Aktualności

2023-12-13

 

Darmowy parking Warszawa - sprawdź, gdzie zaparkować auto za darmo w Warszawie

2023-12-13

Odwiedzasz stolicę i chcesz dowiedzieć się, w jakich miejscach możesz zostawić swój samochód bez dodatkowego płacenia za parking? Nasz artykuł na pewno będzie dla Ciebie sporą pomocą. Przygotowaliśmy informacje, które ułatwią Ci sprawne poruszanie się autem po stolicy i zaplanowanie w szczegółach całej podróży. Zapraszamy do lektury!

Darmowy parking Warszawa - co musisz wiedzieć?

Warszawa to największe miasto w Polsce i odzwierciedla się to także w natężeniu ruchu samochodowego. Oznacza to, że w stolicy znajdziesz odpowiednią infrastrukturę parkingową i nie będziesz mieć problemu ze zlokalizowaniem miejsc postojowych dla Twojego auta.

Oczywiście wiele zależy od tego, gdzie chcesz dotrzeć i tak na przykład centrum miasta będzie z pewnością bardziej zatłoczone niż jego obrzeża, a co za tym idzie, bezpłatne parkingi mogą być tam o wiele trudniejsze do znalezienia.

Przygotowując ten artykuł, sprawdziliśmy, jak dokładnie wygląda pozostawienie samochodu na prywatnych oraz miejskich parkingach Warszawy i za które z nich trzeba dodatkowo płacić. Zapoznanie się z naszym poradnikiem przed Twoją podróżą do stolicy, z pewnością pozwoli Ci na sprawniejsze poruszanie się po mieście i łatwiejsze planowanie kolejnych przystanków podczas zwiedzania.

Darmowy parking Warszawa to luksus, który nie zawsze może być dostępny. Warto o tym pamiętać. Dlatego opisaliśmy także alternatywy w postaci najtańszych parkingów wymagających wniesienia opłaty, które mogą być dla Ciebie rozwiązaniem w przypadku nieznalezienia bezpłatnego miejsca. Sprawdziliśmy też dokładnie, jakie zasady obowiązują w strefie płatnego parkowania w stolicy. Sprawdź szczegóły i przekonaj się, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza!

Darmowe miejsca postojowe w centrum miasta

Jadąc do centrum Warszawy, warto mieć na uwadze, że bezpłatne parkingi należą tutaj do rzadkości. Większość dostępnych miejsc na ulicach znajduje się przede wszystkim w granicach strefy płatnego parkowania. Alternatywą są przede wszystkim parkingi przy różnego rodzaju centrach handlowych, ale należy pamiętać, że ich darmowość może być uzależniona na przykład od dokonania zakupów w danym punkcie.

Z powyższego powodu nie należy pozostawiać samochodu na tego rodzaju parkingach, bez uprzedniego zapoznania się z obowiązującym na nich regulaminem. W ten sposób będziesz mieć pewność, że jesteś w stanie spełnić wszystkie warunki związane z postojem w danym miejscu i nie narażasz się na żadne dodatkowe opłaty, które mogłyby uszczuplić Twój portfel.

Warto wziąć pod uwagę również to, że darmowe parkingi w Warszawie zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem kierowców. Zarówno tych znajdujących się na miejscu, jak i odwiedzających miasto turystów. Może to oznaczać problemy ze znalezieniem dla siebie wolnego miejsca, zwłaszcza w godzinach szczytu lub w dni świąteczne, które są wolne od pracy. To okres, w którym do stolicy przyjeżdża samochodami wielu zwiedzających. Z tego powodu zalecamy szczególną cierpliwość przy szukaniu bezpłatnego postoju w takich terminach.

Centrum handlowe Arkadia i Klif, a także inne parkingi tego typu

Wszelkie poradniki znajdujące się w internecie, które opisują darmowy parking w Warszawie, często wymieniają miejsca takie jak centrum handlowe Arkadia i centrum handlowe Klif. Znajdują się one stosunkowo blisko popularnych turystycznie dzielnic takich jak Stare Miasto czy Śródmieście.

Jeśli chodzi o Arkadię, to centrum zapewnia zarówno strzeżone, jak i niestrzeżone miejsca na postój pojazdu. Co istotne, tylko te ostatnie pozostają darmowe, a za wjazd samochodem na parking strzeżony i pozostawienie tam auta, należy uiścić opłatę wynoszącą 5 złotych za godzinę.

Co również istotne, centrum handlowe Arkadia umożliwia darmowe parkowanie tylko i wyłącznie w godzinach funkcjonowania galerii. W dniach roboczych oznacza to funkcjonowanie między 6:30 rano a 1:30 w nocy. Daje to wystarczająco dużo czasu na pozostawienie samochodu na dwóch poziomach bezpłatnego parkingu i zwiedzanie całego miasta.

Centrum handlowe Klif, znajdujące się tuż przy cmentarzu Powązki, również jest często wymieniane jako dobry parking dla kierowców. Udostępnia oznaczone miejsca postojowe bez dodatkowych opłat. Samochód może być pozostawiony zarówno na zewnątrz, jak i pod zadaszeniem.

Innym miejscem tego typu wspominanym w poradnikach o ogólnodostępnych miejscach parkingowych w Warszawie, jest Jupiter centrum handlowe. Niestety to obiekt, który przestał już istnieć, więc zostawienie samochodu na przynależącym do niego parkingu jest niemożliwe.

Miejsca parkingowe “Parkuj i Jedź” - sprawdź szczegóły

Alternatywą dla pozostawienia samochodu w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego, jest odwiedzenie parkingów „Parkuj i Jedź”. To specjalnie przygotowane miejsca postojowe, które umożliwiają kierowcom zaparkowanie auta i przesiadkę do miejskiego transportu publicznego. Są bardzo chętnie wykorzystywane przez turystów, gdyż znajdują się zazwyczaj przy każdym większym węźle komunikacyjnym.

Miejsca parkingowe oznaczone jako „Parkuj i Jedź” umiejscowione są w wielu częściach Warszawy, zwłaszcza w okolicach stacji metra i dworców kolejowych. Jeśli chcesz z nich skorzystać, możesz odwiedzić na przykład rejon skrzyżowania ul. Płochocińskiej i Marywilskiej na Białołęce przy przystanku kolejowym Warszawa Żerań, okolice skrzyżowania ulicy Kasprowicza z Nocznickiego przy stacji metro Młociny na Bielanach, a także okolice skrzyżowania ulicy Widocznej i Nagietkowej przy stacji SKM Warszawa Wawer.

Inne specjalnie oznaczone miejsca postojowe znane jako „Parkuj i Jedź” znajdują się także przy stacji SKM Warszawa Anin, a także przy stacji metro Marymont. By skorzystać z tego ostatniego, musisz odwiedzić okolice skrzyżowania ulicy Słowackiego i Włościańskiej. To tylko niektóre z najpopularniejszych parkingów tego typu. Przed przyjazdem do stolicy warto zrobić dodatkowy research i przekonać się, które z nich będą dla Ciebie najwygodniejsze.

Co istotne, skorzystanie z usługi darmowego parkowania w tego typu miejscach jest obarczone pewnymi warunkami. Przy opuszczaniu parkingu kierowca musi przedstawić ważny bilet dobowy, 3-dniowy, weekendowy lub weekendowy grupowy uprawniający do przejazdów środkami lokalnego transportu zbiorowego. Posiadacze biletów seniora również nie muszą martwić się dodatkowymi kosztami.

Strefa Kiss and Ride a bezpłatne parkingi - wyjaśnienie

W niektórych poradnikach, które można znaleźć w internecie, wymienia się także, że strefa Kiss and Ride to miejsce, w którym można pozostawić auto. Jest to nieprawda i tego typu działanie grozi mandatem i odholowaniem pojazdu.

Strefy K+R służą tylko i wyłącznie podrzucaniu pasażera w pobliże komunikacji miejskiej. Pozwalają jedynie na postój samochodu nieprzekraczający 2 minut. Jest to czas, w którym kierowca może pożegnać się z osobą, którą odwozi, pomóc jej w wypakowaniu bagaży i ruszyć dalej w drogę.

Tego rodzaju strefy stają się coraz popularniejsze i powstają w wielu częściach miasta. Mimo że wjechanie do nich nic nie kosztuje, to nie są to jednak bezpłatne parkingi. Pamiętaj o tym podczas poruszania się po mieście i zamiast tego rozejrzyj się za alternatywnymi rozwiązaniami takimi jak miejsca parkingowe typu Park & Ride, a także miejsca oferowane przez centra handlowe czy te znajdujące się w strefie płatnego parkowania.

Postój w strefie płatnego parkowania - na jakich zasadach?

W przypadku gdy nie uda Ci się znaleźć bezpłatnego miejsca na żadnym z wyżej wymienionych miejsc, możesz skorzystać jeszcze z prywatnych parkingów oraz tych znajdujących się w całej strefie płatnego parkowania.

Ta ostatnia obejmuje nie tylko ulice znajdujące się na Starym Mieście, ale także wszystkich przylegających dzielnicach. Szczegółową mapę pokazującą wszystkie obszary objęte płatnym parkowaniem i dodatkowe informacje na jej temat, znajdziesz poprzez stronę internetową, której właścicielem jest Zarząd Dróg Miejskich.

Pozostawienie auta w obrębie strefy wymaga wykupienia biletu, który należy zostawić za przednią szybą pojazdu. W strefie płatnego parkowania znajdują się parkomaty, które umożliwiają przeprowadzenie transakcji. Możliwe jest też wykupienie miejsca z pomocą systemów płatności mobilnej. W tym ostatnim przypadku nie trzeba martwić się o fizyczny bilet.

Pierwsza godzina parkowania kosztuje 4,5 zł. Gdy postój samochodu trwa dłużej niż jedną godzinę, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami. Druga godzina wymaga 5,4 zł, trzecia godzina 6,4 zł, a czwarta i każda kolejna 4,5 zł. Dopuszcza się także ulgi w przypadku gdy zatrzymanie pojazdu trwa mniej niż godzinę, przy czym minimalna opłata wynosi 0,5 zł.

Warto przy tym zaznaczyć, że w strefie samochód pozostaje niestrzeżony. Pobierane opłaty nie wynikają zatem z dodatkowych udogodnień oferowanych kierowcom, tylko mają służyć jako element zachęcający do większej rotacji pojazdów.

W rejonach objętych strefą znajdują się także miejsca dla osób niepełnosprawnych. Jeśli posiadają one kartę parkingową, to mogą one pozostawić swoje auto na dowolnie długi czas i nie muszą za to nic płacić.

Darmowe parkingi w strefie płatnej - kiedy z nich skorzystać?

Nie jest to opcja odpowiednia dla wszystkich, ale przy spełnieniu odpowiednich warunków, możesz zostawić samochód w płatnej strefie parkowania bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Miejsca parkingowe oddane do użytku publicznego i znajdujące się w strefie są objęte opłatami tylko w określonym przedziale godzinowym. W dni robocze od 8 rano do 20 wieczorem. Oznacza to, że parkując samochód wczesnym rankiem lub późnym wieczorem nie musisz martwić się wykupywaniem biletu.

Brak wniesienia opłaty obowiązuje także w weekendy. Wtedy na terenie całej strefy możesz parkować za darmo w dowolnych godzinach. To prawdziwa gratka dla turystów, którzy przyjeżdżają do stolicy w sobotę i niedzielę.

W dni świąteczne parkowanie również jest za darmo. Dotyczy to przede wszystkim dni ustawowo wolnych od pracy, aczkolwiek dopuszcza się pewne wyjątki. Władze miasta ustaliły, że parkowanie w Warszawie jest darmowe także w dni takie jak 2 maja oraz 24 i 31 grudnia.

Jak widać, miejsca postojowe w całej strefie mogą być w określonych okolicznościach wykorzystane także przez kierowców, którzy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów za parkowanie. Wierzymy, że zaprezentowane przez nas informacje pomogą Ci w zaplanowaniu podróży w taki sposób, byś mógł w pełni zaplanować wszystkie wydatki związane z pobytem w stolicy.

Wypożyczalnia samochodów CarFree - alternatywne rozwiązanie

Jazda samochodem po stolicy może być problematyczna, ale jeszcze więcej kłopotów może sprawić znalezienie bezpłatnego parkingu, na którym można by było pozostawić auto na czas zwiedzania miasta czy załatwiania interesów. Prawda jest taka, że nawet jeden dzień postoju w Warszawie może okazać się bardzo kosztowny. Dużo lepszą alternatywą może być podróżowanie pieszo lub z pomocą sprawnej komunikacji miejskiej.

Co jednak gdy chcesz wygodnie dojechać i wyjechać z miasta? W takim wypadku najlepszym pomysłem jest wynajem aut z CarFree. Nasza wypożyczalnia dysponuje flotą nowoczesnych, bezpiecznych i komfortowych samochodów, spośród których na pewno wybierzesz idealny model dla siebie i Twojej rodziny.

W jaki sposób jest to opłacalne? To proste, po dojechaniu do miasta nie musisz przejmować się szukaniem parkingu dla Twojego pojazdu i tracić cennego czasu bez gwarancji na sukces. Zamiast tego zwróć go w jednym z naszych oddziałów i przesiądź się do komunikacji miejskiej. W ten sposób gdy Twój pobyt się zakończy, wystarczy, że wypożyczysz auto znowu. Nasze oddziały, takie jak wypożyczalnia samochodów Modlin z pewnością będą w stanie zaoferować Ci korzystną ofertę, która sprawi, że podróżowanie w ten sposób będzie dla Ciebie po prostu opłacalne.

Dysponujemy placówkami w całej Polsce, więc niezależnie od tego, czy wybierasz się do Warszawy, czy w dowolne inne miejsce, z pewnością będziemy w stanie Ci pomóc. Sprawdź na przykład, co do zaoferowania ma wypożyczalnia samochodów lotnisko Radom!

Zachęcamy także do zapoznania się z pozostałymi poradnikami dostępnymi na naszej stronie. Sprawdziliśmy dokładnie, jak wyglądają bezpłatne parkingi w Zakopanem, Gdańsku i wielu innych turystycznych miastach z naszego kraju. Sprawdź darmowe parkingi lotnisko Wrocław i zaplanuj podróż w najkorzystniejszy dla siebie sposób!

 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat