Aktualności

2023-12-13

 

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

2023-12-13

Fotoradar zrobił Ci na drodze zdjęcie i zastanawiasz się, kiedy przyjdzie do Ciebie mandat i jak wygląda cała procedura związana z jego opłaceniem? Przygotowaliśmy artykuł, który pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania. Zapoznaj się z naszym tekstem i przygotuj się na każdą ewentualność!

Dowiedz się, po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru

Dbamy o to, by wszyscy kierowcy decydujący się na nasze usługi, mogli nie tylko korzystać z najnowszych i niezawodnych samochodów, ale także zwiększać swoją wiedzę i kompetencje. Przyczynia się to do sprawniejszego i bezpieczniejszego poruszania po polskich drogach. Dlatego sprawdź nie tylko ofertę na wynajem aut z CarFree, ale także przygotowane przez nas treści poradnikowe!

Proces związany z otrzymaniem mandatu wykonanego przez fotoradar rozpoczyna się w momencie popełnienia wykroczenia, gdy urządzenie pomiarowe na drodze rejestruje przekroczenie dopuszczalnej prędkości na danym odcinku drogi. Następnie dane trafiają do centralnego systemu przetwarzania i przechodzą przez skomplikowany proces weryfikacji. Czynniki takie jak liczba zarejestrowanych przypadków oraz poziom skomplikowania naruszenia mogą wpływać na szybkość postępowania.

W takim razie, po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru? W niektórych przypadkach wszystko odbywa się stosunkowo szybko, podczas gdy w innych sytuacjach, zwłaszcza gdy konieczne jest dodatkowe zbadanie okoliczności wykroczenia, proces może się przeciągnąć. Wszystko to sprawia, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego może wysłać mandat z fotoradaru od kilkunastu dni do nawet pół roku od momentu, w którym zarejestrowano przekroczenie prędkości. Maksymalny termin oczekiwania wynosi aż 180 dni.

Z tego powodu warto uzbroić się w cierpliwość. Nawet jeśli zajmuje to dłużej niż zwykle, odpowiednie powiadomienie w końcu pojawi się pośrednictwem poczty tradycyjnej lub przez internet, jeśli wyraziłeś wcześniej na to zgodę w aplikacji mObywatel.

Procedura otrzymania mandatu - co zrobić, gdy go dostaniesz?

Gdy przekroczysz dozwoloną prędkość i zdarzenie trafi do centrum automatycznego nadzoru, otrzymanie mandatu to tylko kwestia czasu. Zanim jednak to nastąpi, w pierwszej kolejności otrzymasz wezwanie do wskazania osoby, która kierowała pojazdem.

Kiedy otrzymasz pismo, musisz wypełnić stosowne oświadczenie. W pierwszej kolejności zdecyduj o tym, czy przyznajesz się do kierowania samochodem i tym samym do popełnienia wykroczenia. Wbrew pozorom, w przypadku potwierdzenia swojej winy, opcja przyjęcia mandatu to tylko jedna z dostępnych możliwości. Innym wyjściem z sytuacji jest odmowa, bo na przykład nie zgadzasz się z wysokością nałożonej kary.

Kolejna możliwość to wskazanie innej osoby, której powierzono pojazd do kierowania we wskazanym przez wezwanie czasie. W takim wypadku to właśnie określony przez Ciebie kierowca poniesie konsekwencje wykroczenia, a nie Ty jako właścicielka lub właściciel samochodu.

Ostatnia opcja to nieprzyznanie się do winy i niewskazanie innej odpowiedzialnej za wykroczenie osoby. W takim wypadku możesz przyjąć mandat za niewskazanie kierowcy, który zazwyczaj zakłada większą karę pieniężną, ale brak punktów karnych. W przypadku ostatecznej odmowy przyjęcia mandatu urząd kieruje sprawę do sądu.

Kiedy trzeba zapłacić mandat z fotoradaru?

Według polskiego prawa, termin płatności mandatu z fotoradaru zazwyczaj wynosi 7 dni od daty doręczenia decyzji administracyjnej. Jednak warto sprawdzić dokładne informacje zawarte na otrzymanym dokumencie, ponieważ mogą się różnić w zależności od okoliczności konkretnej sprawy i wpływać na, to kiedy należy zapłacić mandat.

Co istotne, mandat karny ma także procedury odwoławcze, więc w sytuacji, gdy nie zgadzasz się z jego przyznaniem, możesz złożyć odpowiedni wniosek. Podobnie jak w przypadku terminu płatności, należy zrobić to w ciągu 7 dni.

Co może być powodem takiej decyzji? Między innymi zaistnienie błędów danych lub innego rodzaju nieścisłości w informacjach zawartych w mandacie. Odwołanie jest zasadne także wtedy, kiedy masz uzasadnione wątpliwości co do poprawności zarejestrowanego przekroczenia prędkości lub towarzyszącego mu zdarzenia. Ważne jest także to, jak sprawnie działa fotoradar. Jeśli istnieje podejrzenie, że mógł mieć problemy techniczne, możesz wyrazić swoje wątpliwości.

Ważna jest także poprawność wszystkich procedur, według których przyznano mandat za przekroczenie prędkości. Dotyczy to zarówno obsługi fotoradaru, jak i analizy danych prowadzącej do wystawienia kary.

Jeśli chodzi o przedawnienie mandatu, to może to zależeć od dwóch czynników. Jeśli nie wszczęto postępowania, termin przedawnienia wynosi 1 rok od dnia popełnienia wykroczenia. W przypadku gdy CANARD skierował sprawę do sądu, to mandat przedawni się po 2 latach od popełnienia wykroczenia.

Mandaty i punkty karne za przekroczenie prędkości

A jak wygląda wysokość mandatu przyznanego za jazdę ponad dozwoloną prędkość? Wszystko zależy od limitów ustalonych na danym odcinku trasy, a także od tego, czy znajdowała się ona na obszarze zabudowanym, czy poza nim.

W tym pierwszym przypadku wysokość kary jest dotkliwsza. Kto przekroczył prędkość  o 10 km/h musi zapłacić 50 złotych i nie otrzyma punktów karnych. W wypadku większego przekroczenia taryfikator dopuszcza kary nawet do 400 złotych i 6 punktów karnych. Z kolei, gdy dałeś się złapać na gorącym uczynku w obszarze zabudowanym, jadąc 50 km/h powyżej limitu, dostaniesz 500 złotych mandatu i utracisz prawo jazdy.

Poza obszarem zabudowanym wysokość mandatów może wynieść od 50 do 300 złotych, a punkty karne mieszczą się w przedziale od 0 do 4. Jednakże podobnie jak w poprzednim przypadku, jazda 50 km/h powyżej dozwolonej prędkości oznacza utratę uprawnień do kierowania pojazdami.

Mandat z fotoradaru - podsumowanie

W sytuacji, w której przychodzi mandat z fotoradaru, warto znać swoje prawa oraz obowiązki, a także wszystkie niezbędne przepisy ruchu drogowego. Pomoże Ci to w sprawniejszym załatwieniu wszystkich formalności i obniży stres po otrzymaniu pisma.

Wierzymy jednak, że przedstawione przez nas konsekwencje przekraczania dopuszczalnej prędkości, zachęcą Cię do przepisowej jazdy i unikania zdarzeń, które mogą poskutkować sytuacją, w której fotoradar zrobił zdjęcie pojazdu, którym kierowałeś.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami zamieszczonymi na naszej stronie, a także do sprawdzenia wynajmu z CarFree. Mamy bezpieczne i nowoczesne auta, które zapewnią Ci najwyższy komfort jazdy nawet bez przekraczania dozwolonej prędkości. Sprawdź co do zaoferowania ma wypożyczalnia samochodów Kielce i nasze inne placówki!

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?
2024-02-23

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?

Ładowanie samochodu elektrycznego staje się coraz bardziej powszechnym tematem. Postęp technologiczny i rosnące zainteresowanie ekologią sprawiły, że na ulicach widzimy coraz więcej samochodów elektrycznych. Z coraz większą popularnością takich samochodów łączy się również coraz więcej wątpliwości, a te najczęściej dotyczą kwestii ładowania.


Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?
2024-02-16

Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?

Najbardziej niepozornie wyglądająca stłuczka może być źródłem wielu problemów, dlatego warto wiedzieć już wcześniej, jak się zachować, kiedy już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia i jakie niesie to za sobą konsekwencje. Mandat za kolizję przewiduje wiele sytuacji i dla każdej z nich przypisana jest odpowiednia cena oraz liczba punktów karnych. 


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)

CarFree 2024 © Wszystkie prawa zastrzeżone

European Union

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat