Parkowanie na chodniku - mandat a nowe przepisy
Coraz bardziej zatłoczone miasta, to wyzwanie dla każdego kierowcy. Zwłaszcza w sytuacjach, w których trzeba znaleźć wolne miejsce parkingowe. Nic dziwnego, że w takim wypadku wielu decyduje się na zatrzymanie auta na chodniku. Sprawdź, jak ta kwestia wygląda w świetle obowiązujących przepisów i co grozi Ci za ich złamanie!
Parkowanie na chodniku - czy to dozwolone?
Zdajemy sobie sprawę z tego, że poruszanie się po polskich drogach nie zawsze jest intuicyjne, a niuanse prawa drogowego bywają trudne nawet dla doświadczonych kierowców. Na szczęście CarFree nie pozostawia swoich klientów na lodzie. Właśnie dlatego nasza wypożyczalnia samochodów przygotowała serię fachowych poradników, w których odnosimy się do przepisów ruchu drogowego.
Jeśli chodzi o parkowanie na chodniku, to informacje zawarte w Kodeksie Drogowym definiują sprawę dość jasno. Jest to jak najbardziej dozwolone, ale tylko przy spełnieniu określonych warunków. Przede wszystkim na danym odcinku jezdni nie mogą znajdować się znaki zakazu postoju i zatrzymywania.
Pozostałe wytyczne dotyczące prawidłowego parkowania na chodniku mówią, że samochód może zatrzymać się na nim tylko kołami jednego boku lub przednią osią pojazdu. Niedopuszczalna jest też sytuacja, w której auto znajduje się na chodniku kołami tylnej osi. Istotne jest też pozostawienie dyspozycji pieszych odpowiedniej ilości miejsca, co oznacza, że niezajęta szerokość chodnika w danym miejscu musi wynosić minimum 1,5 metra.
Nieprawidłowe parkowanie - w jakich przypadkach?
Przy parkowaniu na chodniku warto kierować się nie tylko widocznymi znakami, ale także zdrowym rozsądkiem. Nieprawidłowe parkowanie dotyczy na przykład także pozostawienia samochodu w niewielkiej odległości od przejścia dla pieszych, sygnalizacji świetlnej czy na zakręcie lub drodze rowerowej biegnącej wzdłuż chodnika.
W przypadku parkowania na chodniku przy przejściu dla pieszych, najważniejsze jest zachowanie odpowiedniego odstępu. Oznacza to, że samochód nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 10 metrów przed przejściem. W przypadku drogi dwukierunkowej o jednym pasie ruchu w każdym kierunku, obowiązuje zakaz także za przejściem.
Co istotne, mandat za nieprawidłowe parkowanie na chodniku można dostać także wtedy, gdy zatrzymany pojazd i jego dopuszczalna masa całkowita jest za duża. Samochód nie może mieć więcej niż 2,5 tony, co oznacza, że większość SUV-ów oraz busów nie może skorzystać z możliwości zatrzymywania się lub postoju w takich miejscach.
Zakaz postoju i zatrzymywania - różnice
Wśród standardowych oznaczeń spotykanych na chodnikach, warto zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza na znaki drogowe takie jak zakaz postoju i zakaz zatrzymywania. Wyglądają one bardzo podobnie i niejeden kierowca ma problemy z ich rozróżnieniem, a także zdefiniowaniem tego, co dokładnie oznaczają. Zwiększenie wiedzy w tym zakresie jest niezbędne, gdyż nieznajomość przepisów dotyczących tej kwestii może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji.
Zakaz zatrzymywania, czyli znak B-36, przedstawia dwie krzyżujące się czerwone linie na niebieskim tle. Oznajmia kierowcy, że w danym miejscu obowiązuje zakaz zatrzymania pojazdu nawet na kilka sekund.
Zakaz postoju ma z kolei oznaczenie B-35. Znajduje się na nim jedna ukośna i czerwona linia na niebieskim tle. Dopuszcza on zatrzymanie samochodu, ale tylko na krótką chwilę, która nie trwa dłużej niż 1 minuta.
Zakaz parkowania - czym grozi złamanie? Za co jeszcze można dostać mandat?
Nieprawidłowo zaparkowany pojazd to utrudnienie dla wszystkich innych osób znajdujących się w ruchu drogowym, w tym także pieszych. Z tego powodu funkcjonariusze policji i straży miejskiej nie wahają się nakładać mandatów na kierowców, którzy nie dostosowują się do obowiązujących przepisów.
Za zostawienie samochodu na chodniku tam, gdzie obowiązuje zakaz parkowania, przewidziany jest mandat w wysokości 100 złotych. Podobna kara spotka Cię w przypadku gdy zdarzyło Ci się zaparkować w dopuszczalnym miejscu, ale w nieodpowiedni sposób, który powoduje utrudnienia w ruchu pieszych lub innych pojazdów.
Mandat może mieć większą wysokość, jeśli postój pojazdu w danym miejscu sprawia, że nie jest on widoczny na dostateczną odległość dla innych kierowców i powoduje tym samym zagrożenie w ruchu drogowym. W grę wchodzi także przyznanie punktów karnych.
Warto mieć też na uwadzę, że mandat to nie jedyna kara, która może spotkać źle parkującego kierowcę. W niektórych przypadkach służby mogą też odholować samochód na jego koszt. Na przykład, gdy auto zostanie pozostawione na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych.
Poradnik prawidłowego parkowania - podsumowanie
Jak widać, szukając miejsca parkingowego na danym odcinku jezdni, zdecydowanie warto podwójnie upewnić się, czy na wybranym chodniku faktycznie nie obowiązuje zakaz zatrzymywania lub postoju. Pomoże Ci to nie tylko przestrzegać przepisów, ale także oszczędzi wiele stresu oraz pieniędzy związanych z otrzymaniem kary.
Wierzymy, że lektura tego artykułu sprawi, że nie będziesz mieć takich problemów podczas Twoich podróży za kierownicą. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami zamieszczonymi na naszym blogu.
Zapraszamy również do skorzystania z naszych usług na wynajem nowoczesnych aut. Bo ważne jest nie tylko to, by jeździć tak, jak nakazują przepisy ruchu drogowego, ale także komfortowo i bezpiecznie. Sprawdź, co oferuje wypożyczalnia samochodów Lublin i pozostałe oddziały CarFree!