Atrakcje Gdańsk – co warto zobaczyć w Gdańsku?
Spędzasz urlop nad morzem? Uwielbiasz Trójmiasto i to właśnie tam chcesz odpocząć? Wybierz jedno z najstarszych miast w Polsce. Turystów przyciąga jego bogata historia, Stare Miasto zbudowane z czerwonej cegły, oraz wiele innych atrakcji. Gdańsk dzisiaj uznawany jest jako jedno z najbardziej zadbanych i najbogatszych w zabytki miast w Polsce. To częsty cel dłuższych i krótszych podróży ludzi z całego kraju i z zagranicy. Co warto zobaczyć w Gdańsku? Dowiedz się, jakie są najważniejsze atrakcje Gdańska.
Wakacje nad morzem? Poznaj wszystkie atrakcje Gdańska
Różnorodność, historia i niepowtarzalny klimat Gdańska mogą zachwycić niejednego. Perła polskiego wybrzeża zaskakuje na każdym kroku. Coś dla siebie znajdzie tutaj nie tylko miłośnik zabytków, lecz także przyrodniczy zapaleniec. Na mapie Gdańska każdy doszuka się czegoś dla siebie. Chcesz aktywnie spędzić czas? Gdańsk będzie do tego idealnym miejscem. Różnorodność atrakcji, które oferuje to miasto pozwala przeżyć niezapomnianą przygodę w samym sercu Trójmiasta. Zwiedzanie muzeów, spacer po Starym Mieście, relaks na plaży – to wszystko wpływa na niepowtarzalny urok Gdańska.
Niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem historii bądź sztuki, czy miłośnikiem przyrody i aktywnego wypoczynku, Gdańsk pozwoli Ci tego doświadczyć. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należy Droga Królewska zwana także Traktem Królewskim. Wcześniej to właśnie ona była najbardziej reprezentacyjną drogą i to przez nią przejeżdżały kondukty królów polskich czy parady wojskowe. Droga Królewska ciągnie się od Bramy Wyżynnej aż do Długiego Targu – najpiękniejszego placu Europy. W trakcie drogi Traktem Królewskim możemy podziwiać Dom Uphagena, zabytkowe kamienice Ferberów i Czirenbergów, gdański Ratusz, Dwór Artusa (dziś oddział Muzeum Gdańska), Fontannę Neptuna czy Lwi Zamek.
Ratusz Głównego Miasta trudno jest przeoczyć. Ten reprezentacyjny budynek od czasów średniowiecza przebudowywany był kilka razy. Dzisiaj stanowi siedzibę Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Wnętrze gdańskiego Ratusza jest udostępniane dla zwiedzających, a w sezonie letnim możemy także wejść na punkt widokowy na ratuszowej wieży. Stamtąd można podziwiać rozciągające się na całe miasto wspaniałe widoki. Szukasz innego miejsca na weekendowy wypad? Sprawdź, co warto zobaczyć w Krakowie.
Centrum Gdańska – atrakcje, które tworzą wspomnienia
Jeśli wybierasz się do Gdańska i zastanawiasz się, co warto zobaczyć w tym mieście, warto zacząć od obiektu, który można dostrzec już z daleka. Ogromna Bazylika Mariacka w Gdańsku to największa w Europie świątynia wybudowana z cegły. Jej strzeliste wieże górują nad miastem. Bazylikę można zwiedzać przez cały rok, a od końca marca do końca listopada możemy również wejść na wieżę Bazyliki. Wewnątrz Bazyliki znajdują się zegar astronomiczny, piękne ołtarze, organy i wspaniałe rzeźby. Podczas spaceru po Trakcie Królewskim nie sposób pominąć słynnej Fontanny Neptuna. Dlaczego Neptuna? To chyba nie powinno nikogo dziwić, Gdańsk i morze związane są ze sobą od zawsze. Na miejscu fontanny wcześniej znajdowała się studnia, jednak postanowiono zmienić ją na coś bardziej reprezentacyjnego. Jednym z najpiękniejszych zabytków Traktu Królewskiego jest Dwór Artusa.
Interesujesz się historią? A może po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o II Wojnie Światowej? Muzeum II Wojny Światowej to nowoczesna placówka muzealna, która oferuje interaktywne wystawy i bogatą kolekcję eksponatów związanych z historią wojny. Jest to miejsce, które każdy miłośnik historii powinien odwiedzić. Z II Wojną Światową zawiązane jest również Westerplatte. To właśnie tam wszystko się zaczęło. Dziś możemy oglądać tam pomnik upamiętniający obrońców Westerplatte oraz pozostałości po dawnych umocnieniach. Jeśli potrzebujemy chwili zadumy i refleksji – to miejsce będzie idealne. Własność bractwa rycerskiego obfitowała w uroczystości, imprezy i ważne spotkania. Z czasem przerodziło się to w ekskluzywny klub dla elit. W tym wyjątkowym budynku znajdziemy przepiękny kaflowy piec, rzeźby, malowidła, zdobienia. Dwór Artusa jest oddziałem Muzeum Gdańska. Warto również zainteresować się innymi oddziałami. W jednym z nich mieści się np. Dom Uphagena z Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. To miejsce znajduje się w zabytkowej kamienicy położonej przy ulicy Długiej. Jest to jedna z niewielu XVIII-wiecznych kamienic w Europie, które można zwiedzać. Możemy tam podziwiać różne pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. Dzięki temu mamy szansę dowiedzieć się, jak mieszkali ówcześni mieszczanie. W bardzo łatwy sposób możemy przenieść się do średniowiecznego Gdańska. Kolejnym oddziałem Muzeum Gdańska jest Muzeum Poczty Polskiej. Można tutaj oglądać dokumenty drukowane, rękopisy, ikonografie oraz eksponaty, które związane są z obrońcami Poczty Polskiej 1 września 1939 roku. Poznamy tam również wiele ciekawostek o drugim Wolnym Mieście Gdańsku.
