Aktualności

2024-02-16

 

Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?

2024-02-16
Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?

Najbardziej niepozornie wyglądająca stłuczka może być źródłem wielu problemów, dlatego warto wiedzieć już wcześniej, jak się zachować, kiedy już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia i jakie niesie to za sobą konsekwencje. Mandat za kolizję przewiduje wiele sytuacji i dla każdej z nich przypisana jest odpowiednia cena oraz liczba punktów karnych. Jeśli jesteś odpowiedzialnym kierowcą, takie sprawy nie powinny być Ci nieznane. Z poniższego artykułu dowiesz się, jaki mandat za spowodowanie kolizji możemy dostać.

Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa – czym jest kolizja i czym różni się od wypadku?

Potocznie bardzo często kolizję drogową nazywamy wypadkiem. Jaka jest różnica między tymi dwoma zdarzeniami drogowymi? O kolizji możemy mówić wtedy, kiedy nikt z uczestników nie poniósł żadnej szkody zdrowotnej, doszło wyłącznie do poniesienia szkód materialnych (nie doszło do obrażeń ciała). Co do zasady, jeśli strony są w stanie się porozumieć i nie mają żadnych wątpliwości, nie trzeba wzywać wtedy policji. Wypadek drogowy natomiast odnosi się do sytuacji, w wyniku której potrzebna jest hospitalizacja przynajmniej jednego z uczestników. Dotyczy to hospitalizacji dłuższej nić 7 dni. Co więcej, o wypadku mówimy również wtedy, kiedy któraś z osób poniosła śmierć. 

W przypadku kolizji nie ma obowiązku wzywania policji czy karetki pogotowia, aczkolwiek są sytuacje, w których warto to zrobić. Najczęściej jednak sprawa jest rozwiązywania za pomocą sporządzenia odpowiedniego oświadczenia. Pod nim powinny znajdować się podpisy uczestników.

Ile zapłacimy za spowodowanie kolizji?

Ile wynosi mandat za spowodowanie kolizji? Po nowelizacji taryfikatora mandatów, który obecnie obowiązuje, mandat za spowodowanie kolizji wyniesie nas 1000 zł. W zależności od sytuacji kwota mandatu może nieco się różnić, może być wyższa. Zwykle wysokość mandatu wiąże się z dodatkowym złamaniem przepisów, które mogły być powodem kolizji. Wtedy kara może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Oprócz mandatu dostaniemy również odpowiednią liczbę punktów karnych. W przypadku kolizji jest to 6 punktów karnych. Tak samo jak w przypadku kary grzywny, tutaj również liczba może się zwiększyć z powodu złamania przepisów drogowych, co bezpośrednio doprowadziło do kolizji – np. naruszenie obowiązku zatrzymania się na czerwonym świetle, zignorowanie zakazu zatrzymania, nieumożliwienie wejście na jezdnie osobie niepełnosprawnej czy przekroczenie prędkości. Sprawdź, jaki mandat za brak przeglądu.

Bardziej dotkliwa jest kara za zdarzenie drogowe, w wyniku którego doszło do uszczerbku na zdrowiu. Wtedy kierujący pojazdem otrzyma mandat w wysokości 1500 zł, a jeśli dodatkowo był pod wpływem alkoholu bądź innego środka odurzającego – 2500 zł.

Sytuacja może trochę się różnić w przypadku, w którym uciekliśmy z miejsca kolizji. Nie jest ważne, że nie zauważyliśmy ani że stłuczka była drobna. Podczas każdej kolizji drogowej należy się zatrzymać i wyjaśnić sytuację, upewnić się, że nikomu nic się nie stało. W przeciwnym razie narażamy się na poważne konsekwencje. Sprawa może trafić do sądu. Ostatecznie możemy zostać obciążeni kosztami naprawy uszkodzonych pojazdów

Czy w przypadku kolizji zawsze dostaniemy mandat? Co jeśli nie stanowiliśmy żadnego zagrożenia dla ruchu drogowego?

Spowodowanie kolizji nie zawsze wiąże się z wezwaniem policji i nałożeniem wysokiego mandatu. Jeśli stłuczka była naprawdę niegroźna, warto próbować dojść do porozumienia bez udziału osób trzecich. W przypadku niewielkiego zderzenia spisanie oświadczenia może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Kiedy został zniszczony jakiś niewielki element, lepiej zapłacić poszkodowanemu te kilkaset złotych, niż wzywać policję i narażać się na mandat za spowodowanie kolizji. Wtedy też możesz stracić zniżki w ubezpieczalni.

Jak powinno wyglądać takie oświadczenie sporządzone na miejscu wypadku drogowego? Jako że są to zwykle niespodziewane sytuacje, możemy nie mieć przy sobie wzoru takiego dokumentu, lecz warto być przygotowanym i wozić ze sobą taki wydruk. Należy pamiętać, że trzeba zawrzeć w nim:

•    miejsce, data i godzina zdarzenia
•    dane uczestników zdarzenia (pamiętajmy też o numerze PESEL!)
•    jak najdokładniejszy opis zdarzenia
•    dane pojazdów mechanicznych (marka, model, numer rejestracyjny)
•    nazwy towarzystw ubezpieczeniowych i numery polis
•    przyznanie się sprawcy do kolizji drogowej
•    czytelne podpisy obu stron
•    jeśli sytuacja była bardziej skomplikowana – dane świadków zdarzenia 

Warto też udokumentować wszelkie uszkodzenia zdjęciami. Co więcej, w przypadku nawet tej niegroźnej kolizji drogowej trzeba upewnić się, że nie ucierpieli ludzie wokół i wszyscy czują się dobrze. Ważne jest również przesunięcie samochodu tak, aby nie zagrażać bezpieczeństwu innym uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętajmy o tym, że symptomy takie jak zawroty głowy, chwilowa utrata  świadomości również wskazują na potrzebę wezwania karetki

crash-test-1620591_1280.webp

Sprawca uciekł – co robić w nietypowych sytuacjach w przypadku kolizji?

Sprawca uciekł? Najważniejsze w takim przypadku jest zachowanie spokoju i uświadomienie sobie, że może to być wynik szoku lub nieuwagi. Zatrzymajmy się i poczekajmy na policję. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie wtedy, kiedy w pobliżu znajduje się monitoring.  Może się również zdarzyć tak, że sprawca kolizji drogowej nie uznaje swojej winy. Jest to zrozumiałe, że taka sytuacja generuje wiele emocji po obu ze stron. W przypadku braku porozumienia warto wezwać policję. Kłótnia zapewne i tak do niczego nie doprowadzi. Kolejną sytuacją, która może nas spotkać, jest pijany kierowca. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia co do stanu trzeźwości sprawcy, natychmiast należy wezwać policję. Oczywiście, może się okazać, że dana osoba jest po prostu w szoku, ale równie dobrze może to być wpływ np. substancji odurzających. Dowiedz się również, po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru.

Jeśli natomiast wystąpił jakiś problem z dokumentami i np. nie możesz znaleźć informacji na temat aktualnego ubezpieczenia samochodu sprawcy, które powinny być dostępne po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu na ogólnodostępnym portalu ufg.pl, również zastanów się nad wezwaniem policji. To samo dotyczy sytuacji, w której jedna ze stron nie ma ze sobą żadnych dokumentów (chociaż te coraz częściej wystarczy mieć w formie online). Dowód osobisty powinien mieć każdy z nas.

Niezachowanie należytej ostrożności – czy należy mi się odszkodowanie OC?

Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wykroczenia drogowego. Wtedy jednym z pytań, które sobie zadajemy, jest pytanie o to, czy przysługuje nam odszkodowanie. Po spisaniu oświadczenia, jeśli nie stwarzamy zagrożenia bezpieczeństwa na drodze publicznej, można opuścić miejsce zdarzenia drogowego. Samo oświadczenie wystarczy, aby poszkodowany mógł ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Czy sprawca też ma takie prawo? Odpowiedź na nie jednak nie jest przyjemna. Jeśli to my jesteśmy sprawcami kolizji drogowej, nie możemy liczyć na uzyskanie odszkodowania. Jeśli chcemy, aby nasz pojazd był chroniony nawet w przypadku, gdy to my jesteśmy taki, warto zainwestować w ubezpieczenie AC. Wtedy zostanie Tobie wypłacone odpowiednie świadczenie. 

Mandat w przypadku kolizji – w jakich przypadkach sprawa trafia do sądu?

Niekiedy policja jest zmuszona przekazać sprawę do sądu? W jakich sytuacjach mogą nas czekać tak wysokie konsekwencje? Po pierwsze dzieje się tak w przypadku, kiedy kierujący pojazdem zbiegnie z miejsca kolizji, co zdecydowanie działa na jego niekorzyść. Sprawa trafia do sądu również wtedy, gdy kierowca był w stanie nietrzeźwości (pod wpływem alkoholu bądź różnych innych substancji odurzających). To samo stanie się w momencie, kiedy kierowca zostanie przyłapany na jeździe bez prawa jazdy oraz w sytuacji, gdy odmówił on przyjęcia mandatu.

CarFree – nie stwarzaj zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego!

Jeśli myślisz nad wypożyczeniem samochodu, a ważne jest dla Ciebie bezpieczeństwo – wybierz wypożyczalnię samochodów CarFree. Wynajem aut w CarFree to komfort i spokój. Wszystkie nasze samochody są sprawdzane pod względem technicznym, a większość z nich dysponuje bardzo dobrymi systemami bezpieczeństwa – ABS, stabilizacja toru jazdy, monitorowanie martwego pola czy system wspomagania hamowania awaryjnego. Co więcej, wszelkie formalności załatwisz online, więc jest to niezwykle wygodny sposób na zyskanie auta. Nie musisz nawet wychodzić z domu. Nasze lokalizacje znajdują się w całej Polsce i w każdej z nich możesz wypożyczyć lub zwrócić auto (to nie muszą być te same punkty). Działamy 24h/7 przez wszystkie dni w roku. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1.    Jaka jest kara za spowodowanie kolizji? 

Zgodnie z nowym taryfikatorem za spowodowanie kolizji możemy zostać ukarani grzywną w wysokości minimum 1000 zł. Do tego dostajemy jeszcze 6 punktów karnych. Wysokość kary zależy od tego, czy nie popełniliśmy dodatkowych wykroczeń.

2.    Kto dostaje mandat w przypadku kolizji?

Jeśli na miejsce zdarzenia zostaje wezwana policja, z pewnością zostanie ukarany sprawca. Kara finansowa za kolizję wynosi minimum 1000 zł, co może się zmienić np. w przypadku podwyższenia grzywny za przewinienie, które doprowadziło do kolizji.

3.    Czy poszkodowany w kolizji dostaje mandat?

Tak, mandat może dostać również poszkodowany. Dzieje się tak wtedy, kiedy nie usunął om z drogi swojego samochodu (kiedy ten stanowił zagrożenie dla innych kierowców).

 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat