Katowice - 10 najciekawszych atrakcji, dla których warto odwiedzić miasto
Kojarzone do niedawna głównie z przemysłem, dzisiejsze Katowice mają do zaoferowania znacznie więcej. Wolisz zwiedzać zabytki czy aktywnie spędzać czas na łonie natury? W Katowicach możliwe jest jedno i drugie.
Katowice – stolica Śląska
Katowice są jednym z najmłodszych dużych polskich miast. Choć jego początki sięgają XVI wieku, prawa miejskie miasto uzyskało dopiero w roku 1865. Do niedawna dźwięk nazwy miasta przywodził na myśl głównie obiekty przemysłowe, jednak atrakcje Katowic obejmują znacznie więcej: od architektonicznych perełek, takich jak pierwszy w kraju wieżowiec czy niezwykle oryginalna hala widowiskowo-sportowa, po liczne tereny parkowe, m.in. Park im. Tadeusza Kościuszki i Park Śląski. Od centrum miasta aż po jego południowe kresy rozciąga się Katowicki Park Leśny, w którego skład wchodzi Dolina Trzech Stawów. Miasto rozwija się również jako ośrodek akademicki i kulturalny. Jeśli zastanawiasz się, jakie ciekawe miejsca w Katowicach warto zwiedzić, przeczytaj kilka poniższych wskazówek.
Najciekawsze atrakcje Katowic
Przez Górny Śląsk przebiega Szlak Zabytków Techniki – wyjątkowy, samochodowy szlak turystyczny związany z dziedzictwem przemysłowym województwa śląskiego. Prezentowane na szlaku obiekty nadal działają, sprawiając na zwiedzających wrażenie przeniesienia się w czasie. W Katowicach znajdują się cztery obiekty należące do tego szlaku: osiedla Nikiszowiec i Giszowiec, galeria szyb Wilson oraz Muzeum Śląskie. Dawne górnicze osiedle Nikiszowiec stało się w ostatnich latach główną atrakcją Katowic. Na jego terenie mieści się m.in. Muzeum Nikiszowca, dające wgląd w to, jak wyglądało życie mieszkańców osiedla ponad 100 lat temu, a także Foto Niesporek – najstarszy zakład fotograficzny w Polsce.
Atrakcje w Katowicach obejmują jednak nie tylko pamiątki z dawnych lat, lecz również tereny zielone. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Katowicach jest Dolina Trzech Stawów (Sztauwajery) – park rekreacyjny leżący w obrębie Lasu Murckowskiego. Na terenie parku znajdują się m.in. przystań wodna z boiskami do siatkówki plażowej, najdłuższa na Śląsku rolkostrada, a także punkt wynajmu rowerów miejskich. Znajduje się tu mnóstwo ścieżek rowerowych i urokliwych terenów do biegania. Planując zwiedzanie Katowic, koniecznie uwzględnij Park Śląski, nazywany „zielonymi płucami Śląska”. Położony jest na przestrzeni 620 ha, co czyni go drugim co do wielkości parkiem miejskim w Europie. To miejsce idealne zarówno dla miłośników przyrody, jak również amatorów zupełnie innych wrażeń. Na terenie Parku Śląskiego znajdują się m.in. Śląskie Wesołe Miasteczko, planetarium, stadion śląski, park etnograficzny, galeria rzeźby, a także ZOO. Śląski Ogród Zoologiczny zasługuje zresztą na osobną wzmiankę. Jest to trzeci pod względem wielkości ogród zoologiczny w Polsce, a jego początki sięgają lat 50. XX wieku. Na jego terenie znajduje się również skalna kotlina dinozaurów z roku 1975, w której znajdują się naturalnej wielkości modele szesnastu dinozaurów. Modele te powstały w wyniku rekonstrukcji szczątków znalezionych przez polskich archeologów pod koniec lat 60. XX wieku na pustyni Gobi. Rekonstrukcje szkieletów tych prehistorycznych gadów znajdują się obecnie w Zakładzie Paleozoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Niecodzienne i ciekawe miejsca w Katowicach
Jeśli nadal zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Katowicach, koniecznie zwróć uwagę na znajdujące się na terenie dawnej kopalni Muzeum Śląskie. W jego zbiorach znajdują się obrazy m.in. Jana Matejki, Zdzisława Beksińskiego i Jacka Malczewskiego, a także skarby śląskiej sztuki sakralnej. Muzeum umożliwia również wjazd na wieżę widokową, która jest dawną wieżą wyciągową szybu „Warszawa”. W Parku im. Tadeusza Kościuszki znajduje się z kolei drewniany, XVI-wieczny kościół pw. św. Michała Archanioła, należący do Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Jest to najstarsza jednonawowa budowla sakralna w Katowicach.
Na uwagę zasługuje z pewnością Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego z największą sceną dramatyczną na Górnym Śląsku – do dziś odgrywane są tutaj wybitne sztuki klasyki polskiej, w tym „Dziady” Adama Mickiewicza. Modernistyczny budynek teatru to jeden z symboli miasta, wzniesiono go na początku XX wieku. Katowicki Spodek to z kolei atrakcja obowiązkowa dla miłośników sportu i muzyki, a dla wielu – najważniejszy symbol miasta. Odbywają się tu nie tylko koncerty muzyczne i zawody sportowe, lecz także widowiska operowe, rewie na lodzie, targi i wystawy. Centrum nocnego życia Katowic stanowi ulica Mariacka, pełniąca rolę funkcję deptaka i ciągnąca się od dworca PKP aż do Kościoła Mariackiego. Znajduje się tu mnóstwo restauracji, w których spróbujesz tak dań regionalnych, jak i wielu innych, a nocą skorzystasz z ofert licznych klubów. W Katowicach znajduje się również największy na Górnym Śląsku aqupark – Park Wodny Nemo, który swoją nazwę zawdzięcza powieści Juliusza Verne’a „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”. Na jego terenie znajdują się baseny, sauny, grota solna, a także siłownia, gabinet masażu i restauracje.
Komfortowe zwiedzanie Katowic? Wynajmij samochód
Uznawaną przez wiele osób za najwygodniejszą formą zwiedzania Katowic jest przemieszczanie się samochodem. Nie musisz przy tym korzystać z własnego – możesz wynająć auto i cieszyć się możliwościami, jakie ci daje. Samochodem nie tylko zwiedzisz najciekawsze atrakcje miasta, lecz również zorganizujesz wycieczkę po okolicy, np. do oddalonej o zaledwie 20 minut jazdy nieczynnej już kopalni Guido. Wypożyczalnia samochodów w Katowicach udostępni ci najlepsze pojazdy i wyposażenie, dzięki czemu jazda będzie w pełni komfortowa, a ty zaoszczędzisz czas, przeznaczając go na zwiedzanie i odpoczynek.