Aktualności

2024-01-22

 

Darmowy parking Kraków – gdzie zaparkować samochód za darmo w Krakowie?

2024-01-22
Darmowy parking Kraków – gdzie zaparkować samochód za darmo w Krakowie?

Wybierasz się do któregoś z większych miast w Polsce i chcesz skorzystać z udogodnień, jakie daje darmowy parking? Kraków, choć wydaje się nie do końca przyjaznym miejscem pod tym względem, oferuje kilka możliwości darmowego postoju. Nie narazi to nas na dodatkowe koszty i pozbawi nas wszelkich kłopotów z poszukiwaniem miejsca. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, gdzie zaparkować samochód za darmo w Krakowie.

Darmowy parking w centrum miasta – gdzie szukać?

Owszem, w Krakowie da się znaleźć bezpłatne miejsca do parkowania. Nie należy jednak nastawiać się, że znajdziemy darmowy parking w centrum na Starym Mieście. Najszybciej będzie znaleźć miejsce w jakiejś odległej dzielnicy i dojechać do docelowej lokalizacji w centrum komunikacją miejską. Tam, gdzie parkingi nie są tak oblegane, istnieją większe szanse na znalezienie dobrego miejsca parkingowego. Warto również wziąć pod uwagę parkingi hotelowe.

Dobrym rozwiązaniem, kiedy szukamy darmowego parkingu w centrum miasta, jest także skorzystanie z oferty Parkuj i Jedź. System ten oferuje szereg darmowych parkingów, najczęściej umiejscowionych przy pętlach autobusowych bądź tramwajowych. Jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, jest bycie posiadaczem ważnego biletu komunikacji miejskiej. Sprawdź też darmowe parkingi w Warszawie.

Szukasz darmowego miejsca parkingowego w Krakowie? Spróbuj pod Gmachem Głównym Muzeum Narodowego!

Jeśli jesteśmy w danym mieście po raz pierwszy i jest ono dla nas obce, najlepszym sposobem na dogodne miejsce postojowe może okazać się parking płatny. Jednak nawet w takim przypadku należy sprawdzić, czy wybrane przez nas miejsce jest dobrze skomunikowane. Nad lokalizacją warto zastanowić się również wtedy, kiedy zależy nam na w miarę szybkim dostępie do różnego rodzaju atrakcji turystycznych. W Krakowie jest kilka miejsc w centrum, gdzie można bezpiecznie zaparkować w Krakowie za pewną opłatą

Pierwszy parking godny polecenia, który oferuje 600 miejsc postojowych, to parking niedaleko Wawelu, pod Placem na Groblach. Od poniedziałku do piątku cena za parking wynosi 6,5 zł, a w weekendy i święta wzrasta do 8,5 zł. Kolejnym miejscem, przy którym z łatwością można zatrzymać samochód, jest Gmach Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie. Pod Muzeum jest dostępnych ok. 150 miejsc, a ich koszt wynosi 6 zł za godzinę. Można się tam dostać bezpośrednio z Alei Adama Mickiewicza. Trzecia propozycja to kolejny naziemny parking, tym razem jest to parking miejski przy ulicy J. Zamoyskiego na Starym Podgórzu. Stamtąd już tylko o krok od głównego podgórskiego traktu handlowego. Pierwsza godzina, jak i każda kolejna, kosztują 5 zł. Parking ten oferuje także szeroką ofertę abonamentów – dobowy, tygodniowy, miesięczny, nocny itp. Jeśli przyjeżdżamy do Krakowa na dłużej, może to być dobrym pomysłem.

Parking Kraków – strefy płatnego parkowania

Całe centrum Krakowa objęte jest strefami płatnego parkowania. Nadzór nad nimi ma Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Jeśli zatem zastanawiamy się nad zaparkowaniem auta na którejś z ulic śródmieścia, warto wcześniej rozejrzeć się, czy za taki postój nie będziemy musieli zapłacić. SPP oznaczone znakami drogowymi D-44. W momencie mijania tego znaku kierowca jest informowany, że wjeżdża do obszaru płatnego parkowania, w którym obowiązują opłaty za postój. 

W obszarze płatnego parkowania w Krakowie możemy wyróżnić trzy podstrefy, a obowiązuje inna cena. Wjazd do podstrefy A wiąże się z zapłatą 6 zł. W momencie przekroczenia strefy B za parking płacimy 5 zł. W strefie C cena maleje o kolejną złotówkę i cena za postój wynosi 4 zł. Jeśli nie uiścimy wpłaty, możemy spodziewać się konieczności dodatkowej zapłaty w wysokości 150 zł. Należy też pamiętać o tym, że jeśli korzystamy z różnych podstref, musimy zapłacić w każdej z nich. Opłaty można dokonać w dwojaki sposób: tradycyjnie w pobliskim parkomacie lub za pomocą aplikacji.

Czy strefa płatnego parkowania obowiązuje codziennie? Nie. Opłaty za parking obowiązują od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-22:00. W niedziele oraz pozostałe dni ustawowo wolne od pracy opłaty nie są pobierane. W takim razie można stwierdzić, że darmowe parkingi w centrum Krakowa działają w niedziele i święta oraz w pozostałe dni tygodnia w godzinach 22:00-10:00.

Gdzie zaparkować za darmo w centrum stolicy małopolski?

Wybierasz się pierwszy raz do Krakowa i zastanawiasz się, gdzie zaparkować za darmo w centrum stolicy małopolski? Darmowy parking w centrum Krakowa najlepiej znaleźć pod galerią handlową. Często oferują one bezpłatne pierwsze godziny. W Krakowie znaleźć można parking przy Centrum M1 Kraków. Dostępnych jest tam ok. 1400 miejsc. Parking jest całkowicie darmowy poza dniami, kiedy na pobliskiej Tauron Arenie ma odbyć się koncert bądź jakieś wydarzenie sportowe. Kolejnym punktem, na który warto zwrócić uwagę, jest parking przy Galerii Krakowskiej. Parkować na zewnątrz można przez cały dzień. Z tej propozycji najlepiej korzystać, kiedy musimy zatrzymać się na chwilę, ponieważ bezpłatny postój może trwać maksymalnie 15 minut. Potem, jeśli nie przekroczymy 2 godzin, zapłacimy 2 zł. Każda kolejna godzina to koszt 5 zł. Następnym pomysłem na darmowy postój jest parking przy Galerii Kazimierz. Tutaj od poniedziałku do soboty możemy liczyć na 1 godzinę bezpłatnego postoju dla wszystkich oraz na 2 godziny dla klientów Galerii Kazimierz (dla tych, którzy okażą paragon za co najmniej 40 zł). Każda kolejna rozpoczęta godzina to opłata w wysokości 4 zł. Warto również zwrócić uwagę na parking Centrum Handlowego Bonarka, gdzie mamy dostępny bezpłatny parking na 3200 samochodów. Sprawdź też darmowy parking w Gdańsku.

Gdzie zaparkować w okolicy ścisłego centrum Krakowa? Wypróbuj Parkuj i Jedź!

Ten popularny system parkowania jest dostępny we wszystkich większych miastach w Polsce. Kraków nie odbiega tutaj od normy. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usługi P+R, warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym mieście, ponieważ mogą one się od siebie różnić. System Parkuj i Jedź ma za zadanie odciążać ruch na drodze. Ograniczenie ruchu samochodów ma spowodować zmniejszenie ilości spalin w mieście oraz zmniejszenie liczby samochodów w centrum miasta, a cała akcja ma zachęcać do korzystania z komunikacji miejskiej. W Krakowie lokalizacje parkingów P+R najczęściej znajdują się w pobliżu pętli autobusowych bądź tramwajowych. Ma to na celu uatrakcyjnić ofertę i zachęcić do podróżowania po mieście w ten sposób. 

Płatności za parking P+R można dokonać w dwojaki sposób – w systemie otwartym i zamkniętym. Ten pierwszy wiąże się z kontrolą manualną biletów, drugi natomiast działa za pomocą specjalnych urządzeń Systemu Kontroli Biletów oraz Systemu Pobierania Opłat, czyli wszelkiego rodzaju szlabanów. W momencie, w którym zostawimy samochód na parkingu poza dobą parkingową, będzie się to wiązało z dodatkową opłatą w wysokości 100 zł. 

Aktualnie w centrum Krakowa działa sześć parkingów tego typu, a nadzór nad nimi sprawuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Przy pętli tramwajowej i dworcu autobusowym Czerwone Maki (P+R Czerwone Maki), przy pętli tramwajowej Kurdwanów (P+R Kurdwanów), przy pętli autobusowej i tramwajowej Mały Płaszów (P+R Mały Płaszów), przy pętli tramwajowej Nowy Bieżanów (P+R Nowy Bieżanów), przy przystanku kolejowym Kraków Mydlniki Wapiennik (P+R Mydlniki Wapiennik) oraz przy przystanku stacji kolejowej SKA „Kraków Swoszowice” (P+R Swoszowice).

Parking miejski w centrum Krakowa – jak znaleźć?

Jeśli myślimy o znalezieniu miejsca parkingowego w centrum Krakowa, możemy mieć pewne problemy. Ze względu na funkcjonowanie strefy ograniczonego ruchu, w pewne dzielnice Krakowa można wjechać tylko ze specjalnym pozwoleniem. Tylko wybrane pojazdy mają dostęp do Starego Miasta, historycznej części centrum dzielnicy Kazimierz, Placu na Groblach oraz Plant. Za wjazd bez pozwolenia do tych dzielnic grozi wysoki mandat oraz naliczenie punktów karnych. Jeśli zależy nam na zobaczeniu jakichś atrakcji w ścisłym centrum Krakowa, warto poważnie zastanowić się nad skorzystaniem z komunikacji miejskiej. 

Zdecydowanie się na któryś z darmowych parkingów nadziemnych i podziemnych zwykle wiąże się z zaparkowaniem samochodu na obrzeżach miasta. Można jednak znaleźć wyznaczone miejsca, które znajdują się w dosyć niewielkiej odległości od centrum, a są darmowe. Kierowcy często korzystają z miejsca za wiaduktami przy ul. Prądnickiej. Często polecanym miejscem do parkowania są osiedla przy pętli Krowodrza Górka oraz przy Tesco na ul. Wybickiego. Darmowe miejsca można znaleźć również w rejonie al. 3 Maja bądź przy ul. Chodowieckiego. Dodatkowo ponad 500 miejsc parkingowych jest dostępnych na terenie Szpitala Uniwersyteckiego. W związku z wykupieniem terenu Wesołej powstał ogromny parking przy ul. Śniadeckich.

Jeśli chodzi o strefę płatnego parkowania w Krakowie, warto wiedzieć, że w grudniu jest kilka dodatkowych dni bezpłatnego parkowania, dni świątecznych. Mianowicie 24 (Wigilia), 25 (Boże narodzenie), 26 (drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia), 31 grudnia (Sylwester). Dodatkowo 1 stycznia (Nowy Rok) również jest dniem, w którym możemy parkować za darmo

Chcesz mniej płacić za parking? Pomyśl o wynajmie samochodu elektrycznego!

Na mocy obowiązujących przepisów samochody elektryczne są zwolnione z opłat w strefach płatnego parkowania, które wyznaczono na drogach publicznych. Objęte nim są wszystkie pojazdy, które spełniają wymogi definicji zawartej w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Muszą wykorzystywać do napędu wyłącznie energię elektryczną, która jest gromadzona za sprawą podłączenia auta do zewnętrznego źródła zasilania. Warto również wiedzieć, że aby skorzystać bezpłatnie ze strefy płatnego parkowania, samochód nie musi mieć żadnych dodatkowych oznaczeń (zielone tablice, naklejki EE na szybę), jednak w takim wypadku straż miejska ma prawo wezwać do przedstawienia dowodu rejestracyjnego, gdzie z łatwością można znaleźć informacje o typie silnika.

Wypożyczalnia samochodów CarFree ma w swojej ofercie segment z samochodami elektrycznymi. Tesla Model 3 i Tesla Model Y to doskonały wybór na dłuższe podróże. Wynajem samochodu może umilić czas spędzony z bliskimi. Z CarFree wynajmiesz auto w bardzo szybki i przyjemny sposób. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie i czekać, aż wybrane przez nas auto zostanie podstawione w wybrane miejsce o wybranym czasie. Bez kaucji i bez limitu kilometrów. Poznaj naszą ofertę wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.

Ubezpieczenie samochodu – jak sprawdzić do kiedy mam ubezpieczenie auta?
2024-05-17

Ubezpieczenie samochodu – jak sprawdzić do kiedy mam ubezpieczenie auta?

Chcesz sprawdzić, czy Twoja polisa ubezpieczeniowa nie straciła ważności? A może planujesz zakup używanego auta i nie potrzebujesz zweryfikować, czy i do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC zbywcy samochodu. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób za pomocą stronach internetowych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, CEPiK lub mObywatel.


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat