Wynajem długoterminowy busów – realna alternatywa dla leasingu?
Wypożyczalnie samochodów oferują swoim klientom zarówno wynajem krótkoterminowy, jak i długoterminowy. Druga z propozycji może być idealnym rozwiązaniem dla firm, które zajmują się usługami transportowymi. Jednak pojawia się pytanie, czy jest to realna alternatywa dla leasingu?
Czym jest wynajem długoterminowy busów?
Wynajem długoterminowy busów wiąże się zazwyczaj z wydzierżawieniem pojazdu na okres od dwóch do pięciu lat. Dzięki tej ofercie możemy wzbogacić flotę samochodów, którą dysponowaliśmy dotychczas, a formalności dotyczące rejestracji oraz przeglądu technicznego leżą po stronie wypożyczalni. Warto pamiętać, że w przypadku wynajmu samochód nie jest naszą własnością, a zasady obowiązujące w trakcie umowy są takie same jak w przypadku leasingu operacyjnego. Przeglądając ofertę wypożyczalni, otrzymujemy niezbędne informacje umożliwiające podjęcie odpowiedniej decyzji. W wizytówce pojazdu znajdziemy dane techniczne, a także wykaz dodatkowych funkcji. Wynajem długoterminowy busa wiąże się ze stałą opłatą, która pobierana jest zazwyczaj raz w miesiącu.
Dzięki temu możemy z góry zaplanować budżet firmy tak, aby dostosować go do nowego wydatku. W ten sposób unikniemy problemów związanych z wypłacalnością. W przypadku wynajmu długoterminowego istnieje możliwość negocjacji warunków umowy z wypożyczalnią. Oznacza to, że oferta podana na stronie internetowej to punkt odniesienia, który ułatwi nam wybór odpowiedniego samochodu, ale zawsze może się zmienić.
Aby podpisać umowę na wynajem długoterminowy busa dla firmy, należy przygotować odpowiednie dokumenty potwierdzające płynność finansową. Pamiętajmy, że zostaniemy poproszeni również o podanie szacunkowej liczby kilometrów, jaką przejedzie samochód w ciągu roku. Wartość ta będzie stanowiła limit, a w przypadku jego przekroczenia mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty. Dlatego też powinniśmy dobrze przemyśleć tę decyzję. Po zawarciu umowy otrzymamy fakturę zbiorczą, która ułatwi nam organizację oraz zachowanie porządku w dokumentacji. W momencie zakończenia okresu wynajmu istnieje możliwość wymiany samochodu na inny model lub przedłużenia umowy na takich samych warunkach jak dotychczas bez żadnych dodatkowych opłat.
Wynajem długoterminowy – jakie samochody najczęściej są wynajmowane?
Firmy bardzo często korzystają z oferty pojazdów z segmentu N oraz R. Pierwsza grupa to busy dostawcze, które mogą ułatwić organizację terminów dostaw, a także powiększyć kadrę pracowniczą. Zdarza się również, że przedsiębiorcy decydują się na wynajem w przypadku awarii jednego z samochodów, a ich budżet nie pozwala na zakup nowego pojazdu. Wypożyczalnia Carfree oferują wynajem długoterminowy busów, takich jak:
- Citroen Jumper z miejscem dla trzech osób, który umożliwia komfortową jazdę dzięki klimatyzacji. Jego wymiary to: długość 4 metry oraz wysokość 2 metry. Natomiast powierzchnia ładunkowa wynosi 15 m3.
- Takie same parametry posiada również Peugeot Boxer. Jednak wyróżnia go większa moc silnika, która wynosi 163 KM.
- Dla firm, które potrzebują większych samochodów, odpowiedni może okazać się Peugeot Boxer o wysokości 3 metrów i długości 4 metrów. W tym przypadku powierzchnia ładunkowa wynosi aż 17 m3..
Z kolei samochody z segmentu R to dobra oferta dla firm, które poszukują samochodów umożliwiających sprawny transport pracowników. W tym przypadku do wyboru mamy dwa busy, które gwarantują miejsce dla 9 osób. Oba są wyposażone w klimatyzację oraz manualną skrzynię biegów.
- Opel Vivaro Long z silnikiem o mocy 125 KM oraz spalaniem w cyklu miejskim 6,6 l/100 KM, a w trasie 5,5 l/100 KM,
- Toyota Proace Long z silnikiem o mocy 150 KM oraz spalaniem w cyklu miejskim 9 l/100 KM, z kolei w trasie 6 l/100 KM.
W celu złożenia zapytania o dostępną ofertę można skorzystać z infolinii, wysłać zapytanie przez formularz dostępny na stronie internetowej lub udać się do siedziby wypożyczalni.
Przewaga wynajmu długoterminowego busów nad leasingiem
Wynajem długoterminowy samochodów dostawczych ma wiele zalet. Przede wszystkim wiąże się z niską i stałą opłatą miesięczną za korzystanie z pojazdu, którą można zaliczyć na poczet kosztów uzyskania przychodu. Ponadto zazwyczaj nie jest wymagany wkład własny, czego nie można powiedzieć o leasingu. Standardowy leasing operacyjny wiąże się z wyższymi kosztami. Jednak po zakończeniu umowy umożliwia wykup samochodu za niską cenę. Kiedy nie mamy zamiaru kupować pojazdu, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie wynajem długoterminowy busa. Dzięki temu możemy zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.
Zwróćmy również uwagę, że cena za wynajem długoterminowy samochodów dostawczych obejmuje szereg usług, których nie otrzymamy, korzystając z innych ofert. Wśród nich znajdą się: zapewnienie przez wypożyczalnie przeglądów technicznych, a także napraw wynajmowanego samochodu, zestaw opon letnich i zimowych wraz z wymianą, pełne ubezpieczenie OC, AC, NW, ASSISTANCE, auto zastępcze w przypadku awarii oraz pomoc telefoniczną 24 godziny na dobę. Ponadto za niewielką opłatą możemy liczyć na dostarczenie samochodu w wybraną przez nas lokalizację.