Kto może jeździć buspasem? Poradnik dla kierowcy
Czy w drodze, kiedy widzisz ten specjalny pas, zadajesz sobie czasem pytanie, kto może jeździć buspasem? Odpowiedź może Cię zaskoczyć, ponieważ nie są to tylko autobusy miejskie. Ten wydzielony kawałek drogi ma na celu rozładowanie dużych korków i usprawnienie ruchu drogowego. Przepisy przewidują wiele wyjątków jeśli chodzi o poruszanie się buspasem. Istnieją przypadki, w których można się po nim poruszać nawet samochodem osobowym.
Poruszanie się po buspasie według przepisów – autobusy i pojazdy elektryczne
Ten specjalnie wydzielony pas jezdni ma za zadanie usprawnić przejazd pojazdom transportu publicznego, co w godzinach szczytu jest bardzo potrzebne. Zwykle umieszcza się je po prawej stronie drogi, żeby autobusy mogły bezproblemowo zatrzymywać się na przystankach. Jeśli jest to obowiązujący buspas, powinien być odpowiednio oznakowany – pionowym znakiem D-12 lub poziomym P-22. Są one bardzo dobrze widoczne – dużego napisu BUS namalowanego na jezdni nie można przeoczyć. Tłumaczenie, że nie wiedzieliśmy, że poruszamy się po buspasie raczej nie wchodzi w grę.
Kto może poruszać się buspasem? Jest to pas ruchu przeznaczony do użytków dla pojazdów, które odpłatnie przewożą osoby na regularnych liniach. Pozwolenie na jazdę buspasem dotyczy więc przede wszystkim autobusów miejskich, trolejbusów i innych pojazdów, które regularnie kursują na konkretnie wyznaczonych trasach (np. busy podmiejskie i autobusy dalekobieżne). Od kilku lat prawo do korzystania z buspasów mają także samochody elektryczne i auta zasilane wodorem. Jeśli myślisz o nowym aucie, zwróć uwagę na wynajem samochodów elektrycznych.
Kto może jeździć buspasem przy odpowiedniej adnotacji?
Buspas może przysłużyć się również innym pojazdom, jednak w takim wypadku potrzebna jest odpowiednia adnotacja na znaku drogowym, która dopuszczałaby je do wjazdu. W taki sposób po niektórych buspasach mogą poruszać się:
• motocykle (jeśli zobaczymy grafikę motocykla, nie dotyczy motorowerów)
• rowery (jeśli będziemy widzieć grafikę roweru)
• taksówki (jeśli sobaczymy napis TAXI)
• pojazdy Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych (MTON)
Jeśli natomiast naszym oczom ukarze się adnotacja TRAM. Oznacza to, że buspas jest zbieżny z torowiskiem kolejowym.
Czy po buspasie można poruszać się samochodem osobowym? Owszem, istnieje kilka przypadków, w których jest to możliwe. Po pierwsze, buspas często funkcjonuje tylko w niektórych godzinach lub dniach tygodnia (np. 7-9 i 16-18 od poniedziałku do piątku). Poza tym czasem po buspasie można poruszać się bez żadnych ograniczeń. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre buspasy działają całodobowo. Po drugie, samochód osobowy może jechać buspasem jeśli przewozi większą liczbę osób. Jeśli zobaczymy oznakowanie np. 1+3 oznacza to, że danym pasem może się poruszać samochód z kierowcą i trzema pasażerami. Po trzecie, na ten specjalny pas możemy wjechać samochodem osobowym, jeśli jest on potrzebny do skrętu lub dojazdu na własną posesję. Tak samo jak w poprzednich przypadkach, powie nam o tym odpowiednia adnotacja. Takiego manewru jednak nie wolno wykonać, jeśli przekroczylibyśmy linię ciągłą. Szukasz samochodu, który pozwoli ci na swobodne poruszanie się po drodze z buspasem? Sprawdź wypożyczalnię Tesli.
Inne pojazdy na buspasie – samochody elektryczne, motocykle, taksówki itp.
Sprawę ograniczeń na buspasach dodatkowo komplikuje fakt, że w różnych miastach Polski mogą obowiązywać różne przepisy dotyczące poruszania się po buspasach. Niektóre z nich np. bez problemu dopuszczają motocykle do jazdy po tym specjalnym pasie. Wtedy powinno się zastosować oznaczenie „DOP”, które oznacza wszystkie pojazdy dopuszczone w danym mieście do korzystania z buspasu. Wtedy nie trzeba uwzględniać danych pojazdów na znakach oznaczających buspas. Jeśli zakazuje się poruszania po danym pasie np. rowerom, również powinna znaleźć się na znaku odpowiednia adnotacja.
Buspas – ile wynosi mandat za poruszanie się na tych konkretnie wyznaczonych trasach?
Jeśli zostaniemy zatrzymani przez policję podczas bezprawnej jazdy buspasem, możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 100 zł i 1 punktem karnym. O tym, kto znajduje się na buspasie legalnie, decydują zarządcy dróg. W każdym mieście może wyglądać to inaczej. Warto wiedzieć, że zarządca drogi nie może zadecydować o zabronieniu jazdy buspasem samochodom elektrycznym, ale ma możliwość stwierdzenia, ile osób może się wtedy znajdować w środku. Rowerzyści natomiast nie mogą mieć domyślnego dostępu do buspasa nawet wtedy, gdy nie ma ścieżki dla rowerów.
Kiedy ten specjalnie wyznaczony pas jest potrzebny? Bardzo przydaje się w stresujących sytuacjach spowodowanych przez natężony ruch. Buspas pomaga go rozładować. Należy przy tym pamiętać o tym, że spokojnie możemy dojeżdżać do momentu, w którym kończy się linia przerywana a zaczyna ciągła. To właśnie tutaj zaczyna się buspas. Wtedy, wszyscy kierowcy, którzy nie mogą się tam znaleźć, powinni się wtedy zatrzymać i poczekać na możliwość wjazdu na lewy pas. W związku z tym należy zachować uważność i ostrożność, szczególnie kiedy korzystamy z wynajmu aut – jazda buspasem nie swoim samochodem może być znacznie bardziej stresująca.