Aktualności

2019-09-17

 

Radom – atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca, które musisz zobaczyć

2019-09-17
Radom – atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca, które musisz zobaczyć

Turyści wybierający się do Radomia z pewnością nie będą się nudzić. Miasto obfituje w atrakcyjne miejsca i zabytki warte odwiedzenia. Ten ośrodek miejski ulokowany w widłach Wisły i Pilicy ma długą i ciekawą historię. Co warto zobaczyć w Radomiu? Jakich miejsc nie wolno pominąć?

Radom – charakterystyka miasta 

Radom to miasto na prawach powiatu, leżące w województwie mazowieckim, nad brzegami rzeki Mlecznej. Według danych statystycznych stanowi czternaste co do wielkości miasto w Polsce, ma najniższy przyrost naturalny i najwyższą stopę bezrobocia. Już około ósmego wieku istniała tu osada, a w X wieku wzniesiono gród obronny. Kazimierz Wielki lokował miejscowość na prawie niemieckim w XIV wieku. Władca ufundował ratuszzamek królewskimury miejskie i kościół farny. Radom był miejscem, w którym tworzono historię. Sejm obradujący w mieście obwołał Jadwigę królową Polski. To właśnie tu zawarto unię wileńsko-radomską w 1401 r. Kazimierz Jagiellończyk na zamku w Radomiu w 1489 r. przyjął hołd lenny wielkiego mistrza krzyżackiego. Miasto było również miejscem uchwalenia konstytucji "Nihil novi" w 1505 r. W wieku XIX zostało stolicą guberni radomskiej. W Radomiu działa wiele zakładów przemysłowych – Fabryka Broni Łucznik, Zbyszko Company Sp. z o.o., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Komandor S.A., Polski Tytoń i wiele innych. To również siedziba uczelni wyższych, wśród których znajdują się m.in.: Wyższe Seminarium DuchowneWyższa Szkoła HandlowaEuropejska Uczelnia Społeczno-Techniczna czy Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny.

Co warto zobaczyć w Radomiu?

Odwiedzający tę miejscowość z pewnością zainteresują oferowane przez Radom atrakcje. Kulturalną wizytówką miasta jest Radomski Festiwal Jazzowy oraz Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez miasto pokazy lotnicze Radom Air Show. Co można robić w Radomiu w pozostałym czasie? Bez względu na wiek, każdy spędzi przyjemnie czas w Parku Trampolin i Rozrywki JumpWorld. To doskonałe miejsce na wycieczkę szkolną, spotkanie z przyjaciółmi, wyjazd służbowy czy indywidualny pobyt. Warta odwiedzenia jest także Elektrownia, stanowiąca połączenie nowoczesnej i zabytkowej architektury oraz jest miejsce wielu interesujących wystaw. Znajduje się tutaj również kino i kawiarenka. Latem warto odwiedzić Zalew Borki – można się poopalać na plaży czy popływać kajakiem. Osoby poszukujące rozrywki zadowoli wizyta w Aquaparku Radom. Znajdują się w nim dwa baseny z wodnymi atrakcjami, sala fitness i siłownia. Restauracje i sklepy zlokalizowane przy Radomskim Deptaku to doskonałe miejsce na odpoczynek w czasie poznawania historii. Prowadzi on do Starego Miasta, mijając po drodze zabytki, które koniecznie należy obejrzeć.

Zabytki Radomia – co koniecznie trzeba zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Radomiu? Zwiedzanie miasta warto zacząć od Rynku. To serce dawnego Radomia. Znajduje się przy nim m.in. zabytkowy ratusz oraz Muzeum Jacka Malczewskiego, mieszczące się w zabytkowym gmachu o ciekawej historii. To jedno z najciekawszych muzeów w kraju, posiadające kolekcję dzieł Jacka Malczewskiego oraz obrazów związanych z miastem. Kolejną pozycją obowiązkową jest Miasto Kazimierzowskie z resztkami XIV-wiecznych murów obronnych, zamku królewskiego i kamieniczkami z późniejszego okresu. Ciekawym kompleksem jest piętnastowieczny klasztor Bernardynów wraz z klasztorną kuchnią i Kościołem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. To idealne miejsce dla pasjonatów historii, z której słynie Radom. Zabytki te odegrały dużą rolę w okresie Powstania Styczniowego, jako miejsce konspiracyjnych spotkań. To nie jedyne godne uwagi lokalizacje w Radomiu. Długą historię ma również Cmentarz Żydowski, będący jedną z nielicznych, odrestaurowanych nekropolii w Polsce. Poza utartym szlakiem turystycznym okolice średniowiecznego Grodziska Piotrówka zachęcają do spacerów wśród zieleni. Na zakończenie warto zajrzeć do Muzeum Wsi Radomskiej. To skansen o powierzchni 32,5 ha, posiadający ponad 80 obiektów. Znajdziemy tu liczne wystawy i warsztaty przybliżające sztukę ludową.

Komfortowe poruszanie się po Radomiu? Wynajmij auto

Tak bogate w zabytki miasto trudno zwiedzić w krótkim czasie. Chociaż większość atrakcji znajduje się blisko centrum, przemieszczanie się między nimi może być jednak męczące. W Radomiu znajduje się wypożyczalnia samochodów Carfree.pl. Pojazd można zarezerwować on-line, a pracownicy podstawią go wówczas we wskazane miejsce. Formalności w wypożyczalni zajmują tylko chwilę i można ruszać w drogę. Aby sfinalizować transakcję wystarczy posiadać prawo jazdy i dowód osobisty. Wybrane przez klienta auto jest zatankowane i gotowe do drogi. Wynajem pojazdu ogromnie ułatwi poruszanie się po mieście i okolicach. Dzięki takiemu rozwiązaniu znika konieczność korzystania z komunikacji miejskiej czy chodzenia piechotą. Zwłaszcza w przypadku deszczowej i wietrznej pogody docenimy komfort, jaki zapewnia samochód. Zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć na odwiedzenie kolejnych, niewidzianych jeszcze zabytków miasta.

Radom to bardzo ciekawe i atrakcyjne dla turystów miasto. Aby zobaczyć wszystkie zabytki i zwiedzić okolicę, warto wynająć samochód i poświęcić na podziwianie atrakcji więcej czasu. Dzięki temu odwiedzanie miejsc, w których tworzyła się historia naszego kraju, będzie zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?
2024-02-23

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?

Ładowanie samochodu elektrycznego staje się coraz bardziej powszechnym tematem. Postęp technologiczny i rosnące zainteresowanie ekologią sprawiły, że na ulicach widzimy coraz więcej samochodów elektrycznych. Z coraz większą popularnością takich samochodów łączy się również coraz więcej wątpliwości, a te najczęściej dotyczą kwestii ładowania.


Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?
2024-02-16

Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?

Najbardziej niepozornie wyglądająca stłuczka może być źródłem wielu problemów, dlatego warto wiedzieć już wcześniej, jak się zachować, kiedy już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia i jakie niesie to za sobą konsekwencje. Mandat za kolizję przewiduje wiele sytuacji i dla każdej z nich przypisana jest odpowiednia cena oraz liczba punktów karnych. 


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)

CarFree 2024 © Wszystkie prawa zastrzeżone

European Union

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat