Co warto zobaczyć w Zielonej Górze? Atrakcje Zielona Góra i okolice
Chcesz zobaczyć jedno z najbardziej fascynujących miejsc w regionie zachodniej Polski? Zielona Góra to niezwykle malownicze miasto, które za sprawą bogatej historii, unikalnych atrakcji i przepięknych okolic staje się coraz bardziej popularnym celem turystycznym.
Możesz tu doświadczyć corocznego Winobrania w słynnych winnicach, wizyty w tajemniczym bunkrze oraz obcowania wśród malowniczych widoków. Jeśli planujesz zwiedzić to miasto, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zorganizować podróż, aby nie musieć być zdanym jedynie na komunikację miejską oraz co warto zobaczyć w Zielonej Górze.
Zielona Góra – atrakcje
Zielona Góra należy do czołówki polskich miast, które przyciągają turystów z kraju i z całego świata. Miasto założone zostało w w XIV wieku i uznawane jest za stolicę województwa lubuskiego. Liczne atrakcje Zielonej Góry sprawiają, że jest to dobry kierunek, jeśli szukasz pomysłu na weekendową wycieczkę z rodziną lub znajomymi. Dowiedzmy się, co warto tutaj zwiedzić.
Centrum miasta
Centrum Zielonej Góry to miejsce, które zachwyci każdego - miłośników historii, kultury, winiarstwa, ale także i osoby zwyczajnie szukające relaksu czy dobrego jedzenia. Znajdują się tu liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Głównym punktem jest zielonogórski deptak rozciągający się wzdłuż ulic Bohaterów Westerplatte, Jedności i Kupieckiej, otoczony przez odrestaurowane kamienice, które nadają mu niepowtarzalnego charakteru.
Inne atrakcje centrum miasta to także zielonogórski ratusz z charakterystyczną wieżą i zegarem. W tym miejscu znajduje się też Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, stanowiący jeden z najstarszych budynków w Zielonej Górze. Warto zajrzeć do środka, aby zobaczyć jego wspaniałe wnętrze.
Warto wiedzieć, że Zielona Góra często określana jest jako „miasto winnic” albo "stolica polskiego winiarstwa", bo jest tu najwięcej winnic w Polsce, a uprawą winorośli mieszkańcy zajmują się od kilkuset lat. Na znak tego, że Zielona Góra słynie z tradycji winiarskich, na deptaku postawiono nawet pomnik Bachusa - rzymskiego boga wina. Na mapie Zielonej Góry w różnych miejscach rozlokowane są natomiast tzw. Bachusiki, czyli niewielkie figurki. W Informacji Turystycznej możesz nabyć broszury, w których ich lokalizacja będzie dokładnie zaznaczona. Jeden punkt Informacji Turystycznej znajduje się na rynku, natomiast drugi w Palmiarni.
Dużym zainteresowaniem cieszy się także Park Winny. Rosnące tam rzędy winorośli pozwalają poczuć atmosferę prawdziwej winnicy, a dostępny plac zabaw sprawia, że jest to miejsce oferujące także atrakcje dla dzieci. Obok położona jest zielonogórska palmiarnia, do której można wejść bez opłat. Palmiarnia znajduje się w samym centrum miasta. Zobaczysz tutaj egzotyczne rośliny, palmy, a nawet ryby i żółwie. Co więcej, w restauracji Palmiarni możesz spróbować lokalnych win, a z tarasów widokowych podziwiać wspaniały widok na całe miasto.
Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus i Centrum Przyrodnicze
Centrum Nauki Keplera to nowoczesny ośrodek popularyzujący naukę i technologię, który przygotował zarówno atrakcje dla dzieci, jak i dla dorosłych. Składa się z dwóch głównych obiektów, jakimi są Planetarium Wenus i Centrum Przyrodnicze. Pierwszy jest wyjątkowy ze względu na swoją ruchomą kopułę o średnicy 10 metrów i nowoczesny system projekcyjny. Odbywają się tu projekcje pozwalające bliżej poznać planety Układu Słonecznego i przez chwilę poczuć się niczym astronauta podróżujący w kosmosie. Z kolei drugi z obiektów stara się łączyć naukę z zabawą, oferując interaktywne stanowiska zachęcające do samodzielnego eksperymentowania. Poznasz tutaj mechanizmy różnych zjawisk z dziedziny fizyki, biologii, chemii czy geologii.
Muzeum Ziemi Lubuskiej
Muzeum Ziemi Lubuskiej jest jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych regionu i ciekawą atrakcją Zielonej Góry. To tu gromadzone, chronione i prezentowane jest bogate dziedzictwo historyczne, artystyczne i kulturowe województwa lubuskiego. Zbiory Muzeum Ziemi Lubuskiej sięgają od czasów średniowiecza po współczesność i znajdziemy wśród nich między innymi dzieła sztuki współczesnej, obrazy, rzeźby i fotografie miasta. W Muzeum znajduje się także specjalny dział - Muzeum Wina - z ponad 1500 eksponatami związanymi z produkcją tego trunku, bo jak wcześniej wspomniano - Zielona Góra znana jest ze swoich tradycji winiarskich.
A jeżeli po zwiedzeniu muzeum najdzie Cię ochota na bardziej aktywny wypoczynek, pamiętaj, że zaledwie 6 minut jazdy samochodem stąd znajduje się Centrum Rekreacyjno-Sportowe, a niedaleko niego Park Linowy "Gęsie Tarasy". Park Linowy oferuje trasy o długości 290 metrów i o różnym stopniu trudności.
Muzeum Etnograficzne
Muzeum Etnograficzne to miejsce, w którym czas się zatrzymał. Ten skansen położony w Zielonej Górze-Ochli o powierzchni 13 hektarów zachwyca swoją historyczną autentycznością, ale także atmosferą, która pozwala poczuć ducha minionych epok i zrozumieć życie dawnych mieszkańców tego regionu. Zawiera w sobie zarówno coś z historycznego Dolnego Śląska, jak i zachodniej Wielkopolski. Znajduje się tutaj bogaty zbiór zabytkowych obiektów architektury drewnianej, takiej jak chaty mieszkalne, stodoły, spichlerze, młyny wodne, wiatraki czy kuźnie, a także inne elementy, takie jak pasieki czy studnie. Całość ma układ typowej lubuskiej wsi, z podziałem na zagrody, ogrody i pastwiska. Muzeum Etnograficzne organizuje także coroczne imprezy, takie jak winobranie czy Święto Miodu.
Muzeum Dawnych Tortur
W Zielonej Górze znajduje się także dość osobliwe miejsce, które pozwala zgłębić mroczną historię średniowiecznych metod wymierzania sprawiedliwości. Ta straszna, a zarazem ciekawa atrakcja Zielonej Góry gromadzi bogatą kolekcję narzędzi oraz rekwizytów używanych w przeszłości do przesłuchań, wymuszania zeznań i wykonywania kar. Każdy z eksponatów został szczegółowo opisany, dla zobrazowania sposobu jego użycia, a pomieszczenia, w których znajdują się zbiory, zaaranżowano na wzór średniowiecznych lochów.
Wzgórza Piastowskie
Wzgórza Piastowskie to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Zielonej Góry. Jeśli masz ochotę na chwilę wyciszenia z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu pięknej przyrody, to miejsce idealnie nadaje się na spacer czy wycieczkę rowerową. Wzgórza Piastowskie rozciągają się na południowy zachód od centrum miasta i zostały tak nazwane na cześć piastowskiego Księcia Henryka XIV Wróbla, z racji tego, że lubił on udawać się tutaj na polowania.
Atrakcję tego miejsca stanowi także poniemiecka wieża widokowa ulokowana na szczycie Góry Wilkanowskiej, która jest najwyższym wzniesieniem Wzgórz Piastowskich. Powstała w 1903 roku i ma 20 metrów wysokości. Niestety nie jest udostępniana indywidualnym turystom - mogą na nią wejść jedynie zorganizowane grupy po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego
Zaledwie kilka minut drogi samochodem z centrum Zielonej Góry znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Powstał on w roku 2007 i obecnie liczy ponad 500 gatunków i odmian roślin, a wszystko wskazuje na to, że liczba ta będzie dalej rosnąć. Wizyta w Ogrodzie Botanicznym UZ to nie tylko okazja do poszerzenia swojej wiedzy o roślinności, ale i doskonała przestrzeń na chwilę wytchnienia w otoczeniu zieleni. Obiekt można zwiedzać przez cały rok, ale najwięcej osób do Ogrodu Botanicznego wybiera się w okolicach maja, kiedy wszystkie rośliny kwitną.
Ogród Botaniczny oferuje też liczne atrakcje dla dzieci. Sezonowo odbywają się tutaj dedykowane im warsztaty edukacyjne, które uczą, jak sadzić rośliny, jak dbać o kwiaty oraz jak rozróżniać poszczególne gatunki drzew.
Atrakcje w okolicy
Wiele ciekawych miejsc do zwiedzania jest też ulokowanych w okolicach Zielonej Góry. Liczne pałace, parki i jeziora przyciągają głównie miłośników odpoczynku na łonie natury. Poznajmy najciekawsze miejsca.
Winnica Miłosz
Jedną z najstarszych winnic w regionie jest położona niedaleko Zielonej Góry Winnica Miłosz. Oprócz zwiedzania winnicy i degustacji wina, możesz tutaj dowiedzieć się więcej o procesie jego produkcji oraz poznać tradycje winiarskie regionu.
Park Książęcy Zatonie
Park Książęcy Zatonie to kolejne świetne miejsce na rodzinny spacer. Serce parku stanowią ruiny pałacu księżnej Doroty de Talleyrand-Perigord, a tuż obok niego znajduje się oranżeria, w której można zatrzymać się na pyszną kawę i ciasto. Park liczy aż 52 hektary.
Pojezierze Lubuskie
Zielona Góra to również przepiękne tereny naturalne, idealne do aktywnego wypoczynku. Znajdujące się niedaleko Zielonej Góry Pojezierze Lubuskie oferuje wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednym z największych i najbardziej malowniczych jezior Pojezierza Lubuskiego jest Jezioro Niesłysz. Miłośnicy sportów znajdą tutaj doskonałe miejsce do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa czy windsurfingu. Oprócz tego dookoła jeziora znajdują się liczne plaże, campingi i ośrodki wypoczynkowe, dzięki czemu jest to idealne miejsce na weekendowy wypad.
Jezioro Sławskie
Kolejnym popularnym miejscem dla miłośników natury i wodnych przygód jest Jezioro Sławskie. Jego położenie w otoczeniu lasów czyni go idealnym miejscem do spacerów i wycieczek rowerowych. W okolicy znajduje się także wiele ośrodków turystycznych. Oferują one różnorodne atrakcje – od wypożyczalni sprzętu wodnego po restauracje serwujące lokalne potrawy.
Międzyrzecki Rejon Umocniony
Zielona Góra i okolice to także miejsce o bogatej historii. Jej ślady można odnaleźć w licznych bunkrach i fortyfikacjach rozrzuconych po regionie. Pozostałości z czasów II wojny światowej przyciągają pasjonatów historii oraz turystów, którzy chcą bliżej poznać dzieje naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych systemów bunkrów i fortyfikacji jest Międzyrzecki Rejon Umocniony. Ten imponujący kompleks podziemnych korytarzy, bunkrów i schronów można zwiedzać z przewodnikiem. Wizyta w MRU może być prawdziwą podróżą w czasie, która pozwoli lepiej zrozumieć historię II wojny światowej i tajniki ówczesnych technologii wojskowych.
Świebodzin
Liczne bunkry znajdują się również w okolicach Świebodzina, na południowym zachodzie od Zielonej Góry. Były one częścią niemieckiego systemu obronnego i choć wiele z nich jest dziś opuszczonych, niektóre zostały zaadaptowane na muzea lub atrakcje turystyczne. Zwiedzanie tych miejsc pozwala odkryć tę mniej znaną stronę historii regionu.
Jakie auto wybrać na zwiedzanie Zielonej Góry i okolic?
Nie ulega wątpliwości, że warto odwiedzić Zieloną Górę, ale pozostaje jeszcze kwestia organizacji podróży. Jeśli chcesz zwiedzić wszystkie atrakcje w komfortowych warunkach, a nie dysponujesz autem, warto rozważyć wynajem samochodu w CarFree. Wybór odpowiedniego modelu sprawi, że podróż będzie nie tylko wygodna, lecz także pełna niezapomnianych chwil!
Podróżowanie po Zielonej Górze i jej okolicach samochodem jest jedną z najlepszych opcji, zwłaszcza wtedy, gdy planujesz odwiedzić liczne atrakcje rozrzucone po regionie albo gdy organizujesz wycieczkę większą grupą. Jakie auto wybrać? Jedną z polecanych opcji są SUV-y.
Tego typu samochody oferują dużą przestrzeń bagażową, wysoki komfort jazdy oraz doskonałe właściwości jezdne. Sprawdzą się zarówno w mieście, jak i na tych mniej utwardzonych drogach. Jednym z luksusowych SUV-ów, który zapewnia komfort na najwyższym poziomie jest Audi Q5. To idealny wybór dla rodzin oraz osób, które cenią sobie przestrzeń i wygodę. Bezpieczną i przyjemną jazdę zapewniają zaawansowane systemy wspomagania kierowcy.
Z kolei popularny crossover – Nissan Qashqai – łączy w sobie wygodę i bardziej kompaktowe rozmiary. To auto będzie idealnym wyborem na zwiedzanie miasta. Wszystko za sprawą swojej zwrotności oraz nowoczesnych technologii wspomagających kierowcę. Przestronne wnętrze oraz doskonałe właściwości jezdne oferuje również Kia Sportage.
Zielona Góra - gdzie odebrać auto?
Lotnisko Zielona Góra – Babimost jest jednym z najmniejszych w kraju, ale obsługuje połączenia krajowe oraz międzynarodowe loty czarterowe, sprawiając, że Zielona Góra jest dobrze skomunikowana z resztą Polski i Europy, co czyni ją atrakcyjnym celem dla turystów. W przyszłości lotnisko Babimost ma szansę stać się ważnym punktem komunikacyjnym w Polsce Zachodniej.
Jeśli przylatujesz do Zielonej Góry samolotem i chcesz zwiedzać okolicę, warto zastanowić się nad wynajmem samochodu. Nasza wypożyczalnia samochodów w Zielonej Górze może dostarczyć Twoje auto na lotnisko, dzięki temu auto zaraz po lądowaniu możesz ruszyć w dalszą podróż. Mamy też stacjonarną placówkę odbiorów zlokalizowaną przy ulicy Sulechowskiej 4a. Jeżeli natomiast planujesz dostać się do Zielonej Góry innym środkiem transportu publicznego albo chcesz wsiąść za kierownicę od razu spod swojego domu zlokalizowanego w innym mieście, również nie ma problemu - podstawimy samochód dokładnie tam, gdzie go potrzebujesz, na terenie całej Polski.
Wypożycz samochód i zwiedzaj atrakcje Zielonej Góry!
Wypożyczalnia samochodów CarFree oferuje szeroką flotę – znajdziesz tutaj m.in. SUV-y, crossovery i samochody klasy premium. Każdy, nawet ten najbardziej wymagający klient, znajdzie u nas auto, które będzie odpowiadało jego potrzebom. Samochód możesz wypożyczyć łatwo i szybko za pomocą formularza online. Wystarczy, że wypełnisz go i wybierzesz miejsce odbioru lub dostawy. A wszystko to bez zaliczki, kaucji ani limitu kilometrów. Zarezerwuj auto i wygodnie zwiedzaj Zieloną Górę!
W naszych samochodach możesz też poczuć się wyjątkowo bezpiecznie, bo wszystkie są regularnie sprawdzane pod względem technicznym, a Ty dodatkowo dostajesz pakiet podstawowych ubezpieczeń – AC, OC i Assistance. Działamy 24/7 przez wszystkie dni w roku. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego. Chcesz wynająć auto? Zadzwoń do nas: +48794500550!
1. Jakie dokumenty są potrzebne, aby wypożyczyć samochód?
Aby wypożyczyć samochód potrzebne nam będą: prawo jazdy ważne co najmniej rok oraz dowód osobisty lub paszport.
2. Jeżeli miejsce odbioru auta to Zielona Góra to zwrotu muszę dokonać w tym samym miejscu?
Nie, możesz zwrócić auto w oddziale CarFree w innym mieście lub w dowolnym miejscu, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.
3. Czy wypożyczonym autem można wyjechać za granice Polski?
Wypożyczonym samochodem można wyjechać wyłącznie do krajów Unii Europejskiej. Wystarczy, że zaznaczysz opcję „wyjazd poza granice kraju” podczas rezerwacji bądź poinformujesz o tym fakcie wypożyczalnię telefonicznie nie później niż 24h przed odbiorem.
Data aktualizacji artykułu: 02.01.2025