Aktualności

2024-07-01

 

Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Atrakcje Wrocław

2024-07-01
Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Atrakcje Wrocław

Planujesz weekend we Wrocławiu? A może wybierasz się tam na dłuższy czas? Wrocław jest jednym z najpopularniejszych miejsc, szczególnie dla turystów i studentów. Położenie miasta na terenach Dolnego Śląska ułatwia przemieszczanie się stamtąd w góry i za granicę.

Możesz tutaj podziwiać piękne widoki, skorzystać z bogatej oferty restauracji czy kawiarni i zapoznać się z niezwykle ciekawą historią Wrocławia. Już jeden dzień wystarczy, aby zobaczyć najsłynniejsze obiekty i wypróbować najlepsze atrakcje. Dowiedz się, co zwiedzić we Wrocławiu i w jaki sposób najwygodniej poruszać się po mieście.

Co zwiedzić we Wrocławiu?

Niewątpliwie Wrocław należy do najpiękniejszych miast Polski. To właśnie tutaj, w stolicy Dolnego Śląska, mieści się wiele muzeów czy architektonicznych perełek, które warto zobaczyć. Na mapie Wrocławia nie brakuje także miejsc, w których można oderwać się od miejskiego zgiełku i odpocząć na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej przyrody. Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne Wrocławia.

Wrocławski rynek

Sercem Wrocławia jest Stare Miasto i to właśnie od niego dobrze jest zacząć swoją przygodę z tym miejscem. Wrocławski Rynek, który jest jednym z największych w Europie, obfituje w zabytki i atrakcje turystyczne. Znajdujący się tutaj stary ratusz natomiast został wpisany na listę historycznych budynków w Polsce, które zachowały się w bardzo dobrym stanie. Obok ratusza mieści się kamienica pod Złotym Słońcem. Jej fasadę zdobią liczne detale architektoniczne, a nocą w oknach możemy ujrzeć wirtualnych gości.

Jeśli lubisz spacerować, warto przejść się ulicami Starego Miasta, podziwiać kolorowe kamienice i zajrzeć w ciasne uliczki. Te drugie mogą kryć w sobie zabytkowe ozdoby i pomysłowe knajpy. Na wrocławskim rynku warto też zwrócić uwagę na fontannę Zdrój, która została zbudowana z granitu i szkła. Jest to również wdzięczny obiekt do fotografowania. Jednym z ważnych punktów na tej trasie są Jatki – miejsce, w którym kiedyś znajdowały się rzeźnie i sklepy mięsne. W centrum Wrocławia możemy zobaczyć także słynny Pomnik Zwierząt Rzeźnych.

Jeśli chodzi o ciekawe atrakcje, we Wrocławiu na rynku funkcjonuje też Piwnica Świdnicka - jedna z najstarszych restauracji Europie i najstarsza w Polsce. Możesz tutaj nie tylko zamówić pyszne, regionalne potrawy, ale i napić się oryginalnego piwa. Warto też wybrać się do Dzielnicy Czterech Wyznań, która określana jest czasem Dzielnicą Czterech Świątyń. Jej nazwa wzięła się stąd, że w bliskim sąsiedztwie znajdują się tam cztery świątynie reprezentujące różne wyznania. Dzielnica Czterech Wyznań to ważny symbol wielokulturowego ducha Wrocławia i nawołanie do idei tolerancji.

Rynek we Wrocławiu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Market_Square_in_Wroc%C5%82aw,_September_2022_02.jpg)

Wrocławskie krasnale

Wizyta we Wrocławiu nie byłaby kompletna bez spaceru śladami krasnali, a w sercu miasta jest ich najwięcej. Te małe, urocze figurki są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta, wyrażając jego otwartość, humor i artystycznego ducha, a także przypominając o czasach Pomarańczowej Alternatywy, z którą związany jest cały pomysł z krasnalami. Każdy krasnal jest inny i opowiada swoją historię. Wiele jest dedykowanych konkretnym grupom zawodowym albo wydarzeniom.

Krasnal Młynarz we Wrocławiu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wroc%C5%82aw_Krasnal_M%C5%82ynarz.JPG)

Jarmark bożonarodzeniowy i świętojański

Wycieczka do Wrocławia może być doskonałym pomysłem o każdej porze roku, ale są okresy, w których możesz trafić tutaj na dodatkowe, ciekawe atrakcje. Na wrocławskim rynku co roku odbywa się między innymi jarmark bożonarodzeniowy i jarmark świętojański. Ten pierwszy zwykle rozpoczyna się już końcem listopada i oferuje mnóstwo atrakcji - począwszy od świątecznych koncertów i widowisk artystycznych, po możliwość kupienia tutaj prezentów świątecznych czy ozdób choinkowych. Z kolei jarmark świętojański trwa zwykle od końcówki maja do końca czerwca i również pozwala nabyć wtedy unikatowe pamiątki, wziąć udział w warsztatach, koncertach czy skosztować kulinarnych pyszności.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Christmas_Market_in_Wroc%C5%82aw_2019.jpg)

Ostrów tumski

Mijając we Wrocławiu rynek przeniesiesz się w obszar określany jako Ostrów Tumski. To najstarsza część Wrocławia, bo powstała już w IX wieku i mieści w sobie mnóstwo najciekawszych zabytków tego miasta. Możemy tutaj odwiedzić m.in. kościół św. Idziego, Katedrę Świętego Jana Chrzciciela oraz Katedrę Świętej Marii Magdaleny. Kościół św. Idziego to najstarszy kościół we Wrocławiu i cenny zabytek okresu romańskiego.

Przy odrobinie szczęścia, wieczorem w tej części miasta można obejrzeć też najważniejszy wrocławski rytuał – zapalanie lamp przez latarnika. Tak samo warty uwagi jest Most Tumski, jeden z najstarszych we Wrocławiu. Łączy on Ostrów Tumski z resztą miasta. Co ciekawe, podczas wędrówki po nim możemy spotkać rzeźby świętych oraz wiele kłódek będących symbolem wiecznej miłości. Latem możesz tutaj rozkoszować się muzyką przydrożnych artystów, a zimą podziwiać aleję drzew oświetlonych lampkami. Tworzy to niesamowity klimat.

Ostrów Tumski (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wroclaw_-_Ostrow_Tumski.jpg)

Zoo Wrocław

We Wrocławiu znajduje się największy i zarazem najstarszy ogród zoologiczny w Polsce - jego powierzchnia liczy aż 33 hektary, a czas powstania to 1865 rok. Obecnie mieszka tam około 12 tysięcy zwierząt, z czego ponad połowa to ryby. Zdecydowanie warto zwiedzić to miejsce, jeśli fascynuje Cię świat zwierząt albo jeśli chcesz zapewnić swoim dzieciom ciekawą, edukacyjną rozrywkę. Największą atrakcją wrocławskiego zoo jest istniejące od 10 lat Afrykarium, bo stanowi jedyny na świecie kompleks poświęcony wyłącznie ekosystemom Afryki i oferujący różnorodne środowiska, począwszy od raf koralowych Morza Czerwonego, po dziką dżunglę dorzecza Kongo.

Wrocławskie zoo ma także coś do zaoferowania dla tych, którzy są głodni bardziej szalonych atrakcji. Mowa o możliwości spędzenia nocy w podwodnym tunelu w Afrykarium, w towarzystwie płaszczek, rekinów i ryb z Kanału Mozambickiego, a także żółwia Stefana. Niestety nocowanie póki co odbywa się tylko raz w miesiącu i bilety na to wydarzenie rozchodzą się błyskawicznie, dlatego warto się pospieszyć.

Tunel w Afrykarium we wrocławskim zoo (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Afrykarium_tunel.jpg)

Wrocławski Ogród Botaniczny

Ze świata zwierząt płynnie możesz przenieść się do świata roślin, odwiedzając Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Znajduje się on w samym centrum Wrocławia i rozciąga się na obszarze prawie 8 hektarów, a zatem jest tutaj co oglądać. Na terenie ogrodu zgromadzono tysiące gatunków roślin z całego świata, w tym wiele takich, które są rzadkie lub zagrożone wyginięciem. Znajdziesz tu także szklarnie z roślinami wodnymi czy kaktusami, a także bogactwo roślin tropikalnych i subtropikalnych. Wyjątkowym zakątkiem ogrodu jest również Alpinarium z roślinami charakterystycznymi dla wysokogórskich terenów.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, ze swoimi stawami, fontannami, potokami i klimatycznymi mostkami oferuje także przestrzeń idealną do odpoczynku. Jeżeli więc zastanawiasz się, co warto zobaczyć we Wrocławiu i wybierasz się do tu w porze wiosennej albo letniej, trudno o lepszą miejscówkę.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ogr%C3%B3d_Botaniczny_UWr_2015-06-04_04.jpg)

Ogród Japoński

Pozostając jeszcze na chwilę przy temacie przyrody, warto zaprezentować jeszcze jeden zachwycający obiekt - Ogród Japoński. To wyjątkowy park, który po latach zaniedbań został odrestaurowany w latach 90. XX wieku dzięki współpracy polsko-japońskiej i dziś zachwyca swoim pięknem. Przenosi on zwiedzających w świat kultury i estetyki Dalekiego Wschodu, bo charakteryzuje się starannym odwzorowaniem tradycyjnych zasad japońskiej sztuki ogrodowej.

Znajdziesz tutaj setki gatunków drzew i roślin, w tym wiele egzotycznych, takich jak azalie, klony japońskie czy bambusy. Wszystko to otoczone jest przez malownicze mostki, drewniane pawilony, altany, bramy i kamienne latarnie, które po zmroku cudownie rozświetlają ogród. To jedna z najlepszych atrakcji turystycznych stolicy Dolnego Śląska. Czynna jest codziennie od początku kwietnia do końca października, ale na zwiedzanie najlepiej wybrać się w maju, kiedy to wszystkie rośliny pięknie rozkwitają. To idealne miejsce na spacer albo na sesję zdjęciową.

Ogród Japoński we Wrocławiu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wroc%C5%82aw_-_Ogr%C3%B3d_Japo%C5%84ski_-_panoramio_(9).jpg)

Pałac Królewski

Jeżeli zastanawiasz się, co zwiedzić we Wrocławiu, a jesteś miłośnikiem zwiedzania dawnych rezydencji królów, oto propozycja w sam raz dla Ciebie. W Pałacu Królewskim, który obecnie jest siedzibą Muzeum Miejskiego Wrocławia, można obejrzeć pełne przepychu barokowe wnętrza królewskie, a przy okazji zapoznać się z wystawą dokumentującą historię miasta od jego początków aż po czasy współczesne. A jeżeli zapragniesz przyjemnego spaceru w zielonej przestrzeni, zapraszamy do pałacowego ogrodu.

Pałac Królewski we Wrocławiu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wroc%C5%82aw_Pa%C5%82ac_Kr%C3%B3lewski_01.jpg)

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Do największych wrocławskich atrakcji zaliczamy także muzea. We Wrocławiu tuż przy rynku znajduje się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, dlatego jeśli zaczniesz zwiedzanie od centrum, to miejsce może być jednym z pierwszych punktów na mapie Twojej wycieczki. Możesz podziwiać tutaj dzieła wrocławskich artystów - obrazy, fotografie, rzeźby i rękodzieła pochodzące z czasów średniowiecznych, nowożytnych i współczesnych, a także poznać historię wybitnych osób związanych z tym miastem.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Muzeum_Sztuki_Mieszcza%C5%84skiej_we_Wroc%C5%82awiu.jpg)

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Plan zwiedzania Wrocławia powinien objąć Muzeum Narodowe. Placówka ta gromadzi obszerne zbiory pochodzące z różnych okresów - od średniowiecza po współczesność - i prezentujące dziedzictwo Dolnego Śląska. Muzeum składa się z trzech oddziałów, które zostaną kolejno omówione.

Panorama Racławicka

Jeżeli zastanawiasz się, co warto zobaczyć we Wrocławiu, ogromne wrażenie robi tam Panorama Racławicka. Znajduje się pod kopułą specjalnie zaprojektowanego budynku, do którego możesz dojść przez wrocławski Rynek, Galerię Dominikańską, Plac Targowy i jeden z przepięknych bulwarów we Wrocławiu. Panorama Racławicka to słynne dzieło sztuki, które zostało namalowane przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka. Obraz, na co wskazuje już sama nazwa, przedstawia bitwę pod Racławicami rozgrywającą się podczas powstania kościuszkowskiego.

Panorama Racławicka jest olbrzymia - ma aż 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. Dzięki specjalnym zabiegom, takim jak zastosowanie perspektywy czy dodanie naturalnego piasku albo roślinności, obraz nabiera trójwymiarowości i wciąga widza w sam środek tego historycznego wydarzenia. Panorama Racławicka to nie tylko niezwykłe dzieło, ale i ważny symbol polskiej walki o niepodległość, dlatego zdecydowanie jest warte zobaczenia.

Panorama Racławicka (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wroc%C5%82aw,_Pawilon_Czterech_Kopu%C5%82_-_DSCF4970.jpg)

Muzeum Etnograficzne

Historyczne i kulturowe atrakcje we Wrocławiu obejmują także Muzeum Etnograficzne, będące oddziałem Muzeum Narodowego. Miejsce to jest okazją do zgłębienia bogatej kultury ludowej regionu, bo gromadzi różnego rodzaju zbiory, w tym stroje ludowe, sztukę ludową w postaci ceramiki czy obrazów na szkle, a także narzędzia i sprzęty domowe, które odzwierciedlają dawne techniki pracy. Jeżeli więc interesują Cię ludowe tradycje czy rękodzieła, to miejsce z pewnością będzie dla Ciebie ciekawe.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:5132_Muzeum_Etnograficzne_ul._Traugutta_-_zbiory_foto_Barbara_Maliszewska.jpg)

Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł

Jeżeli jesteś miłośnikiem sztuki i zastanawiasz się, co warto zobaczyć we Wrocławiu, koniecznie wybierz się do tego miejsca. Jak sugeruje nazwa, jest tutaj prezentowana sztuka XX i XXI wieku, a konkretnie dzieła czołowych polskich artystów, takich jak Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Magdalena Abakanowicz, Władysław Hasior czy Alina Szapocznikow. To nie tylko dzieła sztuki malarskiej, ale także rzeźby, instalacje, grafiki, a nawet materiały wideo. Oprócz wystawy stałej muzeum organizuje wystawy czasowe, przedstawiając najnowsze trendy w międzynarodowym świecie sztuki.

Pawilon Czterech Kopuł (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wroc%C5%82aw,_Pawilon_Czterech_Kopu%C5%82_-_DSCF4970.jpg)

Muzeum Pana Tadeusza

Do miejsc, które warto zwiedzić we Wrocławiu, zaliczamy też Muzeum Pana Tadeusza. Mieści się w przepięknej kamienicy w centrum miasta i jest oddziałem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. To stosunkowo nowy obiekt, bo otwarty w 2016 roku, który już dorobił się wyróżnienia jury Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA). Jak łatwo się domyślić, jego misją jest upowszechnianie wiedzy o najważniejszym polskim eposie narodowym, jakim jest "Pan Tadeusz". Z wystawy dowiesz się więcej o genezie i znaczeniu tego dzieła, a wszystko to przedstawione jest w zaciekawiający sposób, wspierany nowoczesnymi multimedialnymi instalacjami, interaktywnymi ekranami i efektami dźwiękowymi. Muzeum przygotowało także drugą wystawę o nazwie "Misja: Polska", która nawiązuje do idei wolności, przenosząc w czasy II wojny światowej i czasy powojenne.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego to wyjątkowe miejsce, w którym nauka łączy się ze sztuką. Zasoby muzeum w większości są poświęcone szeroko pojętym dziejom uczelni. Znajdziemy tu dokumenty, fotografie, zabytkowe przyrządy naukowe, księgi, rękopisy, a także portrety rektorów i wybitnych profesorów uczelni. Duży podziw budzi jednak wyjątkowa architektura tego miejsca.

Największą i najbardziej reprezentacyjną salą jest Aula Leopoldyńska, ale równie bogaty barokowy wystrój znajdziemy w Oratorium Marianum - dawnej sali modlitewnej, która dziś pełni funkcję sali koncertowej. Ciekawym miejscem jest także dawne obserwatorium astronomiczne, przekształcone obecnie w punkt widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę Wrocławia. A ci, których interesują wrocławskie krasnale, przy muzeum mają okazję spotkać kolejnego - Krasnala Profesora.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wroc%C5%82aw,_Muzeum_Uniwersytetu_Wroc%C5%82awskiego_(2).jpg)Oratorium Marianum (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wroc%C5%82aw,_Collegium_Maximum,_Oratorium_Marianum_(1).jpg)

Muzeum Sztuki Cmentarnej - Stary Cmentarz Żydowski

Podczas wycieczki warto zobaczyć też nieco inne atrakcje Wrocławia, np. Stary Cmentarz Żydowski mieszczący przy ulicy Ślężnej. Liczy on ponad 12 tysięcy nagrobków i stanowi cenne świadectwo obecności społeczności żydowskiej w tym mieście. Spoczywa tutaj wiele wybitnych osób - dawnych mieszkańców Wrocławia, w tym m.in. Hermann Cohn, Ferdinand Lassalle czy Leopold Auerbach. Oprócz tego, że cmentarz nawiązuje do historii miasta, ma także znaczenie artystyczne. Znajdziemy tu tradycyjne nagrobki, ale i obeliski, sarkofagi, stele czy kolumny, które często są autorstwem wybitnych artystów i rzemieślników Wrocławia.

Muzeum Sztuki Cmentarnej we Wrocławiu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wroc%C5%82aw_Stary_Cmentarz_%C5%BBydowski_218.jpg)

Centrum Historii Zajezdnia

Jeżeli interesujesz się historią czasów powojennych i planujesz zwiedzić Wrocław, koniecznie odwiedź to miejsce. Zlokalizowane jest przy ul. Grabiszyńskiej 184, w dawnych halach zajezdni autobusowej, stąd jego nazwa. Oglądając dostępne tutaj wystawy stałe poczujesz się tak, jakbyś odbywał podróż w czasie, bo tysiące zdjęć, dokumentów, materiałów wizualnych i eksponatów z czasów PRL pozwalają poczuć ówczesny klimat. Centrum Historii Zajezdnia jest także ważnym symbolem walki o wolność i demokrację, bo to tutaj miały miejsce strajki robotnicze prowadzące do powstania "Solidarności".

Galeria Neonów

Galeria Neonów to unikalne miejsce, które również jest doskonałą propozycją dla wszystkich, którzy szukają pomysłu na to, co zwiedzić we Wrocławiu. Znajduje się tam kolekcja oryginalnych neonów reklamowych, które niegdyś zdobiły ulice Wrocławia lub ulice w innych miastach Polski, ale gdy zaczęły być wypierane przez współczesne reklamy, trafiły właśnie tutaj, aby uchronić się przed utylizacją. Neonowe napisy to ikony architektury miejskiej XX wieku, które u wielu osób wywołują nostalgiczne wspomnienia.

Oczywiście do wspomnianej Galerii najlepiej wybrać się po zmroku, kiedy neony prezentują się najbardziej spektakularnie, a na szczęście jest to możliwe, bo galeria zamyka się dopiero o godzinie 20, a w weekendy jeszcze później - o 21. Warto też wiedzieć, że oprócz samej ekspozycji są tam także pracownie artystyczne, w których organizowane są warsztaty twórcze pozwalające zgłębić tajniki tworzenia neonów.

Galeria Neonów we Wrocławiu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Muzeum_neon%C3%B3w,_Wroc%C5%82aw_1.jpg)

Hala Stulecia

Hala Stulecia to jeden z najważniejszych zabytków Wrocławia i największy tego typu budynek na świecie. Został wybudowany w latach 90. z okazji 100-lecia zwycięskiej bitwy pod Lipskiem. W środku możemy natrafić na targi książek, festiwal gier, targi ślubne, piwne, kosmetyczne i wiele innych eventów. Obiekt ten znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako wybitny przykład nowatorskiej konstrukcji żelbetowej. Kopuła o średnicy 67 metrów i aż 42 metry wysokości nadaje obiektowi imponującej przestronności.

Hala Stulecia jest też kojarzona ze słynną stalową Iglicą. To obiekt, który został przygotowany w 1948 roku z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych i miał być symbolem odradzającego się życia na Ziemiach Zachodnich, natomiast trójnóg, na którym jest zamocowana, stanowi nawiązanie do symboliki jedności narodowej.

Wielu atrakcji turystycznych można doświadczyć również wokół Hali Stulecia. Są to m.in. pergola otoczona zielonymi roślinami oraz wrocławska fontanna multimedialna. Niedaleko Hali Stulecia położona jest również inna przestrzeń rekreacyjna - Zielone Błonia, gdzie można skorzystać z boisk sportowych, miejsca do grillowania oraz licznych ścieżek do biegania i jazdy na rowerze.

Hala Stulecia we Wrocławiu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wroc%C5%82aw_-_Jahrhunderthalle1.jpg)

Wrocławska fontanna

Przy Hali Stulecia znajduje się fontanna multimedialna, która jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie, dlatego zdecydowanie można wpisać ją w najważniejsze atrakcje Wrocławia. Liczy prawie 300 dysz, które mogą tworzyć strumienie wody o różnych kształtach i długościach, a jej główny gejzer może wyrzucać wodę na wysokość aż 40 metrów.

Mniej więcej od połowy maja do końca października codziennie odbywają się tu widowiska wodne wspierane muzyką, iluminacjami świetlnymi, a nawet projekcjami multimedialnymi na wodnym ekranie. Oczywiście najbardziej efektowne są pokazy nocne, bo światła i projekcie tworzą wtedy magiczną atmosferę. Muzyka towarzysząca pokazom obejmuje różnorodne gatunki, od klasyki po muzykę filmową i współczesną, a w repertuarze znajdują się zarówno codzienne prezentacje, jak i specjalne spektakle tematyczne z okazji świąt czy ważnych wydarzeń.

Fontanna Multimedialna we Wrocławiu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wroclaw_fontanna_multimedialna_9.jpg)

Sky Tower

Najwyższy budynek Wrocławia - Sky Tower - to coś, z czego miasto słynie. Ten nowoczesny drapacz chmur znajduje się jednocześnie na czwartym miejscu w rankingu najwyższych budynków w Polsce, bo jego wysokość całkowita wynosi 212 metrów. Punkt widokowy ulokowany jest na 49 piętrze i zdecydowanie warto się tam wybrać, bo rozciąga się stamtąd przepiękny widok na panoramę miasta.

Ogólnie Sky Tower to obiekt handlowo-usługowo-rozrywkowy, a zatem zwiedzanie jego wnętrz również może dostarczyć wiele frajdy. Przykładowo, w Apex One czeka profesjonalna symulacja, dzięki której możesz poczuć się niczym kierowca wyścigowy, a w Loty Marzeń, również za sprawą profesjonalnego symulatora, możesz wcielić się w rolę pilota samolotu. Obydwa punkty zlokalizowane są na poziomie 0 Sky Tower.

Niezapomniane wrażenia można przeżyć też udając się na wystawę pająków i skorpionów mieszczącą się na pierwszym piętrze, gdzie pod okiem doświadczonego opiekuna można nawet potrzymać na dłoniach tylko z pozoru groźnie wyglądającego ptasznika. Na tym samym piętrze znajduje się też Kolejkowo, czyli ogromna makieta, wiernie odwzorowująca najciekawsze atrakcje Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Jeżeli zaś poszukujesz idealnego miejsca na spotkanie z przyjaciółmi czy rodzinną rozrywkę, polecamy kręgielnię, która wyposażona jest w aż 24 tory. Oczywiście w Sky Tower dostępna jest również strefa gastronomiczna, gdzie można zatrzymać się na pyszną kawę i posiłek.

Sky Tower we Wrocławiu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2017_Sky_Tower_we_Wroc%C5%82awiu.jpg)

Aquapark Wrocław

Chcesz spędzić czas bardziej aktywnie, więc interesują Cię sportowe atrakcje we Wrocławiu? W takim razie polecamy wizytę we wrocławskim Aquaparku - jednym z największych parków wodnych w Europie. Obiekt udostępnia wiele basenów zewnętrznych i krytych, w tym pływacki, rekreacyjny, solankowy i z falami. Dostępne jest także jacuzzi, zjeżdżalnie, brodzik ze strefą dla najmłodszych, saunarium, siłownia i studio fitness.

Obiekt oferuje ciekawe rozwiązanie alternatywne dla sauny, które dobrze sprawdza się zwłaszcza w przypadku seniorów i osób z problemami układu oddechowego. Mowa o dwóch ciepłych pokojach wypoczynku - Halodarium i Tepidarium, w których utrzymywana jest nieco niższa temperatura (ok. 65 stopni Celsjusza) i rozprowadzany jest roztwór soli, który służy inhalacji. Dodatkowo niektóre ściany są zbudowane z solnych cegiełek, dlatego przebywanie w tych strefach pozytywnie wpływa na układ oddechowy.

Mostek Pokutnic na Katedrze św. Marii Magdaleny

Punkt widokowy, z którego możesz zobaczyć najważniejsze atrakcje Wrocławia z góry, to Mostek Pokutnic na Katedrze św. Marii Magdaleny. Oprócz niesamowitych widoków na Stare Miasto i okolice możesz tutaj spotkać dwa słynne wrocławskie krasnale - Teklę i Martynkę, bowiem to z nimi wiąże się legenda tego miejsca.

Zgodnie z nią, we Wrocławiu żyła niegdyś piękna dziewczyna o imieniu Tekla, która mimo dużego zainteresowania ze strony mężczyzn, nie wyszła za mąż, bo wolała prowadzić rozrywkowy tryb życia. Gdy rozzłoszczony ojciec przeklął ją za to, Tekla została uwięziona na mostku pomiędzy wieżami i w ramach kary miała zamiatać go do końca swoich dni. Pewnego dnia zjawiła się jednak młoda czarownica Martynka, która dzięki pomocy czarodzieja Michała uwolniła dziewczynę. Dziś punkt widokowy na Mostku Pokutnic jest pewnego rodzaju symbolem próżności, która jak widać, nie prowadzi do dobrego.

W drodze na punkt widokowy trzeba przemierzyć 247 schodów, a podczas tego przejścia będziesz mijać zawieszone na ścianach informacje o Katedrze św. Marii Magdaleny. Świątynia jest jednym z najstarszych kościołów we Wrocławiu i posiada zabytkowy portal, który liczy prawie 500 lat.

Bulwary nad Odrą

Wrocław, miasto mostów i krasnali, to nie tylko zabytkowe kamienice i popularne atrakcje turystyczne. To również idealne miejsce dla miłośników outdoorowych aktywności. Jeśli lubisz spędzać czas nad wodą, mogą zainteresować Cię Bulwary nad Odrą. Długie ścieżki spacerowe i rowerowe biegnące wzdłuż rzeki oferują piękne widoki na Wrocław i są idealne na poranne biegi czy wieczorne spacery. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest, Wzgórze Gajowe, znane również jako Wzgórze Andersa. Jest to jedno z najwyższych wzniesień Wrocławia, a z jego szczytu roztacza się wspaniała panorama miasta. Okolice natomiast są świetnym miejscem na piesze wycieczki. Wrocław to miasto pełne niespodzianek, które oferuje mnóstwo możliwości na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Od parków, przez wyspy, po kąpieliska i bulwary – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niezależnie od pory roku, warto wyjść na zewnątrz i odkryć mniej znane zakątki tego urokliwego miasta.

Wrocław wypożyczonym samochodem

Jak widać, jeśli chodzi o Wrocław, atrakcje są tutaj na wyciągnięcie ręki. Wrocławskie zoo, Hala Stulecia, Ogród Japoński, Wrocławski rynek, Stare Miasto, Ostrów Tumski - wiele z tych miejsc znajduje się w dość bliskiej odległości od siebie, ale przykładowo - Hala Stulecia jest oddalona od rynku o prawie 4 km, dlatego najwygodniej będzie poruszać się tutaj samochodem. Auto ułatwi Ci także zwiedzenie dalszych zakątków regionu, a nawet wyjazd w góry czy poza granice kraju, bo z Wrocławia jest już niedaleko do Czech i Niemiec. Jeżeli nie masz własnego samochodu, nic straconego - możesz skorzystać z wypożyczalni samochodów. W CarFree możesz wypożyczyć auto w jednym z naszych oddziałów, a oddać w zupełnie innym lub zamówić jego dostarczenie dokładnie tam, gdzie go potrzebujesz. Najbliższy punkt odbioru zlokalizowany jest we Wrocławiu przy ul. Piłsudskiego 105. Oddział znajduje się natomiast na lotnisku we Wrocławiu.

Wypożyczalnia aut Wrocław - wypożycz samochód online

Dysponujemy szeroką flotą samochodową. Znajdziesz u nas pojazdy elektryczne, crossovery, SUV-y i inne modele. Dzięki temu każdy może wybrać auto odpowiednie dla siebie. Co więcej, w dzisiejszych czasach samochód możesz wypożyczyć w zupełności online, bo wszelkie formalności załatwisz przez internet. Działamy 24/7 przez wszystkie dni w tygodniu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.

1.    Od czego warto zacząć zwiedzanie Wrocławia?

Zwiedzanie Wrocławia dobrze zacząć od Starego Miasta. Na rynku, centralnym placu miasta, znajdziemy Ratusz i wiele pięknych kamienic. Możemy tam wspiąć się na wieżę Ratusza i podziwiać piękny widok na miasto lub podziwiać zabytkową architekturę. Kolejne atrakcje we Wrocławiu położone są dość blisko rynku. Warto ustalić sobie wcześniej, co zwiedzić we Wrocławiu i zaplanować przemieszczanie się.

2.    Ile jest figurek krasnali we Wrocławiu?

Populacja skrzatów rozrasta się naprawdę szybko. Obecnie jest ich około 800. Najwięcej z nich znajduje się w centrum miasta, jednak coraz częściej pojawiają się również na peryferiach.

3.    Kiedy najlepiej jechać do Wrocławia?

Do Wrocławia można jechać niezależnie od pory roku, jednak najwięcej dzieje się tutaj w okresie letnim, a szczególnie wakacyjnym. Jeśli dodatkowo lubisz wygrzewać się w promieniach słońca, warto wybrać się tutaj właśnie wtedy. W tym czasie najatrakcyjniej prezentują się również takie atrakcje jak Ogród Japoński.

4. Czy we Wrocławiu jest gdzie parkować?

We Wrocławiu istnieją strefy płatnego parkowania, ale w weekendy możesz parkować na nich bez opłat. Oprócz tego w centrum można znaleźć też bezpłatne parkingi, np. przy Moście Uniwersyteckim, przy dworcu Świebodzkim albo pod Urzędem Wojewódzkim.

5. Ile kosztuje wynajem samochodu na weekend?

W zależności od wybranego modelu, jest to koszt od 200 do 800 złotych. Zapewnij sobie wygodę poruszania się po mieście i wypróbuj wymarzone auto! Nie pobieramy kaucji za wypożyczenie i w każdej chwili umożliwiamy bezpłatne anulowanie rezerwacji.

Data aktualizacji artykułu: 17.12.2024

Kazimierz Dolny - atrakcje, co warto zwiedzić w Kazimierzu i okolicach?
2025-01-16

Kazimierz Dolny - atrakcje, co warto zwiedzić w Kazimierzu i okolicach?

Kazimierz Dolny przyciąga turystów licznymi zabytkami, ale i malowniczym położeniem nad rzeką Wisłą. Jeżeli więc szukasz pomysłu na weekendowy wyjazd z najbliższymi, warto tutaj zajrzeć. Zapraszamy do przejrzenia naszego przewodnika, z którego dowiesz się więcej na temat największych atrakcji Kazimierza Dolnego i okolic oraz poznasz prosty sposób na wygodne zorganizowanie takiej wycieczki. 


Za co można stracić prawo jazdy w Polsce?
2025-01-15

Za co można stracić prawo jazdy w Polsce?

Jesteś świadomym i uważnym kierowcom, który zawsze przestrzega przepisów? A może czasami zdarza Ci się je złamać, bo przecież nic i tak się nie stanie? Prowadzenie pojazdów to ogromna odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też za innych. Utrata prawo jazdy może być jedną z najlżejszych kar, jakie możemy otrzymać za złamanie przepisów. Sprawdź, za co można stracić prawo jazdy i zadbaj o bezpieczeństwo na drodze!


Szlak orlich gniazd samochodem - co warto zobaczyć i co zwiedzić?
2025-01-14

Szlak orlich gniazd samochodem - co warto zobaczyć i co zwiedzić?

Szlak Orlich Gniazd to jedna z najciekawszych tras turystycznych w Polsce, rozciągająca się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Szlak prowadzi przez malownicze okolice, pełne ruin średniowiecznych zamków i warowni, wzniesionych na wapiennych wzgórzach. Sprawdź, na co jeszcze natrafisz podróżując Szlakiem Orlich Gniazd.


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Zaakceptuj wszystkie', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli nie wyrażasz zgody na korzystanie przez nas z plików cookie innych niż niezbędne pliki cookie, prosimy kliknij 'Odrzuć wszystkie'. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zarządzaj cookies'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat