Numer blankietu prawa jazdy - gdzie dokładnie się znajduje?
Numer blankietu prawa jazdy – gdzie dokładnie się znajduje?
Podczas załatwiania niektórych formalności podanie numeru druku prawa jazdy może być warunkiem koniecznym. W takich sytuacjach dobrze wiedzieć, gdzie on się znajduję, aby szybko podać takową informację. Dzięki temu możemy uniknąć stresowej sytuacji, w której czujemy na sobie pośpiech. Gdzie znajdziemy numer blankietu prawa jazdy? Czy jest to to samo, co numer prawa jazdy? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przeczytaj poniższy artykuł.
Gdzie na dokumencie prawa jazdy znajduje się numer blankietu prawa jazdy?
Numer blankietu prawa jazdy jest niezbędny do uzupełnienia wniosku o wydanie prawa jazdy. Jest to dokument potrzebny nie tylko w momencie, w którym jesteśmy nowymi kierowcami. Przydaje się również wtedy, kiedy zgubimy prawo jazdy bądź gdy rozszerzymy uprawnienia do kierowania pojazdami o kolejne kategorie oraz gdy skończy się okres ważności prawa jazdy. Wielu kierowców nie zna różnic między numerem prawa jazdy a numerem druku prawa jazdy. Obydwa z nich znajdują się na dokumencie, ale należy zachować czujność podczas ich wpisywania, ponieważ znaczą zupełnie co innego.
Gdzie znajduje się numer druku prawa jazdy? W większości dokument ten jest bardzo przejrzysty i czytelny. Większość danych została też odpowiednio ponumerowana. Co więcej, z tyłu prawa jazdy zamieszczono małą ściągawkę. Najczęściej wystarczy spojrzeć właśnie tam, aby odnaleźć potrzebne nam informacje. Numer prawa jazdy znajduje się pod numerem 5. Trzeba jednak wiedzieć, że to nie jest to samo, co numer druku prawa jazdy. Tego drugiego niestety nie znajdziemy w ściągawce, jednak łatwo go zauważyć na dokumencie. Numer druku prawa jazdy znajduje się na tylnej części prawa jazdy, po lewej stronie, przy tabeli z posiadanymi kategoriami. Jak wygląda taki numer blankietu prawa jazdy? Jest to ciąg liter i cyfr pod znajdującym się z tyłu kodem kreskowym. Jego całość składa się na numer druku prawa jazdy.
Czym numer prawa różni się od numeru druku prawa jazdy?
Numer prawa jazdy ma na celu identyfikację dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami. W standardowym prawie jazdy znajduje się on na froncie dokumentu, w kolumnie z danymi osobowymi posiadacza. Numer 5 znajduje się między numer PESEL kierowcy a jego podpisem. Numer prawa jazdy i numer prawa jazdy nie są tożsamymi pojęciami, nie stosuje się ich zamiennie.
Prawo jazdy jest dwustronne i posiada elementy zabezpieczające dokument przed sfałszowaniem. Składają się na nie: wzory zabezpieczające, elementy zmienne optycznie oraz laserowe grawerowanie. Znajomość poszczególnych elementów na dokumencie prawa jazdy niekiedy może okazać się niezbędna. Numer prawa druku prawa jazdy może przydać się w szczególności wtedy, gdy musimy wymienić dokument. Warto wiedzieć, że do tej pory takiej wymiany można było dokonać jedynie w przypadkach losowych – zagubienia, kradzieży, zniszczenia. Sytuacja zmieniła się po wejściu w życie przepisów o terminie ważności prawa jazdy. Teraz konieczność wymiany prawa jazdy wymagana jest również wtedy, gdy zyskamy uprawnienia w nowej kategorii. Wniosek o wymianę prawa jazdy składa się w urzędzie odpowiednim do miejsca zamieszkania. Oprócz wniosku trzeba przygotować: dowód osobisty lub paszport, oryginał prawa jazdy, aktualne zdjęcie, potwierdzenie opłaty za nowy dokument oraz aktualne zaświadczenie lekarskie (jeśli jest wymagane). Warto pamiętać, że posiadacze Profilu Zaufanego wiele spraw urzędowych mogą załatwiać online.
Zgubione prawo jazdy – kiedy wymienić dokument?
Przez długi czas prawo jazdy wydawane było bezterminowo. Wydanie nowego dokumentu było potrzebne jedyne w momencie zniszczenia mechanicznego, kradzieży albo zmiany danych osobowych. W pozostałych przypadkach nie było to konieczne. W tym momencie prawo jazdy mają swoją datę ważności. Sprawdź nowe przepisy drogowe 2024.
Jak sprawdzić ważność prawa jazdy? Taka weryfikacja jest wręcz kluczowa, jeśli prowadzimy jakiś pojazd. Najprościej termin ważności sprawdzić na samym dokumencie. W Polsce można to zrobić również online, za pomocą platformy Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów. Tam po podaniu odpowiednich danych można dostać informacje o ważności prawa jazdy.
Co natomiast robić w przypadku utraty prawa jazdy? Przede wszystkim najważniejsze jest podjęcie odpowiednich kroków, aby ten dokument odzyskać. Na początku należy zgłosić ten fakt odpowiednim organom – urząd miejski bądź komenda powiatowa policji. Często jednak do tego potrzebny jest odpowiedni wniosek o wydanie duplikatu oraz opłacenie stosownej opłaty administracyjnej.
Numer blankietu prawa jazdy – co w przypadku wypożyczenia auta?
Jeśli chcemy wypożyczyć samochód, wystarczy, że wypełnimy formularz dostępny na stronie. Nie trzeba w nim podawać numeru druku prawa jazdy. Bez wychodzenia z domu samochód będzie czekał na Ciebie o określonej porze w określonym miejscu. W CarFree dbamy o to, żeby każdy samochód był doskonale przygotowany do wydania zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Dostajesz również pakiet podstawowych ubezpieczeń – OC, AC i ASSISTANCE. Nasze oddziały zlokalizowane są w całej Polsce, a część z nich znajduje się przy samych lotniskach, co sprzyja podróżowaniu. Działamy 24/7 przez wszystkie dni roku. W przypadku jakichkolwiek pytać zapraszamy do kontaktu. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wynajmu aut krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
- Gdzie znaleźć numer prawa jazdy?
Numer prawa jazdy znajduje się na przedniej stronie dokumentu pod numerem 5. To ciąg cyfr i znaków pomiędzy numerem PESEL a podpisem kierowcy.
- Co znajduje się na dokumencie prawa jazdy?
Prawo jazdy obecnie wydawane jest na maksymalnie 15 lat. W każdym dokumencie tego typu zapisane są dane osobowe kierowcy (imię, nazwisko, PESEL) oraz numer prawa jazdy i termin ważności. Na drugiej stronie dokumentu znajdują się oznaczenia kategorii – mówią one, do prowadzenia których pojazdów kierowca ma uprawnienia.
- Co to numer blankietu prawa jazdy?
Głównym zadaniem takiego numeru jest zapewnienie unikalności każdego wydanego dokumentu. Zabezpiecza on przed różnego rodzaju fałszerstwami i ułatwia procesy administracyjne związane z dokumentacją prawa jazdy.