Olsztyn na weekend. Ciekawe miejsca i atrakcje na Mazurach
Liczne jeziora, mnóstwo terenów zielonych, wspaniałe zabytki tak świeckie, jak i sakralne, obserwatorium astronomiczne i planetarium – Olsztyn ma tak wiele do zaoferowania zwiedzającym, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Olsztyn – stolica Warmii i Mazur
Olsztyn jest stolicą jednego z najbardziej urokliwych regionów turystycznych Polski – Warmii i Mazur, nazywanego Krainą Tysiąca Jezior. Mówi się, że jest położony nad rzeką Łyną, która jest faktycznie największą rzeką przepływającą przez miasto. W rzeczywistości przepływają przez nie jeszcze trzy rzeki: Wadąg, Kortówka i Skanda. Najpiękniejsze atrakcje Olsztyna to nie tylko jeziora, których w jego granicach administracyjnych jest aż 16, lecz również zabytki architektoniczne sięgające początków miasta, czyli XIV wieku. To miasto istotnych wydarzeń politycznych, kulturalnych, a także naukowych. To tutaj przez blisko czterdzieści lat mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik – do dziś w Zamku Kapituły Warmińskiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Warmii i Mazur, możemy podziwiać astronomiczną tablicę doświadczalną z 1517 roku, którą ten wybitny astronom sporządził samodzielnie i za jej pomocą śledził równonoce wiosenne i jesienne. W północnej części Olsztyna usytuowany jest Las Miejski, największy w Europie las znajdujący się na terenach miasta (1100 ha). Przebiegają przez niego cztery szlaki PTTK, wytyczono w nim również drogi rowerowe i tory saneczkowe. Na terenie Lasu znajdują się dwa rezerwaty przyrody. Nieoficjalnym symbolem Olsztyna jest „baba pruska”, czyli 1,5-metrowy pogański posąg kultowy – znajduje się on na dziedzińcu Zamku Kapituły Warmińskiej.
Co warto zobaczyć w Olsztynie podczas weekendowego pobytu?
Jakie atrakcje Olsztyn proponuje? Rozmaite! Od zabytków pozwalających rzucić okiem na historyczną przeszłość miasta, przez możliwość zgłębienia tajemnic wszechświata, po aktywne spędzanie czasu na łonie natury. Ciekawe miejsca w Olsztynie to zarówno działa człowieka, jak i natury. Przede wszystkim warto przespacerować się brukowanymi uliczkami, poczynając pod Starego Miasta. Na szczególną uwagę zasługuje wybudowana w XIV wieku Wysoka Brama, pierwotnie (aż do XIX wieku) nazywana Bramą Górną. Jest to jedyna pozostała z trzech bram znajdujących się w murach obronnych otaczających dawniej miasto. Duże fragmenty murów średniowiecznego obwarowania znajdziemy również przy bazylice pw. św. Jakuba, przy ulicach Asnyka, Okopowej, a także przy Zamku Kapituły Warmińskiej. XIV-wieczny, wybudowany w stylu gotyckim zamek pierwotnie stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. W latach 1516–1521 funkcję tę pełnił Mikołaj Kopernik – jego pomnik („Ławeczka Kopernika”) znajduje się w pobliżu zamku. Drugi pomnik poświęcony astronomowi – jego popiersie – znajdziemy w Parku Podzamcze.
W Olsztynie od blisko pięciu dekad działa Planetarium, w którym – dzięki nowoczesnemu systemowi projekcyjnemu – można oglądać obiekty bliskiego i dalekiego wszechświata, wędrując wśród planet, gwiazd i galaktyk. Z kolei w murach dawnej wieży ciśnień znajduje się Obserwatorium Astronomiczne, umożliwiające nie tylko obserwację plam słonecznych, lecz także obserwację panoramy miasta przez lunetę.
Krótki poradnik – co robić w Olsztynie?
Zastanawiacie się, co robić w Olsztynie przez cały weekend? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: zwiedzać albo cieszyć się pięknem przyrody w lasach, na przystaniach i nad wodą. Nad jeziorem Ukiel, najgłębszym z olsztyńskich jezior, działają cztery oficjalne kąpieliska miejskie, z wypożyczalnią sprzętu wodnego – pływanie żaglówką po jeziorze dostarcza niezapomnianych wrażeń. Piąte kąpielisko znajduje się nad jeziorem Skanda. Równie przyjemnie można spędzić czas nad jeziorem Długim, wzdłuż którego wytyczono ścieżkę dla pieszych i rowerzystów biegnącą tuż przy jego brzegu – w tren sposób można obejść jezioro dokoła. Ciekawostką turystyczną jest mostek łączący dwa przeciwległe brzegi jeziora Długie. Amatorów sportów wodnych z pewnością zachwyci wizja spływu kajakowego rzeką Łyną od wodospadu przy Zamku do elektrowni wodnej. Warto wybrać się też do Parku Centralnego, pośrodku którego znajduje się eliptyczna fontanna mająca symbolizować planety krążące wokół Słońca.
Miłośnicy rozrywek kulturalnych mogą z kolei przejrzeć repertuar Teatru im. Stefana Jaracza. Oprócz sztuk odgrywanych regularnie na czterech różnych scenach Teatr organizuje w sezonie artystycznym dwa istotne festiwale: Olsztyńskie Spotkania Teatralne oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Demoludy”. Nie zaszkodzi też zajrzeć do nowoczesnej i futurystycznie urządzonej Biblioteki Multimedialnej Planeta 11, będącej miejscem szeroko pojętej informacji, kultury i nauki. W Olsztynie działa ok. 10 galerii sztuki, w tym Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Galeria Spichlerz MOK oraz Galeria Rynek, mająca swą siedzibę w starym ratuszu.
Jak poruszać się po Olsztynie oraz Warmii i Mazurach?
Olsztyn zajmuje całkiem sporą powierzchnię. Stare Miasto możemy zwiedzić pieszo, ale że pozostałe atrakcje turystyczne często są od siebie oddalone, a weekend krótki, warto spróbować innych opcji. Wypożyczenie samochodu w Olsztynie to alternatywa dla wycieczek pieszych, rowerowych, a także dla komunikacji miejskiej – tym bardziej, że auto gwarantuje pełną mobilność i swobodne dysponowanie czasem. Nie ogranicza nas ani odległość, ani rozkład jazdy, dzięki czemu w ciągu tych trzech dni możemy naprawdę dużo zwiedzić i doświadczyć. A przede wszystkim – odpocząć.