Aktualności

2024-01-09

 

Nowe przepisy drogowe: Co zmieni się na drogach w 2024 roku?

2024-01-09
Nowe przepisy drogowe: Co zmieni się na drogach w 2024 roku?

Każdy świadomy i odpowiedzialny kierowca powinien być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami drogowymi. Warto, aby swoją wiedzę w tym temacie aktualizowali nie tylko posiadacze własnych samochodów, lecz także wszyscy, którzy zamierzają skorzystać z usługi wynajmu samochodów. Nigdy nie wiadomo, kiedy znajomość przepisów okaże się przydatna. Konfiskata samochodu nietrzeźwym kierowcom, strefy czystego transportu, zaostrzenie zasad rejestracji samochodu – co jeszcze zmieni się w przepisach drogowych w 2024? Poznaj nowe przepisy drogowe i wyrusz w drogę ze spokojniejszą głową.

Podsumowanie roku – co przyniósł 2023?

Zacznijmy jednak od krótkiego podsumowania. 2023 rok był równie obfity w zmiany przepisów ruchu drogowego. Jakie zmiany nastąpiły w tym roku w ustawie Prawo o ruchu drogowym? Od 1 stycznia podrożały egzaminy na prawo jazdy oraz kary za brak OC. Od 1 lipca zniesiono opłatę ewidencyjną m.in. za rejestrację auta, wprowadzono zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych oraz po raz kolejny podniesiono opłatę za brak OC. 17 września natomiast był dniem, w którym przywrócono kasowanie punktów karnych po roku oraz kursy reedukacyjne dla kierowców. Od 1 października nastąpiło zaostrzenie kar dla nietrzeźwych kierowców, kradzież i podrabianie tablic rejestracyjnych uznano za przestępstwo, a dla osób, które uchylają się od obowiązku naprawienia szkody przyznano karę pozbawienia wolności. 

Nowe przepisy drogowe 2024

O nowych przepisach drogowych, które mają zacząć obowiązywać w 2024 roku jest głośno już od jakiegoś czasu. Niektóre z nich budzą społeczną aprobatę, inne natomiast rodzą kontrowersje i sprzeczne opinie. Co zmieni się na drogach w 2024 roku? Na co trzeba się przygotować? O czym trzeba będzie pamiętać?

Wyższa kara za brak OC? Nie z wypożyczalnią samochodów CarFree!

W związku z tym, że w styczniu 2024 roku podwyższona zostaje płaca minimalna, to samo czeka też ceny ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC). To obowiązkowe ubezpieczenie powinien posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Za jego brak możemy dostać pokaźną karę pieniężną.

Co daje nam ubezpieczenie OC? Jeśli je mamy, w momencie spowodowania przez nas wypadku komunikacyjnego, jesteśmy zwolnieni z konieczności zapłaty odszkodowania osobie poszkodowanej. Dzięki temu poszkodowany uzyskuje zadośćuczynienie bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie musisz płacić z własnej kieszeni.

Należy pamiętać, że samo stwierdzenie braku ubezpieczenia przez np. kontrolę drogową, nie oznacza wcale natychmiastowego ściągnięcia danej kwoty. Najpierw Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) prosi o okazanie ważnej polisy OC lub o zapłacenie kary – na początku w trybie dowolnym. Jeśli UFG nie otrzyma odpowiedzi, będzie przypominać o potrzebie rozwiązania zaistniałej sytuacji. Następnie, jeśli cisza z drugiej strony będzie się utrzymywać przez ok. 3 miesiące, dopiero wtedy UFG przekazuje sprawę do urzędu skarbowego. Z samochodem z wypożyczalni CarFree nie będziesz mieć takiego problemu – dostaniesz auto z aktualnymi niezbędnymi ubezpieczeniami.

Kolejna podwyżka planowana jest na lipiec 2024.

Obowiązek przerejestrowania auta zarejestrowanego w Polsce

Jedynie do końca 2023 roku kierowca mógł zgłosić do urzędu fakt nabycia samochodu. 1 stycznia 2024 wszedł obowiązek rejestracji pojazdów w ciągu 30 dni. Ustawa została wzbogacona o art. 73aa, w którym zostały przedstawione zasady rejestracji oraz nowe terminy obowiązujące przedsiębiorców. 

Takim sposobem od 1 stycznia 2024 obowiązkiem właściciela pojazdu jest zarejestrowanie go w terminie 30 dni od nabycia pojazdu lub od momentu sprowadzenia auta do Polski z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej bądź od chwili dopuszczenia do obrotu pojazdu sprowadzanego spoza Unii Europejskiej. Jeśli chodzi natomiast o samochód nabyty w spadku czas liczony jest od prawomocnego orzeczenia sądu lub sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Wypożyczając samochód, nie musisz się zjawiać u nas osobiście. Formularz dostępny na stronie internetowej – carfree.pl – możesz wypełnić na kanapie w salonie, nie musisz wychodzić z domu. 

Nowy rodzaj paliwa – zmiany na stacjach benzynowych

Stacje benzynowe w Polsce będą oferowały nowy rodzaj paliwa. Wszystko to przez unijne regulacje, które mają na celu zmniejszenie emisji spalanego paliwa. Nowe paliwo to Pb 95 E10. Ten rodzaj benzyny będzie zawierał więcej biokomponentów, m.in. dwa razy więcej bioetanolu. Nowa mieszanka będzie też zawierać więcej składników odnawialnych.  Zastąpi ono niezwykle popularną 95-tkę E5. 

Pojawia się natomiast pytanie, czy ten rodzaj paliwa będzie można wlać do każdego auta bez żadnych niepożądanych skutków. Bioetanol potrzebuje wyższej temperatury do spalania niż zwykła benzyna i eksperci przewidują, że może to rodzić problemy. Najbardziej mogą ucierpieć silniki starsze, które są zasilane gazikiem w połączeniu z bezpośrednim lub pośrednim zużyciem paliwa. W takich samochodach dłuższa podróż na paliwie Pb 95 E10 może skończyć się zużyciem elementów głowicy a także wypaleniem uszczelki (znajduje się tuż pod głowicą), a w konsekwencji doprowadzić do poważnej awarii silnika. 

Koniec z „martwymi duszami” w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców

Kolejnym nowym przepisem, który wejdzie w życie w 2024 jest wygaśnięcie decyzji o rejestracji niektórych pojazdów. Mianowicie samochody wydane przed 14 marca 2005 roku, które dodatkowo nie mają ważnego okresowego badania technicznego zostaną usunięte z bazy CEPiK. Na to samo muszą być przygotowani posiadacze aut, którzy przez okres dłuższy niż 10 lat nie mieli ubezpieczenia OC. Owe przepisy nie dotyczą pojazdów zabytkowych oraz wolnobieżnych. W przypadku przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą w Polsce w zakresie obrotu pojazdami, termin rejestracji pojazdu wydłuża się do 90 dni. 
Co jeśli tego nie zrobimy? Jeśli nie zarejestrujemy samochodu w przeciągu przewidzianych 30 dni zapłacimy karę w wysokości 500 zł dla nabywcy pojazdów zarejestrowanych w Polsce oraz 1000 zł dla przedsiębiorcy zajmującego się pośrednictwem w sprzedaży. 

Konfiskata samochodu – co zmieni się na drogach w 2024 roku?

Jest to nowy przepis wynikający z nowelizacji kodeksu karnego. Według niego będzie można skonfiskować samochód:

•    nietrzeźwemu kierowcy, jeśli w jego krwi wykryje się co najmniej 1,5 promila alkoholu,
•    kierowcy, który będąc w stanie nietrzeźwości spowoduje wypadek,
•    recydywiście – osobie, która w przeciągu ostatnich dwóch lat kolejny raz prowadziła samochód pod wpływem alkoholu.

W przypadku, w którym właścicielem samochodu jest inna osoba bądź przedsiębiorstwo, sąd orzeknie zapłatę jego równowartości. Zrobi to opierając się o podstawę wartości, która została określona w polisie ubezpieczeniowej lub o średnią wartość rynkową samochodu. 

Nowe auta tylko z nowym wyposażeniem

Dla tych, którzy zamierzają w najbliższym czasie nabyć samochód z salonu, mamy kilka ważnych informacji. Od 7 lipca 2024 roku będą obowiązywały nowe przepisy wynikające z Rozporządzenia UE w sprawie bezpieczeństwa ogólnego pojazdów. Nałożony zostaje obowiązek, żeby wszystkie nowe samochody były wyposażone w zaawansowane systemy wspomagania kierowców – system awaryjnego hamowania, system ostrzegający podczas cofania, inteligentny asystent prędkości, system monitorujący uwagę kierowcy, system rejestrujący parametry jazdy (tzw. czarna skrzynka).

Przewóz osób? Tylko z polskim prawem jazdy!

Od 17 czerwca 2024 roku nastąpi aktualizacja w przepisach dotyczących płatnego przewozu osób. Objęte są nimi zarówno osoby jeżdżące taksówkami, jak i wszyscy poruszający się autami należącymi do korporacji nietaksówkarskiej, np. Uber. Przewozić osoby będzie można wyłącznie z polskim prawem jazdy.

Pierwsze strefy czystego transportu w Polsce!

W 2024 w Polsce swój debiut mają mieć strefy czystego transportu. Jest to jeden z tych bardziej kontrowersyjnych tematów, jednak mimo wielu protestów warszawscy radni przegłosowali uchwałę i od 1 lipca 2024 roku zaczną funkcjonować strefy czystego transportu. Będą one dotyczyć pięciu warszawskich dzielnic: Śródmieścia, Żoliborza, Pragi-Południe, Ochoty i Woli. Jakie zmiany przyniesie ten przepis? Do obszaru objętego strefą czystego transportu nie będą miały wstępu samochody z silnikiem wysokoprężnym (Diesla) starsze niż 18 lat (tzn. wyprodukowane przed 2006 rokiem) oraz samochody benzynowe starsze niż 27 lat (wyprodukowane przed 1997 rokiem).

Nowe przepisy drogowe – kto będzie mógł się od nich uchylić?

Pewne sytuacje jednak będą umożliwiały wjazd do obszaru objętego SCT nieco starszymi pojazdami. Jeśli płacisz podatki w Warszawie i jesteś osobą zamieszkałą wewnątrz obszaru objętego SCT, wówczas Twój samochód nie będzie mógł być starszy niż 13 lat (z silnikiem Diesla) bądź starszy niż 22 lata (pojazd benzynowy). Co więcej, ten przepis nie będzie obowiązywać tych, którzy w 2023 roku skończyli 70 lat i już przed przyjęciem uchwały byli właścicielami samochodu. Takie osoby będą bezterminowo zwolnione z zasad obowiązujących w Strefach Czystego Transportu. 

Dodatkowo przewidywane są również wyłączenia m.in. dla pojazdów służbowych (pogotowie, straż pożarna, policja), pojazdy zabytkowe, pojazdy specjalne (pomoc drogowa, karawan). Przez 4 dni w roku będzie można także skorzystać z przepustki, która upoważni do wjazdy do SCT w przypadkach losowych (dojazd do szpitala, miejsce zdawania egzaminów).

W tym samym momencie ma również ruszyć strefa czystego transportu w Krakowie. Tam STC wykluczy około trzydziestoletnie auta, które nie spełniają norm emisji spalin Euro 1. Strefy czystego transportu planowane sią również m.in. we Wrocławiu, w Gliwicach, Katowicach i Toruniu.

Korzystając z wynajmu samochodu również musisz pamiętać o przepisach drogowych. Robisz to dla bezpieczeństwa swojego oraz wszystkich pasażerów, których przewozisz. W wypożyczalni samochodów CarFree wygodnie, szybko i w atrakcyjnej cenie wynajmiesz samochód. Oferujemy wynajem krótkoterminowy, średnioterminowy i długoterminowy

Ile wcześniej być na lotnisku Modlin? Kiedy zamknięcie bramek przed odlotem?
2024-05-07

Ile wcześniej być na lotnisku Modlin? Kiedy zamknięcie bramek przed odlotem?

Już niedługo na dobre rozpocznie się sezon urlopowy. Sprzyja on wyjazdom, dlatego ruch na lotniskach czy peronach często jest wzmożony. Dla tych, którzy nie podróżują zbyt często, wizyta na lotnisku może być stresująca. Ile wcześniej być na lotnisku Modlin, żeby bez zbędnego pośpiechu i nerwów dostać się na pokład samolotu?


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat