Aktualności

2024-01-31

 

Darmowy parking Poznań - gdzie zaparkować auto w Poznaniu za darmo?

2024-01-31
Darmowy parking Poznań - gdzie zaparkować auto w Poznaniu za darmo?

Planujesz wycieczkę do stolicy wielkopolski i zastanawiasz się, gdzie zaparkować auto w Poznaniu za darmo? Ścisłe centrum miasta jest objęte strefą płatnego parkowania, dlatego może być to utrudnione. Wszystko zależy od naszej sytuacji finansowej i tego, na jak długo potrzebujemy zostawić samochód. Niełatwo znaleźć jest tutaj darmowy parking. Poznań słynie ze szczególnego dbania o ekologię i zachęcania kierowców do korzystania z komunikacji miejskiej. Chcesz znaleźć bezpieczne miejsce parkingowe dla Twojego auta? W poniższym artykule pomożemy Ci uporać się z tym problemem.

Ile zapłacimy za parking w strefie płatnego parkowania w Poznaniu?

Centrum Poznania i jego okolice podzielone jest na dwie strefy: Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania (ŚSPP) i Strefę Płatnego Parkowania (SPP). Na pierwszą składają się Centrum (razem ze Starym Miastem) i część Jeżyc (ta położona najbliżej centrum), w skład drugiej natomiast wchodzą trzy dzielnice Poznania: Łazarz, Wilda i część Jeżyc oraz Zagórze Ostrów Tumski i Śródka. Jeżyce to teren tej dzielnicy bardziej oddalony od centrum oraz tereny sąsiadujące z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Wilda obejmuje obszar od ulic Królowej Jadwigi i Towarowej do ulicy Hetmańskiej.  Łazarz natomiast to teren mieszczący się w granicach ulic Bukowskiej, Hetmańskiej, Kolejowej i Reymonta. Ostatnia strefa – Zagórze, ostrów Tumski i Śródka – to teren między torami kolejowymi od strony ul. Podwale i ul. Wyszyńskiego do mostu Mieszka I. Nie musimy się martwić, że nie zauważymy wjazdu do strefy płatnego parkowania, są one bardzo dobrze oznakowane znakami drogowymi. Postój w Strefie Płatnego Parkowania jest tańszy i tam za pierwszą godzinę zapłacimy 3,50 zł, podczas gdy w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania stawka wynosi 5 zł. Warto też zaznaczyć, że Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania działa dłużej – od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00. Strefa Płatnego Parkowania natomiast również obowiązuje od poniedziałku do piątku, lecz już w godzinach 8:00-18:00. Poza tymi dniami i godzinami parkowanie w tych strefach jest bezpłatne. Sprawdź też, gdzie znaleźć darmowy parking w Warszawie.

Ile dokładnie zapłacimy za strefę płatnego parkowania w Poznaniu? W SPP opłata za pierwszą godzinę wyniesie nas 3,50 zł, za drugą 4,20 zł, a za trzecią 4,90 zł. Jeśli potrzebujemy miejsca parkingowego tylko na chwilę, płacimy 0,80 zł i możemy zostać tam na 15 minut. W ŚSPP Jeżyce cennik przedstawia się następująco: 5 zł – pierwsza godzina, 7,40 – druga godzina, 7,90 – trzecia godzina, a każda kolejna to koszt 5 zł. Jeśli chcemy zatrzymać się tylko na kilkanaście minut wiąże się to z opłatą 1,20 zł. W ścisłym centrum natomiast za taki krótki postój zapłacimy 1,70 zł. ŚSPP Centrum jest najdroższą strefą. Tutaj pierwsza godzina kosztuje 7 zł, druga ¬– 7,40, trzecia – 7,90, a każda kolejna wyniesie nas 7 zł. 

Strefa Płatnego Parkowania – gdzie znaleźć parking? Miejsca parkowania dla autokarów turystycznych

Zdecydowałeś się skorzystać z parkingu w strefie płatnego parkowania i zastanawiasz się, gdzie znaleźć miejsce? Na terenie tej strefy znajduje się kilkanaście parkingów
Parkingi dostępne w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania bezpłatne do 15 minut:
•    al. Niepodległości – 2 miejsca
•    a. Marcinkowskiego – 9 miejsc
•    ul. Ks. Józefa – 4 miejsca
•    ul. Estkowskiego – 6 miejsc
•    ul. Dworcowa – 4 miejsca
Parkingi w Strefie Płatnego Parkowania dostępne bezpłatnie do 15 minut:
•    ul. Panny Marii – 11 miejsc
•    ul. Śniadeckich – 3 miejsca
•    ul. Stawna – 3 miejsca
•    ul. Bułgarska – 3 miejsca
Jeśli jesteśmy grupą zwiedzającą Termy Maltańskie możemy skorzystać z 28 bezpłatnych miejsc parkingowych bez ograniczeń czasowych na ul. Termalnej. A może chcesz zwiedzić Bramę Poznania i skorzystać z pobliskich boisk sportowych, na ul. Bydgoskiej znajdziemy 10 miejsc płatnych. 
Co więcej, miasto udostępniło specjalne miejsca parkingowe w celu rozwoju parkowania autokarów turystycznych. Miejsca te widoczne są dzięki specjalnym znakom drogowym D-18 i tabliczkom „Autobusy turystyczne”. 

Co jest warunkiem pozostawienia samochodu ze zniżką?

Niektórzy mogą liczyć na zniżkę w strefie płatnego parkowania. Komu ona przysługuje? Warunkiem poostawienia samochodu jest bycie osobą zameldowaną na terenie, który jest objęty tą strefą, przysługuje możliwość wyrobienia identyfikatora mieszkańca. Koszt to 30 zł miesięcznie bądź 120 zł za cały rok. Ważne jest aby być zameldowanym na pobyt stały lub tymczasowy (co najmniej od 3 miesięcy) i płacić podatki w Poznaniu. Dodatkowo wniosek może zostać złożony wyłącznie przez właściciela bądź współwłaściciela, a samo auto musi być kupione – bez kredytu, leasingu, najmu długoterminowego czy auta firmowego.
Różnego rodzaju zniżki przysługują również osobom z niepełnosprawnością i kombatantom z Czerwca ’56. Takie osoby, po okazaniu odpowiedniego dokumentu za miesiąc postoju auta zapłacą 5 zł. Posiadacze aut ekologicznych także mają szansę zapłacić mniej. Dla danego pojazdu niższa cena oferowana jest na czas minimum 3 miesięcy, a maksymalnie na 12 miesięcy. Jeśli lubisz podróżować, może zainteresować Cię także oferta darmowych parkingów w Zakopanem.

old-tram-3054142_1280.webp

Bezpłatny parking w śródmiejskiej strefie

Jeśli mamy trudności ze znalezieniem bezpłatnego parkingu w śródmiejskiej strefie, warto zastanowić się nad parkingami Park&Ride (Parkuj i Jedź). W Poznaniu możemy znaleźć cztery parkingi tego typu. Z każdego z nich możemy szybko i ekologicznie dojechać do centrum miasta. Parkingi Park&Ride zostały stworzone właśnie po to, żeby usprawnić dojazd do centrum różnymi środkami transportu. Miasto chce skupić się przede wszystkim na rozwoju linii tramwajowych.
Jak korzystać z parkingów Parkuj i Jedź w Poznaniu? Jest to bardzo proste. Najlepiej, jeśli posiadamy aktywny bilet elektroniczny na karcie PEKA (Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna). Wtedy przykładamy kartę do terminala wjazdowego na parkingu Park&Ride parkujemy za darmo i śmiało możemy jechać dalej. W przypadku, w którym nie mamy aktywnego biletu uprawniającego do parkowania na Parkuj i Jedź, musimy z tego samego terminala pobrać dowód wjazdu. Za zajęcie miejsca od momentu wjazdu do zakończenia doby parkingowej zapłacimy 10 zł. W momencie, w którym bilet parkingowy zakupiony przed wjazdem zostaje skasowany, możemy liczyć na bezpieczny postów w godzinach doby parkingowej, czyli do późnych godzin nocnych. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla wszystkich, którzy przyjeżdżają do Poznania z innych miejscowości lub z obrzeży miasta. Parkingi Park&Ride są czynne 7 dni w tygodniu w godzinach od 4:30 do 2:30. Przekroczenie doby wiąże się z koniecznością zapłaty 100zł. 

Parkingi P&R w Poznaniu:
•    P&R Szymanowskiego (w pobliżu przystanku PST) – parking ten oferuje 130 miejsc, 6 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami oraz 20 zadaszonych stanowisk dla rowerów. Po pozostawieniu auta na tym parkingu do centrum możemy się dostać każdą linią Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (linie nr 13, 14, 15, 16)
•    P&R Biskupińska (w rejonie przystanku kolejowego Poznań Strzeszyn) – ten parking udostępnia 50 miejsc, 3 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami i 30 zadaszonych stanowisk dla rowerów. Parking ten daje możliwość przesiadki do różnych środków transportu publicznego: pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitańskiej (stacja Poznań Strzeszyn – ok. 60 m), linie autobusowe nr 146 i 160 (przystanek Podolany – ok. 200 m)
•    P&R rondo Starołęka (rejon ulic: Hetmańskiej, Wagrowskiej i Starołęckiej) – tutaj znajdziemy 57 miejsc, 3 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami i 30 zadaszonych stanowisk dla rowerów. Lnie w pobliżu ronda Starołęka to linie: 1, 7, 4, 11, 12, 17 (ok. 100-200 m)
•    P&R św. Michała (w okolicy ulic: św. Michała, Świętojańskiej i Warszawskiej) – na tym parkingu dostępnych jest 100 miejsc, 4 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz 30 zadaszonych stanowisk dla rowerów. Pobliskie linie tramwajowe to linie nr 6 i 8.

Darmowy parking w centrum Poznania – czy da się taki znaleźć?

Jeśli szukasz darmowego parkingu Poznań może okazać się trudnym pod tym względem miastem. Bezpłatne zaparkowanie w centrum Poznania nie jest łatwe, ale wykonalne. Jest to szczególnie ułatwione przez kilka dni w roku. W okresach świątecznych – Wielkanoc, Boże Narodzenie, Wszystkich Świętych – oraz w sezonie majówkowym możemy liczyć na dni wolne od opłat w Strefie Płatnego Parkowania. Wtedy możemy bezpłatnie zaparkować na terenie całej strefy. To dobry moment na wjazd do Krakowa. Należy wyłącznie uważnie śledzić informacje, w jakich dniach parking jest darmowy. Dodatkowo daty zniesienia opłat mogą różnić się w zależności od tego, czy jest to Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, czy w Strefie Płatnego Parkowania.
Oczywiście, darmowy postój mamy też poza obowiązywaniem Strefy Płatnego Parkowania, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-8:00 oraz od piątku od godziny 18:00 do poniedziałku do godziny 8:00. Natomiast w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania darmowy postój mamy od poniedziałku do piątku w godzinach 22:00-8:00 oraz od piątku od godziny 22:00 do poniedziałku do godziny 8:00.

poznan-1670738_1280.jpg

Tani parking w Strefie Płatnego Parkowania

Bezpieczny postój dla Twojego auta możesz znaleźć również na terenie centrum handlowego Avenida w Poznaniu. Wielopoziomowy parking czynny jest całodobowo i również całodobowo jest strzeżony. Kierowcy mają tam do wyboru 1500 miejsc. Pierwsze 3 godziny darmowe, potem do 4 godzin parkowania zapłacimy 6 zł, do 5 godzin parkowania – 12 zł, a do 6 godzin parkowania – 18 zł. 

Jeśli nie chcesz martwić się o bezpieczne miejsce parkingowe, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usługi wypożyczalni samochodów. W wypożyczalni samochodów w Poznaniu możesz wynająć samochód w jednej z naszych lokalizacji, a odstawić w innej. Sprzyja to podróżowaniu, szczególnie do miejsc, w których brakuje miejsc parkingowych. CarFree oferuje zarówno samochody elektryczne (Tesla Model 3), modele Kombi (Kia Ceed), jak i SUV-y (Hyundai Tucson). Co więcej, jest to bardzo wygodne. Po wypełnieniu formularza dostępnego na stronie wybrany przez Ciebie samochód o wybranej godzinie i wybranym dniu zostanie podstawiony w wybrane miejsce. Bez kaucji i bez limitu kilometrów. CarFree oferuje wynajem krótkoterminowy, wynajem średnioterminowy i wynajem długoterminowy

 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat