Warszawa – 10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć, będąc w stolicy
Kto nie mieszka w Warszawie, ten bywa w niej albo służbowo, albo wcale. Stolicę Polski warto jednak zwiedzić, poznając choćby dziesięć miejscowych atrakcji lub zaglądając w miejsca znane tylko z ekranu telewizora. Dobrym pomysłem będzie wynajem samochodu w Warszawie: wygodne auto z GPS pozwoli przemieszczać się szybko i wygodnie.
Niezależnie od zwiedzania zabytków i miejsc związanych z najnowszą historią stolicy i całej Polski, warto pamiętać, że atrakcje Warszawy to także bogata oferta rozrywkowa i kulturalna. Przed wyjazdem dobrze jest więc sprawdzić, co grają w danym czasie warszawskie teatry, czy odbywa się jakiś interesujący koncert albo np. mecz na Stadionie Narodowym. Pobyt w Warszawie, jeśli ma być rzeczywiście dobrze spędzonym czasem, powinien obejmować także skorzystanie z możliwości obejrzenia lub przeżycia czegoś, co poza stolicą jest osiągalne rzadko albo wcale.
Warszawa – czym kusi nas stolica?
Każdy ma swoje upodobania. Jeden woli zabytki i to te rzeczywiście wiekowe, drugi interesuje się historią najnowszą, np. II wojną światową, jeszcze kto inny chce po prostu „tam być” – w miejscach, gdzie dzieje się współczesność. Trudno więc ustalić jakąś jednolitą, uniwersalną listę miejsc godnych odwiedzenia. Naszą budujemy więc na zasadzie „dla każdego coś interesującego”, zwłaszcza że na zwiedzanie stolicy często wybierają się całe rodziny i każdy może chcieć zobaczyć coś innego.
Zabytki Warszawy – atrakcje warte uwagi
Jak powszechnie wiadomo, Warszawa została niemal całkowicie zniszczona w czasie wojny. Cały naród składał się na jej odbudowę. Pieczołowicie wskrzeszono więc stołeczne zabytki, ale zwiedzanie miejsc odbudowanych to jednak nie to samo, co oglądanie obiektów naprawdę starych, autentycznych, nietkniętych niszczycielską siłą burzliwych dziejów.
Na pewno warto zobaczyć na własne oczy zabytkowe miejsca najbardziej dla Warszawy charakterystyczne, zaczynając od jej symbolu – Pomnika Syrenki (1). W tym celu trzeba się wybrać w okolice Mostu Świętokrzyskiego na Powiślu. Syrenka jest ostatnim warszawskim pomnikiem wzniesionym przed wojną (odsłonił go prezydent Warszawy Stefan Starzyński 29 czerwca 1939 roku), którą zresztą udało mu się przetrwać.
W ścisłym centrum miasta trzeba się oczywiście wybrać na plac Zamkowy, by zobaczyć choćby z zewnątrz odbudowany Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy (2) z 1644 roku – najstarszy z kolei świecki pomnik Warszawy. Mało kto wie, że jest to zarazem pierwsza w nowożytnej Europie kolumna osoby świeckiej. Ufundował ją król Władysław IV Waza dla upamiętnienia swego ojca.
„Wypada” zobaczyć też Grób Nieznanego Żołnierza (3) na placu Piłsudskiego. Historia tego miejsca sięga 1925 roku. W grobie spoczywają szczątki nieznanego żołnierza sprowadzone z Cmentarza Obrońców Lwowa. Wiadomo o nich tylko tyle, że należały do ochotnika bez stopnia wojskowego, poległego od kul. Miał prawdopodobnie tylko ok. 14 lat. Grób Nieznanego Żołnierza został wysadzony w powietrze przez hitlerowców w grudniu 1944 roku. Po wojnie został odbudowany i odsłonięty jako pomnik 8 maja 1946 r.
Za konieczność należy ponadto uznać spacer po Łazienkach Królewskich (4). Bramy wejściowe znajdują się przy Belwederze, Pomniku Chopina i Herbaciarni, przy ul. Myśliwieckiej oraz Gagarina. Ten osiemnastowieczny zespół pałacowo-ogrodowy nosi nazwę pochodzącą od pawilonu Łaźni, zbudowanego jeszcze w XVII wieku. Jest miejscem do zwiedzania, ale i wypoczynku, złożonym z klasycystycznych zabytków i wspaniałych starych ogrodów. Warto zarezerwować sobie na Łazienki cały dzień, by zobaczyć Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, Pałac Myśliwski, Amfiteatr, Ogród Królewski, Romantyczny i Modernistyczny, oraz oczywiście słynny Pomnik Chopina.
Co warto zobaczyć w Warszawie podczas pobytu?
Jedną z ważniejszych atrakcji stolicy są bez wątpienia muzea (5). Wybór jest ogromny, poczynając od Muzeum Pałacu Królewskiego, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta czy Muzeum Narodowego, a więc placówek gromadzących dzieła sztuki.
Miłośnicy historii współczesnej wybiorą zapewne Muzeum Powstania Warszawskiego, Katedrę Polową Wojska Polskiego albo Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. Można też obejrzeć dawny Areszt Śledczy Gestapo przy Alei Szucha, Muzeum Więzienia Pawiak lub Muzeum Katyńskie.
Warszawa to także liczne muzea specjalistyczne, w tym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Photoplasticon, Muzeum Życia w PRL, Muzeum Neonów, Pinball Station, a nawet Muzeum Polskiej Wódki (uwaga – zwiedzanie obejmuje także nieobowiązkową degustację, dlatego w odwiedziny lepiej wybrać się bez samochodu).
Rodzice z dziećmi wybiorą się zapewne na Wybrzeże Kościuszkowskie do Centrum Nauki Kopernik (6). To niezwykłe miejsce, fascynujące zdobyczami nauki i techniki. Gromadzi ok. 400 eksponatów, ale też prezentuje pokazy naukowe i organizuje miniwarsztaty. Na miejscu można też odwiedzić Teatr Robotyczny. Centrum jest oblegane przez odwiedzających, toteż najrozsądniej jest kupić bilety przez Internet z dużym wyprzedzeniem.
W stolicy można też odwiedzić miejsca najważniejsze dla krajowej polityki (7): zobaczyć z zewnątrz Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu (od czasu do czasu dostępny do zwiedzania), Kancelarię Prezesa Rady Ministrów przy Alejach Ujazdowskich (zwiedzanie tylko w zorganizowanych grupach trzy razy w tygodniu) oraz Sejm RP przy Wiejskiej (parlament także można zwiedzać w zorganizowanych grupach po uprzedniej rezerwacji).
Miłośnicy sportu i nie tylko nie zapomną zapewne o PGE Stadionie Narodowym (8). Obiekt ten można zwiedzać codziennie z przewodnikiem. Osoby indywidualne mogą kupować bilety w kasach na miejscu oraz przez Internet. Recepcja i kasy znajdują się przy ul. Zielenieckiej. Do dyspozycji są rozmaite trasy, pozwalające poznać ten wielki obiekt i zajrzeć zarówno na trybuny, jak i do piłkarskich szatni.
Choć to relikt komunizmu, warto go zobaczyć z zewnątrz i od środka. Mowa oczywiście o Pałacu Kultury i Nauki (9), stanowiącym najwyższy zabytek w Polsce. Warto wjechać windą na górę, na taras widokowy, i obejrzeć stamtąd panoramę Warszawy. Pałac można zwiedzać. Są w nim też muzea, jest historyczna Sala Kongresowa, w której odbywały się zjazdy PZPR, działają teatry, kino, nie brak również gastronomii.
Warszawa nocą? Jeśli tak, to zapewne Plac Zbawiciela (10), miejsce kuszące modnymi restauracjami, kawiarniami i klubami, w których spotkać można stołecznych hipsterów, ale i aktorów z pobliskiego Teatru Współczesnego czy TR Warszawa (d. Rozmaitości). Miejsce atrakcyjne także w ciągu dnia.
Wynajem samochodu sposobem na wygodne zwiedzanie
Sporo tego zwiedzania, prawda? Najwygodniej więc będzie skontaktować się z nami, dotrzeć do Warszawy wypożyczonym samochodem, pociągiem, autobusem lub samolotem, a na miejscu wsiąść w podstawiony, wypożyczony samochód na lotnisku np. w Modlinie. Nawigacja GPS wybitnie ułatwi poruszanie się po tłocznej stolicy. Będzie można wygodnie dotrzeć do hotelu i każdego miejsca, które znalazło się w planie zwiedzania. Odległości nie będą problemem, samochód pozwoli zaoszczędzić wiele czasu i energii, niezbędnej przecież na wycieczce. Przeczytaj także o: