Wynajem VAN-ów dla szkół na wycieczki
Dobra szkoła to między innymi taka, w której uczniowie nie spędzają całego czasu w ławkach, na korytarzach, w sali gimnastycznej i na boisku. Szkoła powinna także pokazywać uczniom świat, zabierać ich poza własne mury, pozwalać na oglądanie i doświadczanie. Służą temu m.in. wycieczki, a do tego potrzebny jest transport.
Kiedyś do zabierania uczniów na wycieczki używano wyłącznie autobusów, a więc specjalnych, dużych pojazdów do przewozu powyżej 9 osób. Szkoła wynajmowała taki autobus z kierowcą. Zdarzało się przy tym – a i dziś się zdarza – że na widok takiego pojazdu nauczycielom i rodzicom włos się na głowie jeżył, bo już z daleka było widać, że stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.
Alternatywą dla autobusów są vany, a więc pojazdy uniwersalne, mogące przewozić maksymalnie 9 osób wraz z kierowcą. Wynajem busów dla szkół prowadzą liczne firmy transportowe, ale równie dobrze korzystać z wypożyczalni samochodów. Vanem może kierować osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B, ale powinien to być ktoś z doświadczeniem – van lub bus to nie to samo, co zwykły samochód osobowy, toteż prowadzi się go nieco inaczej.
Kiedy szkoły i przedszkola najczęściej wynajmują vany?
Każda szkoła ma inne potrzeby i inaczej organizuje zajęcia odbywające się poza jej murami. Zdarzają się więc wycieczki mniejszych grup uczniów, a więc takich, dla których autobus byłby zbyt duży, a jego wynajem nieekonomiczny.
Szkoły, a także przedszkola i domy kultury organizują również inne przewozy swoich podopiecznych. Mogą to być na przykład przejazdy do odległego obiektu sportowego lub na basen, wyjazd do większego miasta do kina lub teatru itp. Bus lub van to także rozwiązanie lepsze niż przejazdy grupy komunikacją publiczną: łatwiej jest mieć wszystkich na oku i dopilnować, by nikt się od reszty nie odłączył. Nie do przecenienia jest także komfort jazdy vanem lub busem.
Busy mają i tę zaletę, że jest w nich sporo miejsca na bagaż. Stosunkowo łatwo można je parkować, toteż nie jest problemem postój na jakimkolwiek ogólnie dostępnym czy strzeżonym parkingu. Ze względu na niewysokie koszty eksploatacji, van wynajęty na wycieczkę może nie tylko odwieźć uczniów do szkoły, ale i rozwieźć ich do domów po zakończonych wojażach.
Wynajem vana dla szkoły – o czym pamiętać?
Przewóz uczniów, przedszkolaków czy wychowanków musi spełniać dwa zasadnicze warunki: bezpieczeństwo i komfort.
O bezpieczeństwie decyduje stan techniczny pojazdu, a także doświadczenie i umiejętności kierowcy. Samochody dostępne w wypożyczalni to pojazdy nowe lub prawie nowe: żadna firma nie zaryzykuje udostępnienia klientowi auta w złym stanie technicznym. Kto jednak woli dmuchać na zimne, może zawsze zwrócić się do Inspekcji Transportu Drogowego lub policji o przeprowadzenie kontroli. Jeśli taka kontrola odbywa się tuż przed wyjazdem, obejmuje także uprawnienia i trzeźwość kierowcy. Przede wszystkim jednak sprawdzony zostanie stan techniczny pojazdu, w tym m.in. stan opon, hamulców i oświetlenia. Jest to akcja „Bezpieczny autokar” prowadzona przez ITD już od 2003 roku. Między innymi dzięki niej maleje liczba wypadków z udziałem autokarów, busów i vanów.
Kto decyduje się na wynajem vana dla szkoły, powinien też zadbać o warunki podróży wychowanków. Powinien więc wybierać pojazdy wyposażone w pasy bezpieczeństwa przy każdym siedzeniu, posiadające ogrzewanie i klimatyzację. Dzięki temu przejazd będzie bezpieczniejszy i bez dyskomfortu termicznego.
Fachowiec za kierownicą – to bardzo ważne
Bardzo istotne, jeśli nie najistotniejsze jest to, kto będzie prowadził. Jeśli wynajem vana na wycieczkę szkolną odbywa się w wyspecjalizowanej firmie transportowej, sprawa jest prosta: do dyspozycji szkoły stawiany jest pojazd wraz z kierowcą.
Inaczej rzecz wygląda, gdy jest to pojazd z wypożyczalni, a ta nie oferuje usług kierowców. W takim wypadku szkoła ma dwa wyjścia. Pierwszym jest poszukanie odpowiedniego kandydata wśród rodziców i opiekunów. Wyjście drugie to wynajęcie kierowcy – nie powinno to być szczególnie trudne, ponieważ w Internecie nie brak firm i osób indywidualnych, świadczących takie usługi.
Dobry kierowca to nie tylko posiadacz prawa jazdy od iluś lat. W niektórych sytuacjach może się liczyć jego doświadczenie podczas jazdy po zmierzchu, w trudnych warunkach, po wąskich i krętych drogach, zwłaszcza górskich itp. To także ktoś jeżdżący rozsądnie, bezpiecznie, bez szarżowania na drodze.
Kierowca ma zawsze rację
Opiekun wycieczki powinien zarazem pamiętać, że kierowca jest w vanie lub busie kimś równie ważnym jak kapitan samolotu na pokładzie. To on odpowiada za bezpieczeństwo przejazdu, trzeba więc stosować się do jego wskazówek.
Oznacza to na przykład, że jeśli w vanie jest 8 miejsc pasażerskich, to wchodzi do niego 8 osób plus kierowca i nikt więcej. Ponadto kierowca musi mieć warunki do spokojnego prowadzenia pojazdu i skupienia się na drodze. Opiekun powinien więc zadbać o to, by dziatwa nie zachowywała się głośno. Chóralne śpiewy nie są wskazane, a już nie ma o nich mowy, gdy kierowca poprosi o ciszę.
Wynajem vanów dla szkół wymaga też troski o czystość i porządek w kabinie: młodzi pasażerowie mają niekiedy skłonności do zachowań niepożądanych, które mogą sprawić, że stan zwracanego firmie pojazdu będzie przedstawiał wiele do życzenia. Opiekun powinien więc mieć baczenie na to, czy Piotruś nie smaruje akurat siedzenia pasztetem, a Krzysio nie zajmuje się wypisywaniem jakichś haseł na oparciu siedzenia. Zwracany pojazd powinien być czysty i bez uszkodzeń.