Kolejnym miejscem, w którym historia odgrywa główną rolę jest Europejskie Centrum Solidarności. Jest to nowoczesne muzeum poświęcone historii Solidarności i upadku komunizmu w Europie. Znajdziesz tutaj wiele interaktywnych wystaw, zobaczysz archiwa i bibliotekę. Wszystko to sprawia, że w tym miejscu zyskamy wiedzę i zainspirujemy się. Chcesz poczuć magię dawnego Gdańska? Możesz tego doświadczyć spacerując ulicą Mariacką. Uznawana jest za jedną z tych najbardziej urokliwych ulic w Gdańsku, pełna klimatycznych kamieniczek, galerii sztuki i sklepików z bursztynem.
Niepowtarzalny klimat – poznaj atrakcje na mapie Gdańska
Co jeszcze wpływa na niepowtarzalny urok tego miasta? Nie zapominajmy o charakterystycznych miejscach. Ciągnący się wzdłuż Mołtawy deptak jest jedną z najczęściej uczęszczanych tras spacerowych w Gdańsku. Znajduje się tam wiele restauracji, kawiarni i barów. Co więcej, możemy tam zauważyć ciąg gotyckich bram wodnych. Słynny dźwig portowy, Żuraw Gdański, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta i najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. Obecnie mieści się tu oddział Narodowego Muzeum Morskiego, gdzie można poznać historię gdańskiego portu.
Jeśli jesteś miłośnikiem muzyki i uwielbiasz spacery w pięknych okolicznościach przyrody, odzwiedź Ołowiankę. Ołowianka to wyspa na Motławie, gdzie znajduje się Filharmonia Bałtycka. To miejsce idealne na spacer, zwłaszcza wieczorem, kiedy budynek filharmonii jest pięknie oświetlony. Odwiedzasz Gdańsk latem? Nie można nie zwrócić uwagi na Jarmark św. Dominika. Przez to jedno z największych wydarzeń plenerowych w Polsce, Gdańsk przyciąga tysiące turystów. Znajdziemy tutaj rękodzieło i regionalne produkty a także spróbujemy regionalnych przysmaków.
Dla wszystkich, którzy nad morze jadą wyłącznie po odpoczynek, również coś się znajdzie. Choć Gdańsk kojarzy się głównie z zabytkami, to warto również odwiedzić plażę Stogi. To jedno z najczystszych i najmniej zatłoczonych miejsc na wybrzeżu, idealne na relaks i kąpiele morskie. Czym natomiast byłoby może bez bursztynu? Gdańsk często nazywany jest światową stolicą bursztynu. Muzeum Bursztynu zaskakuje od samego początku, na wejściu możemy zobaczyć największą bryłę bursztynu na świecie, która waży prawie 4,5 kg.
Wszystkich spacerowiczów zainteresować może Park Oliwski. To świetne miejsce zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Przechadzając się po nim możemy zobaczyć przepiękny Pałac Opatów, kwiatowe dywany, oczka wodne, ciekawe rzeźby, mostki i altanki. Dodatkowo możemy też wejść na wieżę widokową, z której można podziwiać panoramę Gdańska. Na skraju Parku Oliwskiego znajduje się Archikatedra Oliwska, która słynie ze wspaniałych organów. W sezonie letnim odbywają się tam koncerty muzyki organowej, na które z pewnością warto się wybrać. Miłośników zwierząt natomiast zapraszamy do odwiedzenia Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Spotkamy w nim lwy, żyrafy, orangutany, małpy, krokodyle, pantery czy słonie.
Najlepsze atrakcje – Gdańsk wypożyczonym samochodem
Gdańsk to miasto, które zachwyca na każdym kroku. Bogata historia, piękne zabytki i niepowtarzalna atmosfera sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy interesujesz się historią, kulturą czy po prostu chcesz spędzić czas nad morzem – Gdańsk ma wiele do zaoferowania. Planując swoją wizytę, pamiętaj o tych atrakcjach i ciesz się urokami tego wyjątkowego miasta. W bardzo łatwy sposób możesz to zrobić z pomocą wypożyczalni samochodów. W CarFree dysponujemy szeroką flotą pojazdów, w której każdy znajdzie coś, co odpowiada jego oczekiwaniom. Bez kaucji i bez limitu kilometrów. A wszystko to możliwe online. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz. Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
1. Od czego zacząć zwiedzanie Gdańska?
Zwiedzanie Gdańska najlepiej zacząć od Bramy Wyżynnej, która otwiera Drogę Królewską prowadzącą ulicami Długą i Długim Targiem aż do Bramy Zielonej.
2. Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Gdańska?
Trasy wycieczek po Gdańsku zostały podzielone pod względem czasu zwiedzania i tematyki. Średni czas zwiedzania Gdańska wynosi od 2 do 5 godzin.
3. Jak najlepiej poruszać się po Gdańsku?
Oprócz autobusów i tramwajów po mieście można poruszać się pociągami: Szybką Koleją Miejską (SKM) i Pomorską Koleją Metropolitalną (PKM). Trzeba jednak pamiętać, że na każdy rodzaj transportu obowiązuje inny bilet.