Czy w samochodzie z wypożyczalni można przewozić zwierzęta?
Podróż ze zwierzęciem domowym może być wyzwaniem. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo nie tylko psa czy kota, ale również własne. Sprawdźmy, co mówią o tym przepisy i czy zwierzęta można przewozić samochodem z wypożyczalni.
Samochód może być wygodną opcją do transportu naszych zwierząt, np. wtedy, gdy wybieramy się na wakacje lub po prostu do weterynarza. Przewóz musi się jednak odbywać w odpowiednich warunkach.
Przewóz zwierząt domowych a prawo
Nie ma konkretnych przepisów, które regulowałyby transport zwierząt domowych, mówiących wprost, że dany paragraf dotyczy psów, kotów czy świnek morskich. W polskim prawie są jednak zapisy, które odnoszą się do przewozu w sposób niebezpośredni.
Art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt mówi, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie, do zwierząt stosuje się przepisy dotyczące rzeczy. To przenosi nas do Prawa o ruchu drogowym, a konkretnie do art. 61 ust. 2, który nakazuje taki transport ładunku, żeby nie utrudniał on kierowania pojazdem. Ponadto art. 60 ust. 1 zabrania używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. Jak wskazane przepisy mają się do transportu domowników?
Zwierzę powinniśmy przewozić w taki sposób, żeby nie mogło swobodnie poruszać się po samochodzie. Nie może mieć możliwości wskoczenia kierowcy na kolana czy dostania się w okolice pedałów. Nawet wtedy, gdy jest odpowiednio zabezpieczone, nie powinno blokować widoczności kierującemu. Dodatkowo zastosowanie znajduje też art. 6 ustawy o ochronie zwierząt, który zabrania znęcania się nad zwierzętami. Pies czy kot nie mogą być narażone na cierpienie i nadmierny stres.
Jak bezpiecznie przewozić zwierzęta domowe?
Jeśli przewozimy zwierzę samochodem, pamiętajmy, żeby robić postoje, przynajmniej raz na 2 godziny. Nasz pupil powinien mieć możliwość rozprostowania kości, załatwienia potrzeb fizjologicznych, napicia się wody.
Dobrze, jeśli zwierzę będzie chronione od nadmiaru światła, na przykład dzięki nakładce na szybę. Unikajmy głośnego słuchania muzyki i ostrej jazdy, gwałtownych przyspieszeń czy hamowań. Koty i małe psy przewozimy w transporterach, najlepiej sztywnych, a nie wykonanych z tkaniny. Transporter przypinamy pasami. Nie umieszczamy go na podłodze za fotelem, ponieważ w razie wypadku zwierzę będzie dodatkowo narażone na obrażenia.
Duży pies powinien być w specjalnych szelkach i przypięty – najlepiej osobnym pasem, którego nie wpina się do gniazda, a przymocowuje do już zapiętego pasa samochodu lub mocowania Isofix na foteliki dziecięce. Możemy też zastosować maty zabezpieczające oraz specjalną przegrodę, która oddzieli przednie fotele od tylnych.
Pamiętajmy również o tym, żeby nie zostawiać zwierzęcia samego na dłużej w samochodzie. Jest to szczególnie ważne latem, gdy wnętrze auta bardzo szybko się nagrzewa.
Auto z wypożyczalni a przewóz zwierząt
Czy samochodem z wypożyczalni można przewozić zwierzęta? Szereg renomowanym firm wynajmujących auta, w tym CarFree, nie daje takiej możliwości. Wynika to z kwestii bezpieczeństwa oraz troski o komfort – zarówno pasażerów, jak i zwierząt.
Przede wszystkim przed transportem zwierzę powinno poznać samochód. Jest to dla niego nowe środowisko. Wiąże się z całkiem innymi zapachami niż w domu. Poza tym wnętrze auta jest przestrzenią zamkniętą, dużo ciaśniejszą niż mieszkanie.
W podróży dochodzą do tego dźwięki silnika i otoczenia czy szybko zmieniający się widok za oknem. Z tego względu dobrze jest zaznajamiać zwierzę z samochodem stopniowo. Można zacząć od kilkuminutowych pobytów w aucie na parkingu czy zamienienia transportera w kojec domowy. Podróż ze zwierzęciem wypożyczonym samochodem może być więc bardzo stresująca dla psa czy kota. Będzie to dla niego całkiem nieznane środowisko, w którym może nie czuć się bezpiecznie. To z kolei może prowadzić do nieprzewidywalnego zachowania.
Auto z wypożyczalni nie jest wyposażone w akcesoria do transportu zwierząt. Jest ponadto użytkowane przez szereg osób. Pies w aucie z wypożyczalni może sprawić, że samochód nie będzie zdatny do jazdy przez jakiś czas.
Zwierzę może uszkodzić środek pojazdu, szczególnie wtedy, gdy będzie zestresowane. Zniszczona tapicerka, sierść i inne zanieczyszczenia sprawią, że wnętrze trzeba będzie odkurzyć i wyprać lub naprawie. Nie chodzi jedynie o kwestię czystości. Autem z wypożyczalni może podróżować osoba z alergią, która zostanie narażona, jeżeli w samochodzie pozostanie sierść. Jeśli wbrew umowie z wypożyczalnią zdecydujemy się na przewóz zwierzęcia wynajętym autem, zostaniemy obciążeni kosztami.
Chociaż transport zwierzęcia samochodem z wypożyczalni nie jest możliwy, to wynajem auta jest dalej bardzo dobrym sposobem na podróżowanie. Takie wypożyczalnie jak CarFree zapewniają szeroki wybór pojazdów, oferują przystępne ceny i pozwalają na szybką rezerwację samochodu.