Aktualności

2019-12-03

 

Jak zminimalizować koszt wynajmu samochodu?

2019-12-03
Jak zminimalizować koszt wynajmu samochodu?

Wynajęcie samochodu, podczas wakacji albo weekendowego wypadu, zarówno w kraju, jak i za granicą, może być korzystniejszą opcją dla stanu naszego konta niż podróż własnym środkiem lokomocji. Tanie bilety lotnicze i szybkie połączenia kolejowe gwarantują nam skrócony czas podróży i komfortowe warunki. Co zrobić, gdy na miejscu auto będzie niezbędne do tego, by np. zwiedzić mniej uczęszczane atrakcje turystyczne? Odpowiedź jest prosta: skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas podpisywania umowy najmu, by nie przepłacić?

Czy możliwy jest tańszy wynajem samochodu?

Wypożyczanie samochodu jeszcze parę lat temu kojarzyło się z usługą dostępną tylko dla najbogatszych konsumentów. Dziś rynek wynajmu aut zdecydowanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom szerszego grona klientów. Polacy coraz częściej, podróżując po kraju oraz za granicę, decydują się wynajem samochodu. Na co zwrócić uwagę, aby zrobić to taniej?

Sprawdzone sposoby na niższe koszty wynajmu samochodu

Chociaż wypożyczalnie samochodów znaleźć można w każdym większym mieście w Polsce i większości turystycznych miejscowości w Europie, to zasady najmu w każdej z nich mogą się od siebie znacznie różnić. Na rynku wypożyczalni samochodowych funkcjonują zarówno ogromne sieci wypożyczalni, jak i lokalne małe firmy. O ile wiarygodność tych pierwszych jesteśmy w stanie zweryfikować, chociażby przeglądając opinie o nich na forach lub portalach społecznościowych, to w przypadku małych wypożyczalni często jest to niemożliwe. Niestety, jak w każdej branży, także i tutaj zdarzają się nieuczciwi usługodawcy – dlatego, aby uniknąć przykrych niespodzianek oraz ograniczyć koszty końcowe najmu, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach.

Zawsze uważnie trzeba czytać regulamin wypożyczenia samochodu – zwłaszcza akapity dotyczące dodatkowych kosztów, jak np. za przekroczenie limitu kilometrów lub podstawienie samochodu pod wybrany przez nas adres. Warto zawczasu porównać ofertę kilku wypożyczalni i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Doskonale sprawdzą się tutaj porównywarki, takie jak kayak.pl lub aplikacje typu cars-scanner dostępne na smartfony. Wiele z nich umożliwia natychmiastową rezerwację wybranego samochodu z danej wypożyczalni w określonym terminie, co daje nam gwarancję, że auto będzie na nas czekać po przybyciu na miejsce. Porównywarki często oferują dodatkowe zniżki na tani wynajem samochodu, dzięki którym dodatkowo oszczędzimy od kilku do kilkudziesięciu złotych.

System rezerwacji internetowej na stronach wypożyczalni, jakie udostępnia firma carfree.pl, również dają nam wiele korzyści. Dzięki nim możemy zarezerwować wybrany samochód w dowolnym miejscu i czasie, a pracownicy firmy podstawią auto bezpłatnie pod wskazany przez nas adres – np. na lotnisku w Gdańsku.

O czym jeszcze pamiętać?

Auto z wypożyczalni zawsze należy oddawać w takim samym stanie, w jakim je otrzymaliśmy. Dlatego też, zanim dostaniemy kluczyki do pojazdu, zostanie przy nas sporządzony protokół wynajmu, w którym wskazana będzie zawartość dodatkowa auta (np. apteczka, gaśnica etc.), spisany zostanie stan licznika kilometrów, ewentualne uszkodzenia i wady – np. przetarcia tapicerki albo rysy na karoserii. Bardzo ważne jest, byśmy sami dokładnie obejrzeli wówczas samochód, by uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Dobrze jest zrobić zdjęcia ewentualnych uszkodzeń, upewnić się, że na pewno mamy zatankowany bak do pełna oraz sprawdzić poziom oleju, a nawet płynu w spryskiwaczach. Samochód zawsze jest wydawany klientowi czysty – zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Przed zwróceniem go powinniśmy więc wybrać się na myjnię – w przeciwnym razie zostaniemy obciążeni dodatkowymi kosztami.

Dodatkowe koszty – jak ich uniknąć?

Ważne jest dokładnie sprawdzenie ceny końcowej najmu, czyli tej, która zawiera wszystkie podatki i opłaty dodatkowe – np. za dodatkowe wyposażenie, które pracownicy wypożyczalni zawsze proponują. Powinniśmy jednak podchodzić do niego z rozsądkiem – nie wszystkie dodatkowe akcesoria są niezbędne, a często znacznie podnoszą one koszty. Bardzo istotne jest również wcześniejsze zgłoszenie chęci opuszczenia granic kraju wypożyczonym samochodem. Zazwyczaj wypożyczalnie dają taką możliwość, jednak fakt należy zgłosić, by uniknąć nieprzyjemności w postaci dodatkowych kosztów, a nawet konsekwencji prawnych. Warta przemyślenia jest również kwestia wykupienia dodatkowego ubezpieczenia auta. Cena wynajmowanego samochodu zazwyczaj obejmuje podstawową polisę OC, jednak nie gwarantuje braku udziału własnego osoby wypożyczającej w przypadku szkody lub kolizji z udziałem wynajętego samochodu. Pamiętajmy, że nawet jeśli jesteśmy doskonałymi kierowcami, nie wiemy, jakie umiejętności mają pozostali użytkownicy drogi, a o stłuczkę naprawdę nie trudno – zwłaszcza w obcym mieście czy kraju. Jeśli nie wykupiliśmy dodatkowego ubezpieczenia, koszty naprawy, jakie będziemy musieli ponieść, mogą być bardzo wysokie. Jeśli zdecydujemy się na dodatkową polisę, również powinniśmy dokładnie sprawdzić, jaki zakres szkód ona obejmuje.

Wypożyczenie samochodu to gwarancja komfortu, jaki daje nowe i sprawne auto. Kierując się powyższymi zasadami, zyskamy gwarancję, że zminimalizujemy koszty wynajmu.

Życzymy szerokiej drogi oraz udanych i korzystnych dla portfeli transakcji najmu.

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?
2024-02-23

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?

Ładowanie samochodu elektrycznego staje się coraz bardziej powszechnym tematem. Postęp technologiczny i rosnące zainteresowanie ekologią sprawiły, że na ulicach widzimy coraz więcej samochodów elektrycznych. Z coraz większą popularnością takich samochodów łączy się również coraz więcej wątpliwości, a te najczęściej dotyczą kwestii ładowania.


Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?
2024-02-16

Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?

Najbardziej niepozornie wyglądająca stłuczka może być źródłem wielu problemów, dlatego warto wiedzieć już wcześniej, jak się zachować, kiedy już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia i jakie niesie to za sobą konsekwencje. Mandat za kolizję przewiduje wiele sytuacji i dla każdej z nich przypisana jest odpowiednia cena oraz liczba punktów karnych. 


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)

CarFree 2024 © Wszystkie prawa zastrzeżone

European Union

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat