Wypożyczenie samochodu przez starszych kierowców – czy istnieje górna granica wieku?
Według wskaźników demograficznych polskie społeczeństwo szybko się starzeje, a liczba kierowców-seniorów ciągle rośnie. Czy prowadzenie auta przez starszych kierowców wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadków drogowych? Jaki jest maksymalny wiek, do którego można wypożyczyć auto? Przedstawiamy aktualne dane.
Czy starsi kierowcy powodują więcej wypadków?
Według statystyk opublikowanych w raporcie: „Wypadki drogowe w Polsce w 2016 roku” wydanego przez Główny Urząd Statystyczny oraz Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, odsetek niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem kierowców-seniorów nie jest wysoki. W dokumencie zamieszczono wskaźniki liczby wypadków na populacji 10000 osób. W analizowanym okresie współczynnik w grupie powyżej 60 lat wynosił jedynie za 4,9. Ze szczegółowej analizy tej grupy wiekowej wynika, że im starsi kierowcy, tym mniejsze ryzyko wypadku. Według omawianych statystyk osoby w wieku 80+ powodowały jedynie 0,86 niebezpiecznych sytuacji na drogach. Największe prawdopodobieństwo sprowadzenia niebezpieczeństwa w ruchu drogowym występowało natomiast w grupie 18-24 lata – w tym przypadku wskaźnik wypadków wynosił aż 18,4.
Z przedstawionych statystyk można wysnuć wniosek, że z wiekiem nabywa się większego doświadczenia za kierownicą, spada zatem ryzyko popełnienia błędu na drodze. Trzeba jednak wziąć również pod uwagę fakt, że seniorzy jeżdżą zdecydowanie rzadziej niż osoby młodsze i aktywne zawodowo. Starsi kierowcy zdają sobie też sprawę z tego, że słabszy wzrok oraz inne dolegliwości zdrowotne mogą utrudniać im prowadzenie auta, dlatego starają się być za kółkiem bardziej ostrożni niż młodsze osoby.
Kierowca senior – w jakim wieku warto rozważyć rezygnację z jazdy samochodem?
Według naukowców górną granicą jest 75 lat. Osobom, które przekroczyły ten wiek, zaleca się rezygnację z prowadzenia auta ze względów zdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że refleks odpowiadający za umiejętność reakcji w sytuacji zagrożenia, sprawność fizyczna oraz szybkość podejmowania decyzji ulegają osłabieniu stopniowo i jest to uzależnione od ogólnej kondycji seniora oraz jego indywidualnej sytuacji zdrowotnej. Często zdrowy 70-latek może mieć więcej energii i siły niż schorowany 60-latek.
Na bezpieczeństwo za kółkiem negatywny wpływ mają przede wszystkich schorzenia układu krążenia (choroby serca, nadciśnienie, miażdżyca), a także cukrzyca czy zwyrodnienia stawów. Kierowca senior może także zmagać się z bólami kręgosłupa, które źle wpływają na ogólny komfort jazdy. Ryzyko wypadku wzrasta również w przypadku osób cierpiących na choroby wzroku i słuchu. Osłabione zmysły powodują, że nawet doświadczeni kierowcy mogą przeoczyć różnego rodzaju przeszkody na drodze lub pieszego na pasach, czy nie usłyszeć dźwięków, jakie wydaje np. pojazd uprzywilejowany. W takiej sytuacji łatwo o wypadek, którego skutki mogą być tragiczne.
Wypożyczenie auta przez starszych kierowców
Liczba wypożyczalni aut rośnie w Polsce z roku na rok, a coraz więcej kierowców jest zainteresowanych możliwościami, jakie zapewniają te podmioty. Jak wskazują statystyki, w 2017 roku polskie wypożyczalnie odnotowały wzrost aż o 8%. Z usług wypożyczalni pojazdów chętnie korzystają seniorzy, którzy coraz częściej podróżują i chcą zadbać o komfort oraz bezpieczeństwo w czasie jazdy. Na wymagających seniorów czekają luksusowo wyposażone auta z klimatyzacją, komputerem pokładowym, bocznymi i standardowymi poduszkami powietrznymi, tempomatem oraz czujnikami parkowania. Kompleksowo wyposażone pojazdy regularnie przechodzą przeglądy techniczne, są zadbane i gwarantują maksymalną wygodę dla osób starszych. Wśród chętnie wynajmowanych aut na szczególną uwagę zasługują przestronne SUV-y, które radzą sobie w każdych warunkach, a także kompaktowe auta o niskim zużyciu paliwa. Pojazdy tego typu cieszą się dużą popularnością we wszystkich grupach wiekowych, zarówno wśród młodszych, jak i starszych kierowców.
Czy wypożyczalnie samochodów ustalają maksymalny wiek kierowców?
Działające w Polsce wypożyczalnie samochodów najczęściej kierują swoje usługi do osób, które ukończyły 21 lat i posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi od co najmniej jednego roku. Zdarza się również, że przy wypożyczaniu aut luksusowych wymagane jest ukończenie 25 lat lub wniesienie dodatkowej kaucji. Jeśli chodzi o maksymalny wiek kierowców, to wiele wypożyczalni oferuje pojazdy dla osób do 70 roku życia. W niektórych przypadkach starsi kierowcy muszą uiszczać dodatkowe opłaty z racji swojego wieku.
Na rynku widać jednak także inny trend. Coraz więcej firm stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów i nie wprowadza żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o maksymalny wiek kierowców – auto może wypożyczyć zatem zarówno 70-latek, jak i osoba jeszcze starsza. Poszukując najlepszej oferty wynajmu krótkoterminowego, warto zatem prześledzić regulamin danej wypożyczalni i wybrać taką firmę, która w 100% spełnia oczekiwania seniora – oferuje komfortowo wyposażone pojazdy w atrakcyjnej cenie i nie wprowadza opłat czy ograniczeń wiekowych.