Aktualności

2024-01-19

 

Mandat za brak przeglądu – jaki mandat można dostać za brak przeglądu samochodu?

2024-01-19
Mandat za brak przeglądu – jaki mandat można dostać za brak przeglądu samochodu?

Zachowanie bezpieczeństwa na drodze jest najważniejszym zadaniem kierowcy. W związku z tym każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych – samochody, motocykle, motorowery, ciężarówki – powinny okresowo przechodzić badania techniczne, które potocznie nazywane jest przeglądem. Nasza zabiegana codzienność sprzyja jednak zapominaniu, szczególnie jeśli dany proces trzeba powtórzyć raz na rok. Dużym ułatwieniem może być aplikacja Mobywatel, która poinformuje Cię o zbliżającym się końca terminie ważności przeglądu technicznego. Ile wynosi mandat za brak przeglądu? Czy wiążą się z tym jakieś dodatkowe konsekwencje?

Jaki mandat za brak przeglądu w 2024 roku? 

Jeśli będziemy poruszać się po drodze publicznej bez ważnego przeglądu, policja może ukarać nas mandatem, którego wysokość waha się od 1500 do 5000 zł. To, jaki mandat za brak przeglądu dostaniemy, zależy od stanu pojazdu w momencie zatrzymania oraz okresu, jaki upłynął od wygaśnięcia ważności badania technicznego. Decyzja o tym, jaki mandat za brak ważnego badania technicznego dostaniemy, należy do funkcjonariusza, który przeprowadza kontrolę.

 
W momencie, w którym dojdzie do tzw. zbiegu wykroczeń, czyli jedno zdarzenie naruszy dwa wykroczenia, kara może wzrosnąć do 6000 zł. Jeśli sprawa trefi do sądu, grzywna może wzrosnąć nawet do 30 000 zł. Dzieje się tak w momencie, w którym kierowca nie chciał przyjąć mandatu za brak przeglądu, a sąd uznał go za winnego. Dowiedz się również, po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru.

Dawno nie byłeś na stacji kontroli pojazdów? Możesz stracić dowód rejestracyjny!

Kiedy zostaniemy zatrzymani przez policję i okaże się, że jeździmy bez ważnego przeglądu, a stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, funkcjonariusz ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. Dostaniemy wtedy skierowanie na przegląd techniczny i będziemy musieli wykonać to w przeciągu 7 dni na stacji kontroli pojazdów. Jak już to zrobimy, należy udać się na policję lub do urzędu w celu odzyskania dowodu rejestracyjnego. Musimy również pamiętać o tym, że w dzisiejszych czasach służby ważność przeglądu technicznego naszego samochodu mogą sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Nie możemy tego ukryć, nie unikniemy wizyty na najbliższej stacji kontroli pojazdów.

Czym skutkuje brak przeglądu technicznego? Co z odszkodowaniem OC i AC?

Za brak przeglądu technicznego grozi nam wysoka kara pieniężna. Czy ubezpieczenie samochodu ma na to jakiś wpływ? Co prawda stan techniczny pojazdu ma duży związek z jego sprawnością, jednak ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty odszkodowania nawet w przypadku, kiedy brak ważnego badania technicznego. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych, np. AC. Jeśli w przypadku jakiegoś zdarzenia chcemy zyskać odszkodowanie AC, możemy się rozczarować, ponieważ większość firm umieściła w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zapisy, które wyłączają z odpowiedzialności za szkodę z udziałem pojazdu bez aktualnych badań technicznych. Jest to równe uznaniu, że taki samochód jest niesprawny i nie powinien poruszać się po drodze, ponieważ powoduje zagrożenie. Warto jednak dodać, że taki zapis najczęściej obowiązuje w momencie, w którym stan danego pojazdu mógł mieć wpływ na zdarzenie. W wypadku braku przeglądu technicznego, jeśli kierowca spóźni się z przeglądem technicznym samochodu, ubezpieczyciel nie uchyla się od odpowiedzialności.

Jak nie stracić dowodu rejestracyjnego? Poznaj wszystkie badania techniczne

Obowiązek cyklicznego przeprowadzania badań technicznych pojazdów mają właściciele m.in. samochodów osobowych, pojazdów wolnobieżnych i ciągników rolniczych. Jeśli nie chcesz obwiać się utraty dowodu rejestracyjnego, dowiedz się, które badania Cię obowiązują. Badania techniczne pojazdów dzieli się na badania okresowe, badania dodatkowe i badania zgodności z warunkami technicznymi. Badania okresowe są to regularne badania, którym podlegają właściciele większości pojazdów pojawiających się na drogach publicznych. Cykliczność wykonywania takich badań zależy od rodzaju i wieku auta. Na badania dodatkowe natomiast auto może zostań skierowane przez konkretny organ kontroli ruchu drogowego (policję, straż graniczną bądź inspekcję ruchu drogowego). Kiedy w momencie zwykłej kontroli drogowej stwierdzi on, że auto jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego lub nie spełnia wymagań ochrony środowiska (hałas, emisja spalin), funkcjonariusz może wręczyć nam skierowanie na dodatkowe badania. Za to badania co do zgodności z warunkami technicznymi dotyczą wyłącznie pojazdów zabytkowych. Mają one miejsce przed pierwszą rejestracją w Polsce, a samochody tego typu są zwolnione z okresowych badań technicznych. Jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo na drodze, dowiedz się również, ile wynosi mandat za parkowanie na chodniku.

Nie chcesz martwić się aktualnością badania technicznego? Skorzystaj z usług wypożyczalni samochodów CarFree. Formalności dokonasz w ogromnej wygodzie, ponieważ możesz to zrobić leżąc na kanapie w salonie. W prosty i przyjemny sposób  dokonaj wszelkich formalności, a samochód zostanie podstawiony o wybranej porze w wybrane przez Ciebie miejsce. Działamy 24h/7 przez wszystkie dni w roku. Nasze lokalizacje są rozsiane po całej Polsce. Możesz nas znaleźć zarówno przy większych miastach (np. Warszawa, Kraków, Wrocław), jak i tych mniejszych (np. Wałbrzych, Konin, Piaseczno). Dla podróżników szczególnie interesujące mogą być wypożyczalnie przy lotniskach. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego (na dni), wynajmu średnioterminowego (na miesiące) i wynajmu długoterminowego

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?
2024-02-23

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?

Ładowanie samochodu elektrycznego staje się coraz bardziej powszechnym tematem. Postęp technologiczny i rosnące zainteresowanie ekologią sprawiły, że na ulicach widzimy coraz więcej samochodów elektrycznych. Z coraz większą popularnością takich samochodów łączy się również coraz więcej wątpliwości, a te najczęściej dotyczą kwestii ładowania.


Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?
2024-02-16

Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?

Najbardziej niepozornie wyglądająca stłuczka może być źródłem wielu problemów, dlatego warto wiedzieć już wcześniej, jak się zachować, kiedy już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia i jakie niesie to za sobą konsekwencje. Mandat za kolizję przewiduje wiele sytuacji i dla każdej z nich przypisana jest odpowiednia cena oraz liczba punktów karnych. 


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)

CarFree 2024 © Wszystkie prawa zastrzeżone

European Union

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat