Aktualności

2023-12-13

 

Darmowe parkingi Zakopane - gdzie zaparkować samochód za darmo w Zakopanem?

2023-12-13

Jedziesz wypocząć do zimowej stolicy Polski i zastanawiasz się, czy oprócz kosztów związanych z noclegiem, wyżywieniem i zwiedzaniem, będziesz musiał jeszcze szykować portfel na duże opłaty parkingowe? Zapoznaj się z naszym artykułem i przekonaj się, czego możesz spodziewać się po Zakopanem. Dzięki temu przygotujesz się na każdą ewentualność! 

Darmowe parkingi Zakopane - dowiedz się więcej

Zakopane już od bardzo dawna jest uważane za jedno z najbardziej turystycznych miejsc w Polsce i cieszy się niegasnącą popularnością. Widać to przez cały rok, bo zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim, na osoby odwiedzające te okolice czeka cała moc atrakcji.

Jeśli też wybierasz się w góry i chciałbyś zaplanować ze wszystkimi szczegółami każdy z czekających Cię wydatków, to nasz artykuł może okazać się bardzo pomocny. Sprawdziliśmy, jak dokładnie prezentuje się sytuacja z pozostawieniem pojazdów na prywatnych oraz miejskich parkingach i sporządziliśmy raport, które z nich nie pobierają za to dodatkowej opłaty. Dzięki temu będziesz mógł zaparkować auto i przez wiele godzin cieszyć się w pełni z poznawania lokalnych atrakcji czy wędrówki po górskich szlakach, bez obawy o to, że Twój portfel znacznie się odchudzi.

Przygotowaliśmy także szereg porad, które mogą okazać się bardzo pomocne dla wszystkich kierowców wybierających się do zimowej stolicy Polski. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej zaplanować swój wyjazd i znaleźć tanie alternatywy pozwalające na parkowanie pojazdów samochodowych w sytuacji, gdy wszystkie bezpłatne miejsca parkingowe okażą się już zajęte. Z naszą pomocą Twój wakacyjny czy zimowy wypad na pewno będzie o wiele bardziej oszczędny!

Darmowe parkowanie pojazdów samochodowych w Zakopanem

Przed wybraniem się do Zakopanego z zamiarem pozostawienia auta na jednym z bezpłatnych parkingów trzeba uświadomić sobie jedno. Nie jest to łatwe zadanie i w wielu przypadkach musisz liczyć się z sytuacją, że po prostu się ono nie uda.

Darmowe parkingi Zakopane są tak naprawdę bardzo nieliczne. Większość miejsc postojowych znajdujących się w bezpośredniej bliskości różnego rodzaju atrakcji, jest zarządzana przez prywatnych przedsiębiorców, którzy decydują się na dzierżawę od władz Zakopanego. Oznacza to, że są one objęte opłatami w różnej wysokości.

Nieliczne parkingi, których urząd miasta nie dzierżawi i dzięki temu pozostają wciąż bezpłatne, znajdują się zazwyczaj dalej od najciekawszych punktów. Z tego powodu musisz przygotować się na to, że jeśli zostawisz tam auto, to do wielu miejsc będzie trzeba docierać nieco dłuższym spacerem. 

Druga kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę to fakt, że parkingi w Zakopanem zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów i są na wagę złota. Osoby chcące korzystać z uroków gór są obecne w mieście o niemal każdej porze roku, niezależnie czy to dni robocze, czy weekendy. Z tego powodu parkingi niewymagające opłaty mogą być po prostu zajęte i Twój samochód może się na nich zwyczajnie nie zmieścić.

Mimo wszystko, będąc już na miejscu, warto sprawdzić każdy parking w Zakopanem i przekonać się, czy może będziesz mieć szczęście. Dzięki temu Twój pobyt w mieście będzie zdecydowanie mniej kosztowny.

Gdzie szukać bezpłatnych parkingów?

Jeśli zależy Ci na tym, by parkować w Zakopanem za darmo, musisz przygotować się do tego, że nie będziesz mieć okazji zostawienia samochodu w najlepszych lokalizacjach. Całe centrum miasta znajduje się w strefie płatnego parkowania, a wszystkie okoliczne prywatne parkingi również wymagają opłat i bywa, że obowiązuje tam nawet naliczanie minutowe.

Jedyna alternatywa to szukanie miejsc na obrzeżach miasta poza strefami objętymi płatnościami. Szczegółowe informacje na temat tego, które ulice są wolne od dodatkowej opłaty, znajdziesz na stronie urzędu miasta. Warto sprawdzić także lokalne serwisy regionalne, które często publikują wiadomości dla turystów. Sprawdzisz tam treści ukazujące aktualny stan parkingów w Zakopanem.

Należy jednak pamiętać, że przez wzgląd na duży ruch turystyczny w mieście, sytuacja parkingowa w zimowej stolicy Polski jest bardzo płynna. Strefy ulegają rozszerzeniu, a parkingi, które do tej pory były za darmo, wprowadzają nowe stawki. Z tego powodu zawsze lepiej upewnić się w internecie lub nawet pytając lokalnych mieszkańców o sytuację postojową w danym miejscu. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nie zostawisz auta w płatnym miejscu i nie narazisz się na kosztowny mandat.

Jak znaleźć darmowe miejsce na miejskich parkingach?

W Zakopanem pewnie zawsze jest sporo ruchu, więc szukanie miejsca za darmo na tutejszych parkingach nie jest łatwe. Możesz jednak spróbować kilku sztuczek, żeby zapewnić sobie postój bez dodatkowej opłaty.

Po pierwsze, spróbuj zaparkować trochę dalej od głównych atrakcji turystycznych, gdzie ruch nie jest aż tak intensywny. Po drugie, warto sprawdzić boczne ulice, gdyż większość turystów ma tendencje do trzymania się głównych arterii i zatrzymuje się w ich najbliższych okolicach. A jeśli masz trochę czasu, to dobrym pomysłem może być parking publiczny nieco dalej i dojazd do centrum miasta komunikacją publiczną lub spacer.

Oprócz wspomnianych wyżej sposobów warto również zwrócić uwagę na określone godziny, kiedy parkowanie może być łatwiejsze. W wielu przypadkach rano lub wieczorem jest większa szansa na znalezienie wolnego miejsca, szczególnie jeśli uda Ci się uniknąć godzin szczytu.

Dodatkowo istnieją także aplikacje mobilne lub strony internetowe, które dają znać o dostępności miejsc parkingowych w czasie rzeczywistym. Wykorzystując aplikację albo informacje zawarte na takiej stronie, możesz zwiększyć szanse na znalezienie darmowego miejsca. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić ich aktualność, ponieważ sytuacja na parkingach może się szybko zmieniać.

Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie powyższe wskazówki, będziesz zdecydowanie lepiej przygotowany do skutecznego parkowania w Zakopanem.

Postój pojazdów - pobierane opłaty

Jeśli nie uda Ci się znaleźć darmowego parkingu i zdecydujesz się na postój w miejscu objętym strefą płatną w mieście, musisz liczyć się z dość dużymi opłatami. Ceny w Zakopanem stale się zmieniają, więc warto sprawdzić je w lokalnym serwisie internetowym przed przyjazdem.

W połowie 2023 roku pierwsze 30 minut płatnego parkowania w miejskiej strefie wymagało uiszczenia 2 zł opłaty. Pierwsza godzina kosztowała natomiast 5 zł, druga 6 zł, a trzecia 7,2 zł. Nie gwarantujemy jednak, że od tego czasu nie doszło do nowych zmian.

Wszystkie strefy płatne są wyposażone w parkomaty, dlatego zawsze warto pamiętać o tym, by mieć przy sobie monety w różnych nominałach, które umożliwią zapłatę. Kierowcy, którzy nie lubią nosić przy sobie pieniędzy, mogą uiścić należność za pomocą aplikacji mPay. To szybki i wygodny sposób, który z pewnością może być przystępniejszy dla wielu osób.

Jeśli chodzi o parkingi prywatne, to za postój pojazdów pobierane są tam opłaty w bardzo różnych wysokościach. Cennik poszczególnych punktów może różnić się od siebie, gdyż są one zarządzane przez inne firmy. Z tego powodu, jeśli zdecydujesz się na postój w takim miejscu, zapoznaj się z ofertami paru różnych parkingów i upewnij się, że zapłacisz za ten najbardziej opłacalny.
Dobry pomysł to wcześniejsza rezerwacja miejsca na parkingu przez internet. Niektóre punkty parkingowe w Zakopanem oferują taką opcję. W takim wypadku będziesz mieć pewność, że Twoje miejsce będzie na Ciebie czekać i nie będziesz tracić czasu na jazdę po mieście i szukanie alternatyw.

Strefy płatnego parkowania - w jakich godzinach?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy może skorzystać z miejsc parkingowych znajdujących się w strefie płatnego parkowania w godzinach, w których ta jest nieaktywna. Uniknięcie opłat w ten sposób jest jak najbardziej możliwe, choć należy zaznaczyć, że pozostawia to bardzo ograniczone pole do popisu, jeśli chodzi o zwiedzanie miasta i innych lokalnych atrakcji.

Wszystko z tego powodu, że strefa płatnego parkowania obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 21. Oznacza to, że kierowcy chcący jej uniknąć, będą mogli zrobić to tylko wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Oczywiście tego rodzaju ograniczenie nie oznacza, że jest to działanie całkowicie pozbawione sensu. W Zakopanem funkcjonuje na przykład wiele lokali gastronomicznych, które są otwarte o wiele dłużej. Dlatego, jeśli planujesz wyskoczyć na miasto, by zjeść późną kolację w lokalnej restauracji, poczekanie na 21 może być opłacalnym pomysłem. Sytuacja ma się podobnie w przypadku, gdy odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne zaplanowane w późniejszych godzinach.

Więcej informacji na tematy związane z działaniem stref płatnego parkowania w mieście znajdziesz na stronie internetowej urzędu i w lokalnych serwisach dotyczących wiadomości z Zakopanego. Umieszczane są tam treści zawierające najnowsze i aktualne dane.

Darmowe parkingi Zakopane - weekendy i święta

Wspomnieliśmy, że miejsca parkingowe znajdujące się w strefie płatnego parkowania w Zakopanem obowiązują w dniach roboczych, od poniedziałku aż do piątku, w godzinach od 8 do 21. Jak zatem wyglądają soboty, niedziele oraz święta i czy musisz zapłacić za zostawienie auta na postoju w tych dniach?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Jeśli marzy Ci się weekend w górach i odwiedzasz Zakopane w sobotę lub niedzielę, to zgodnie z aktualnie obowiązującym lokalnym prawem, Twoje możliwości na znalezienie darmowego miejsca parkingowego znacznie się zwiększają. Wszystko przez to, że strefa przestaje w te dni obowiązywać. Oznacza to, że możesz bez strachu o dodatkowe opłaty, zostawić swój samochód na wszystkich miejskich parkingach i w pełni oddać się radości zwiedzania i wypoczynku.

Sytuacja ma się podobnie w przypadku gdy zwiedzasz miasto w święta państwowe, które są ustawowo wolne od pracy. W takim przypadku też nie musisz planować dodatkowych wydatków na pokrycie kosztów parkingu, bo każdy taki dzień oznacza brak opłat. Ta wiedza na pewno pomoże Ci zaplanować kolejne postoje w zimowej stolicy Polski!

Musisz jednak pamiętać, że powyższe informacje nie dotyczą prywatnych parkingów. Te w przeciwieństwie do tych zarządzanych przez miasto, mogą niestety pobierać opłaty za postój w weekend oraz święta. Z tego powodu zawsze zwracaj uwagę, gdzie zostawiasz samochód, jeśli chcesz uniknąć nadwyrężenia swojego portfela.

Jak uniknąć płatnego parkowania w Zakopanem?

Jeśli od planowania wyprawy i szukania darmowego miejsca postojowego już rozbolała Cię głowa, to mamy bardzo wygodne rozwiązanie. Zamiast wybierać się do Zakopanego własnym samochodem, postaw na swoją wygodę i zdecyduj się na wynajęcie pojazdu.

Wypożyczalnia aut CarFree to rozbudowana i nowoczesna flota, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Dzięki temu podróż do zimowej stolicy Polski będzie dla Ciebie oraz Twojej rodziny szybka, komfortowa i bezpieczna, niezależnie od tego, czy odbywa się w środku lutego, w sezonie wakacyjnym, pod koniec listopada czy w trakcie grudnia. A na miejscu nie będziesz musiał się martwić tym, co zrobić z czterema kółkami.

Dlaczego wynajem auta to dobry pomysł i jak w ten sposób możesz uniknąć płatnego parkowania? To proste, kiedy dojedziesz już do miasta, samochód nie będzie Ci już potrzebny i możesz zwrócić go w punkcie CarFree, nie przejmując się parkowaniem i ponoszeniem związanych z tym kosztów.

Kiedy będziesz wracać do siebie, możesz skorzystać z atrakcyjnej oferty na wynajem ponownie i wybrać pojazd, który w pełnym komforcie dowiezie Cię do domu. Wypożyczalnia samochodów Zakopane CarFree z pewnością będzie w stanie znaleźć dla Ciebie samochód w bardzo korzystnej cenie.

Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi szczegółami dostępnymi na stronie internetowej CarFree. Przekonaj się, że takie rozwiązanie może być zdecydowanie bardziej opłacalne niż dojazd na miejsce swoim autem.

Zapraszamy również do zapoznania się z pozostałymi przygotowanymi przez nas poradnikami, które dotyczą bezpłatnego parkowania w różnych popularnych miastach polski. Przygotowaliśmy między innymi artykuł opisujący darmowe parkingi Gdańsk, który na pewno pomoże wielu kierowcom!

 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat