Aktualności

2024-03-08

 

Ile prądu zużywa samochód elektryczny? Sprawdź ile prądu pobiera elektryk

2024-03-08
Ile prądu zużywa samochód elektryczny? Sprawdź ile prądu pobiera elektryk

Samochody elektryczne są coraz bardziej popularne i coraz częściej to właśnie je można spotkać na drodze. Musimy jednak pamiętać o tym, że będąc właścicielem takiego samochody należy się troszczyć o jego ładowanie, co niesie za sobą koszty. Ile prądu zużywa samochód elektryczny? W poniższym artkule podpowiadamy, ile prądu pobiera elektryk.

Ile prądu zużywa się podczas ładowania samochodu elektrycznego?

To, ile prądu pobiera ładowanie samochodu elektrycznego, zależy od kilku czynników. Wpływ na ilość zużywanej energii mają m.in.: , pojemność baterii, stopień naładowania baterii przed rozpoczęciem ładowania oraz, rodzaje ładowarek oraz ich moc. Warto nadmienić, że te wartości mogą różnić się  zależności od modelu samochodu elektrycznego oraz specyfikacji ładowarki. Natomiast średni pobór mocy typowego samochodu elektrycznego o pojemności baterii około 40-60 kWh to od 7 do 11 kW ładowania ładowarkami AC (wolne ładowanie).

Jak natomiast wygląda sprawa z ładowaniem elektryka w domu? Jeśli weźmiemy za przykład samochód z baterią o mocy 69 kWh, ładowanie baterii od zera do pełna pobierze ok. 70 kWh. Dzięki zamrożonej stawce za 1 kWh za pełne ładowanie auta zapłacimy wtedy niecałe 60 zł. Wydaje się to idealnym rozwiązaniem, jednak ma ono też swoje wady. Jeśli korzystamy ze zwykłego gniazdka domowego, uzupełnienie energii może potrwać nawet ponad dobę. Warto jednak pamiętać, że możemy po prostu podładować nasze auto przez noc. Nie zawsze potrzebna jest pełna bateria. Wszystko zależy od zasięgu danego modelu.
Zamontowanie w domu wallboxa daje znacznie większe możliwości. Moc ładowania może wzrosnąć nawet do 22 kW. Co więcej, czas ładowania samochodu elektrycznego tym sposobem jest znacznie krótszy. Warto jednak zaznaczyć, że musimy wziąć pod uwagę koszty instalacji, co może być wadą. Nie każda domowa sieć jest też przystosowana do obsługi wallboxa.

Naładuj samochód elektryczny na publicznej stacji ładowania

Inaczej sytuacja ma się w przypadku publicznych stacji ładowania. Nie dość, że charakteryzują się one wyższą ceną za kilowatogodzinę, to jeszcze często musimy zapłacić za sam postój przy ładowarce. Cena za ładowanie samochodu elektrycznego może nas wynieść nawet 200 zł. Alternatywą jest abonament w którejś z sieci, które oferują szybkie ładowanie auta. Wtedy ceny za 1kWh mogą być znacznie niższe niż podczas przypadkowego pojedynczego ładowania.
Dobrym rozwiązaniem może okazać się znalezienie bezpłatnej stacji szybkiego ładowania. Owszem, takie urządzenia pojawiają się na mieście, jednak warto wziąć pod uwagę ich małą liczbę i fakt, że najczęściej są to miejsca dość mocno oblegane. Dobrze jest też zwrócić uwagę na parametry, gdyż te nie zawsze mogą być satysfakcjonujące. Najczęściej są to słupki z ładowarkami AC, które nie przekraczają mocy 22 kW. Należy również zapoznać się z obowiązującymi przepisami, gdyż często z darmowego ładowania możemy skorzystać dopiero po zakupie jakiegoś towaru w punkcie, który taką ładowarkę zainstalował bądź wnieść opłatę za parkowanie. Jeśli chcemy skorzystać z darmowego ładowania przy węzłach komunikacyjnych i punktach przesiadkowych, wcześniej musimy okazać ważny bilet na komunikację miejską. Warto również poznać przywileje wynikające z posiadania elektryka, zobacz kto może jeździć buspasem.

Ile prądu zużywa samochód elektryczny?

Odczytanie wyniku zużycia paliwa w aucie spalinowym chyba dla żadnego kierowcy nie stanowi większego problemu. Co jednak w przypadku samochodu na prąd? Jaka wartość powinna nas zaniepokoić, a jaka zadowolić? W końcu nie sposób porównać, przy zużyciu paliwa 6-7 l/100 km, ile prądu będzie potrzebować samochód elektryczny do przebycia takiego samego dystansu – w tym przypadku liczby oznaczają zupełnie co innego. Zużycie prądu przez auto elektryczne w dużej mierze zależy od wydajności silnika i masy własnej. Oprócz tego istotny wpływ mają aerodynamika ora rodzaj opon – szerokość, rozmiar i energooszczędność. Na zużycie paliwa działają również takie czynniki jak niska temperatura oraz obecność bądź brak pompy ciepła. Jeśli natomiast chodzi o zasięg auta elektrycznego, zależy on od pojemności akumulatora – im większa, tym większy dystans pojazd pokona na jednym ładowaniu.

Kiedy można powiedzieć, że nasz samochód elektryczny jest energooszczędny? Z testów przeprowadzonych przez międzynarodową organizację Electric Database, że średnie zużycie energii przez samochód elektryczny to 20 kWh/100 km. Najczęściej przyjmuje się, że samochody, które na przebycie dystansu 100 km potrzebują poniżej 13 kWh są uznawane za efektywne, a te, które powyżej 20 kWh za mało efektywne. Warto pamiętać o tym, że w chłodniejszym klimacie pojazdy elektryczne są znacznie mniej wydajne. Na wydajność mają również wpływ takie czynniki jak obciążenie pojazdu, sposób jazdy, prędkość, liczba pasażerów oraz poziom regeneracji hamulców. Obecnie istnieje zbyt wiele różnic pomiędzy modelami, żeby wyznaczyć właściwą wartość zużycia prądu. Różnice te możemy znaleźć w układach napędowych, rozmiarach, masie, specyfikacji pojazdów i stylach jazdy. Co więcej, elektryki samochodami wrażliwymi na tempo jazdy, dlatego nie warto przekraczać nimi prędkości 100 km/h.

pexels-kindel-media-9800034.jpg

Jak obniżyć koszt przejazdu samochodem elektrycznym?

To, ile prądu zużywa samochód elektryczny, bezpośrednio wpływa na nasze finanse. Im więcej prądu jest pobierane w czasie ładowania samochodu elektrycznego, tym wyższe koszty związane z eksploatacją – choć te i tak są zwykle sporo niższe w porównaniu do aut spalinowych. Jak można zoptymalizować koszt przejechania 100 km elektrykiem? Przede wszystkim jedź wolno i wybieraj krótsze trasy. Dobrze też pamiętać o tym, że częste przyspieszanie i hamowanie marnuje energię. Jeśli na zewnątrz panują skrajne temperatury – jest bardzo zimno albo bardzo gorąco – samochód przeznacza mnóstwo energii na dostosowanie temperatury do warunków. W miarę możliwości warto też ograniczyć używanie klimatyzacji i ogrzewania, ponieważ zwiększa to pobór energii. Jeśli chcesz obniżyć koszt przejazdu samochodem elektrycznym, sprawdź Tesla wynajem długoterminowy.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Koszt ładowania samochodu elektrycznego może się bardzo różnić w zależności od miejsca i sposobu ładowania. Na stacjach ładowania cena uzależniona jest od operatora i to właśnie on ustala koszt ładowania za 1 kWh. Darmowych stacji ładowania jest coraz mniej i musimy liczyć się z tym, że ładowanie elektryka w domu będzie tym najtańszym sposobem. Średnia cena prądu wynosi ok. 80 gr za 1 kWh i nie zakłada dodatkowych opłat takich jak dostarczenie energii do odbiorcy czy opłata mocowa. Ładowanie samochodu elektrycznego w domu to bardzo elastyczne rozwiązanie i można na nim zaoszczędzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zmiana posiadanej taryfy prądu u sprzedawcy na „nocą”. Wtedy poza godzinami szczytu cena prądu jest niższa i ładowanie auta nocą będzie korzystne. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj nie naładujemy samochodu w kilka godzin przez wallboxa. Jeśli natomiast chodzi o drugi sposób, o fotowoltaikę, ładowanie będzie najkorzystniejsze w tych najbardziej nasłonecznionych godzinach. 

Z CarFree nie musisz martwić się o zużycie energii

Jeśli nie chcesz stale martwić się o ładowanie samochodu elektrycznego lub chcesz wypróbować auto elektryczne i dowiedzieć się, czy do siebie pasujecie, skorzystaj z wypożyczalni samochodów elektrycznych CarFree. W naszej flocie znajdziesz specjalny segment poświęcony samochodom z napędem elektrycznym, gdzie znajdziesz np. Teslę Model 3. Swój wymarzony samochód możesz dostać bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że siedząc na kanapie w salonie, wypełnisz formularz dostępny na naszej stronie, auto zostanie podstawione w wybrane przez Ciebie miejsce. Co więcej w pakiecie dostajesz również pakiet niezbędnych ubezpieczeń – AC, OC i ASSISTANCE, więc możesz czuć się bezpiecznie. Z CarFree ciesz się również brakiem kaucji i brakiem limitu kilometrów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.

FAQ najczęściej zadawane pytania

1.    Ile prądu zużywa elektryk na 100 km?

W przypadku aut miejskich, najczęściej zużywają one 12-14 kWh/100 km, a jeśli chodzi o samochody kompaktowe i SUV-y liczba ta może sięgnąć do ponad 20 kWh.

2.    Ile kosztuje ładowanie elektryka na 100 km?

Wszystko zależy od tego, jaki sposób ładowania wybierzemy. Ładowanie elektryka w domu jest najbardziej ekonomicznym, lecz czasochłonnym rozwiązaniem. Przejechanie 100 km będzie nas kosztować ok. 15 zł. 

3.    Jak obliczyć spalanie samochodu elektrycznego?

Spalanie samochodu elektrycznego zależy od wielu czynników i trudno je skonkretyzować. Średnio wynosi ono 15-20 kWh/100 km dla mniejszych modeli, a 25-30 kWh/100 km w przypadku większych pojazdów.

Ile kosztuje autostrada Katowice-Kraków? Koszt przejazdu A4
2024-07-09

Ile kosztuje autostrada Katowice-Kraków? Koszt przejazdu A4

Autostrada A4 jest jedną z najważniejszych tras w Polsce. Łączy zachód kraju z jego wschodnią częścią. Zastanawiasz się, ile obecnie kosztuje przejazd autostradą A4? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jaki jest koszt przejazdu A4. 


Jak dojechać na lotnisko Wrocław? Dojazd Wrocław-Strachowice
2024-07-05

Jak dojechać na lotnisko Wrocław? Dojazd Wrocław-Strachowice

Lotnisko Wrocław-Starachowice im. Mikołaja Kopernika to jeden z głównych portów lotniczych w Polsce. Zastanawiasz się, jak dojechać na lotnisko Wrocław? W poniższym artykule przedstawimy sposoby na to, jak ułatwić sobie dojazd Wrocław-Starachowice i szybko dostać się na lotnisko.


Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice – jak zapłacić za wjazd?
2024-07-04

Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice – jak zapłacić za wjazd?

Wybierasz się w podróż z lotniska w Katowicach? A może tylko odbierasz stamtąd bliską osobę? Niezależnie od celu, przyda się miejsce parkingowe. Jak je znaleźć? Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice? Jak zapłacić za wjazd? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat