Lotnisko Chopina jak się poruszać – odprawa
Lotnisko Chopina to największy port lotniczy w Polsce, który znajduje się ok. 8 km od centrum Warszawy. Jeśli pierwszy raz wybierasz się w taką podróż, możesz nie wiedzieć, gdzie iść, szczególnie jeśli masz do czynienia z tak rozległym obiektem jak lotnisko Chopina. Jak się poruszać po tak dużym terenie? Podpowiadamy, jak odnaleźć się na Lotnisku Chopina. Odprawa, wbrew pozorom, nie jest taka straszna. Z poniższego artykułu wyniesiesz kilka cennych wskazówek.
Lotnisko Chopina – jak wygląda odprawa?
Zaraz po wejściu lotnisko wita nas strefą ogólnodostępną z terminalami, na których wyświetlają się informacje dotyczące stanowiska odprawy biletowo-bagażowej (check-in). Jeśli znajdziemy swój lot, możemy sprawdzić, gdzie mamy się kierować. Miejsce zależy od danego przewoźnika bądź rejsu. Co dzieje się dalej? Kiedy dotrzemy do odpowiedniego stanowiska check-in, nadchodzi moment na odprawę bagażu rejestrowanego i sprawdzenie dokumentów: paszportu z wizą (jeśli ta jest wymagana) oraz biletu bądź potwierdzenia rezerwacji. To właśnie w tym momencie dostajemy kartę pokładową oraz potwierdzenie nadania bagażu. Odprawa na stanowiskach check-in zaczyna się na 2 godziny przed rozkładową godziną odlotu samolotu. W przypadku lotów dalekodystansowych mogą to być nawet 3 godziny.
Niektórzy pasażerowie mogą skorzystać ze stanowisk do samodzielnej odprawy. Taka możliwość zależna jest od danego przewoźnika. Dostępność możemy sprawdzić bezpośrednio na lotniskach. Pasażer, który posiada wyłącznie bagaż kabinowy, po odprawie przy stanowisku self check-in może się udać bezpośrednio do punktu kontroli bezpieczeństwa. Jeśli natomiast posiadamy bagaż rejestrowany, po skorzystaniu ze stanowiska self check-in należy nadać bagaż przy tradycyjnym stanowisku odprawy. Dowiedz się więcej o wypożyczalni na Lotnisku Chopina.
Lotnisko Chopina – kontrola bezpieczeństwa i kontrola graniczna
Kiedy check-in mamy już za sobą, pora udać się na kontrolę bezpieczeństwa. Tutaj należy pamiętać, aby rzeczy takie jak klucze, zegarki, paski, sprzęt elektroniczny oraz nakrycie wierzchnie (nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne) umieścić w specjalnym pojemniku. Taki pojemnik natomiast należy położyć na taśmie urządzenia rentgenowskiego. Niekiedy może być konieczne nawet zdjęcie obuwia. Kontrola bagażu kabinowego ma za zadanie sprawdzić, czy nie znajdują się w nim przedmioty zabronione do przewozu. Pasażerowie o ograniczonej mobilności, kobiety w ciąży i rodziny z małymi dziećmi mogą skorzystać ze specjalnego przejścia w strefach kontroli bezpieczeństwa.
Jeśli podróżujesz do krajów ze strefy Non-Schengen, w dalszej kolejności konieczna będzie kontrola graniczna. Wtedy wymagany jest paszport, wiek powyżej 12 roku życia oraz wzrost min. 140 cm. W momencie, w którym obie te kontrole przejdziemy pozytywnie, czas wejść na pokład samolotu. Odbywa się to przy tzw. gateach. Przed wylotem musimy stawić się na odpowiednim stanowisku. Informacje dotyczące miejsca i czasu boardingu znajdziemy albo na karcie pokładowej, albo na monitorach informacyjnych. Tam przedstawiamy swoją kartę pokładową oraz dokument tożsamości i możemy udać się na pokład samolotu. Jeśli nasz samolot stoi blisko, idziemy pomostem pasażerskim (tzw. rękaw), a jeśli znajduje się dalej, pasażerowie dowożeni są na miejsca autobusem. Przyjechałeś na lotnisko własnym samochodem? Sprawdź możliwości darmowego parkingu przy lotnisku Chopina.
Odprawa na lotnisku Chopina – bagaż
W przypadku bagażu, zarówno kabinowego, jak i rejestrowanego, wszelkie zasady dotyczące liczby, wagi oraz rozmiarów bagażu regulują przepisy linii lotniczej. Warto wcześniej sprawdzić je na stronie internetowej przewoźnika. Pomoże nam to odpowiednio się spakować i uniknąć problemów. Jeśli bagaż ma wymiary przekraczające normę, odprawiany jest jako bagaż ponadwymiarowy. Oprócz tego bagażami ponadwymiarowymi są m.in.: narty, rowery czy deski surfingowe.
Zastanawiasz się, jak dojechać z lotniska do miejsca docelowego podróży? Skorzystaj z wypożyczalni samochodów. CarFree wiele swoich oddziałów ma przy samych lotniskach, dzięki czemu jest to jeszcze łatwiejsze. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego. Chcesz wynająć auto w Warszawie? Zadzwoń do nas: +48794500550!
FAQ – najczęściej zadawane pytania
1. Czy karta pokładowa to to samo co bilet?
Karta pokładowa do Twój bilet lotniczy. Jeśli odprawiamy się online, możemy wydrukować ją samodzielnie. Jeśli odprawiasz się na lotnisku, kartę dostaniesz na miejscu.
2. Co trzeba wyciągnąć na odprawie?
Z bagażu podręcznego należy wyjąć wszystkie płyny, lekarstwa w płynie i żywność dla dzieci. W koszyku powinno się znaleźć również okrycie wierzchnie oraz luźne przedmioty – klucze, monety czy telefony komórkowe.
3. Co robić po odprawie?
Po sprawdzeniu dokumentów i nadaniu bagażu otrzymujesz kartę pokładową, która uprawnia Cię do wejścia na pokład. Z nią należy udać się do odpowiedniego wejścia do bramek. Tak każdy pasażer przechodzi kontrolę bezpieczeństwa.