Aktualności

2024-02-23

 

Darmowe parkingi Katowice – gdzie zaparkować auto w Katowicach za darmo?

2024-02-23
Darmowe parkingi Katowice – gdzie zaparkować auto w Katowicach za darmo?

Lubisz jeździć po Polsce? Chcesz odwiedzić miasto, w którym mieści się słynny Spodek? Planujesz zwiedzić Górny Śląsk? Chcesz dowiedzieć się, gdzie parkować za darmo w Katowicach? Jeżeli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest twierdząca, zapraszamy do lektury poniższego artykułu. Mimo że jest to jedno z największych miast w Polsce, obfituje ono w darmowe parkingi. Katowice to piękne miejsce, które warto odwiedzić bez zbędnych zmartwień o miejsce postojowe.

city-2199041_1280.jpg

Gdzie najlepiej zaparkować w centrum Katowic – strefy płatnego parkowania

Końcówka zeszłego roku wiązała się z dużymi zmianami w polityce parkingowej Katowic. Ich skutki można było zobaczyć z dnia na dzień. Te najbardziej popularne parkingi opustoszały, a wszelkie centra przesiadkowe wypełniły się po brzegi. Z czym jest to związane? Zgodnie z wcześniejszymi przygotowaniami, strefa płatnego parkowania w Katowicach została powiększona. Obecnie w Katowicach obowiązują dwie strefy płatnego parkowania. Strefa A to obszar ścisłego centrum miasta, strefa B natomiast obejmuje obrzeża centrum, część Koszutki, Zawodzia i Osiedla Paderewskiego. Co więcej, za postój samochodu w strefie płatnego parkowania w Katowicach zapłacimy więcej. Jak wygląda poszerzony obszar płatnego parkowania?

W śródmiejskiej strefie A opłaty obowiązują od poniedziałku do soboty w godzinach 7-17:
•    Postój do 30 minut – 3 zł
•    Postój do godziny – 6 zł
•    Druga rozpoczęta godzina postoju – 7,20 zł
•    Trzecie rozpoczęta godzina postoju – 8,40 zł
•    Każda kolejna rozpoczęta godzina postoju – 6 zł
W strefie B opłaty obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 7-17:
•    Postój do 30 minut – 2 zł
•    Postój do godziny – 4 zł
•    Druga rozpoczęta godzina postoju – 4,80 zł
•    Trzecia rozpoczęta godzina postoju – 5,60 zł
•    Każda kolejna rozpoczęta godzina postoju – 4 zł

Wprowadzono również abonamenty przeznaczone w szczególności dla osób, które zamieszkują jedną ze stref płatnego parkowania. Wykupienie miesięcznego abonamentu w zależności od strefy wynosi 200 zł lub 300 zł. W przypadku abonamentu kwartalnego, zapłacimy 500 zł bądź 750 zł. 

Zmiany w opłatach i w samym obszarze strefy parkowania znacznie zwiększyły rotację na miejscach postojowych w centrum miasta. Jeśli chcemy skorzystać z darmowego parkingu w Katowicach, możemy to zrobić m.in. poza godzinami obowiązywania strefy. Nadal jednak, nawet w ścisłym centrum Katowic, istnieje kilka miejsc, gdzie możemy bezpiecznie zostawić swój samochód. Chcesz podróżować bez konieczności parkowania? Sprawdź wypożyczalnię aut w Katowicach.

Darmowy parking w centrum miasta – centra przesiadkowe

Dogodnym rozwiązaniem na znalezienie miejsca postojowego w Katowicach jest centrum przesiadkowe. Katowice mają ich kilka i każde z nich zachęca do skorzystania dużą ilością miejsc.

Katowickie centra przesiadkowe:
•    Centrum Przesiadkowe Zawodzie – znajduje się przy ul. 1 maja i oferuje 405 miejsc postojowych; możemy tak skorzystać również z miejsc dla rowerów, stacji rowerów miejskich, strefy Kiss&Ride oraz miejsc postojowych dla taksówek. 
•    Centrum Przesiadkowe Brynów – znajduje się przy ul. Kościuszki i oferuje 492 miejsca parkingowe; podobnie jak na Zawodziu mamy tam dostęp również do miejsc dla rowerów, stacji rowerów miejskich, strefy Kiss&Ride oraz miejsc postojowych dla taksówek. 
•    Centrum Przesiadkowe Ligota – znajduje się naprzeciwko dworca kolejowego w Ligocie i udostępnia 110 miejsc i, podobnie jak w poprzednich strefach, oferuje miejsca dla rowerów, stację rowerów miejskich, strefę Kiss&Ride oraz miejsca postojowe dla taksówek.

Na chwilę obecną parkowanie w centrach przesiadkowych jest całkowicie bezpłatne dla wszystkich kierowców. Oprócz możliwości skorzystania z centrum przesiadkowego darmowy parking znajdziemy również na placu przed Superjednostką, który oferuje 140 miejsc, oraz między rzeką Rawą a ulicami ks. Stanisława Myślińskiego i św. Pawła. Bezpłatny postój samochodu może nam zapewnić również parking na ul. prof. Waleriana Pańki, który co prawda w trakcie roku akademickiego najczęściej zajmowany jest przez studentów, lecz w trakcie wakacji stanowi idealne rozwiązanie w poszukiwaniach bezpłatnych miejsc postojowych. Darmowy parking w Katowicach znajdziemy również na ulicy Warszawskiej oraz przy ulicy Boguckiej – teren wokół Uniwersytetu Ekonomicznego. 

Darmowe miejsca postojowe w ścisłym centrum miasta? Sprawdź galerie handlowe!

Jakie są najpopularniejsze Katowickie parkingi? Doskonałą alternatywą dla centrów przesiadkowychparkingi przy galeriach handlowych. Zanim jednak z nich skorzystamy, należy dowiedzieć się, na jakich zasadach w mieście funkcjonują. Na każdym z tego typu parkingów mogą obowiązywać różne przepisy. W ścisłym centrum miasta znajdują się dwie galerie handlowe. Pierwszą z nich jest Galeria Katowicka, która może pochwalić się dwupoziomowym parkingiem na 1200 miejsc postojowych. Pierwsza godzina parkowania jest darmowa, a za każdą kolejną rozpoczętą godzinę postoju zapłacimy 4 zł. Jeśli jest taka potrzeba, możemy wykupić abonament – tygodniowy kosztuje 120 zł, a opłata za miesięczny wyniesie nas 450 zł. W przypadku posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca możliwa jest zniżka do 30 procent. Drugi parking natomiast znajduje się w galerii Supersam przy ul. Piotra Skargi 6A. Tak samo, jak w poprzednich rozwiązaniach, pierwsza godzina postoju jest bezpłatna, za drugą będziemy musieli zapłacić 5 zł, a trzecia i każda kolejna rozpoczęta godzina postoju będą nas kosztować 6 zł. Tutaj również mamy możliwość wykupienia miesięcznego abonamentu za 260 zł.

Bezpłatnie zaparkujesz także przy Silesia City Center przy ul. Chorzowskiej 107 – to centrum nie pobiera żadnych opłat za parkowanie. Natomiast 550 miejsc oferuje Centrum Handlowe Altus przy ul. Uniwersyteckiej 13. Za jedną godzinę korzystania z miejsca postojowego zapłacimy 7 zł. 

Tak samo, jak w przypadku centrów przesiadkowych, tak i w przypadku korzystania z parkingu w galeriach handlowych, dobrze jest wcześniej upewnić się, jakie przepisy obowiązują w danym miejscu. Dowiedz się również o darmowych parkingach w Krakowie.

Tanie miejsca postojowe – alternatywa dla Katowickich Centrów Przesiadkowych

Jeżeli żadne z powyższych opcji Ci nie odpowiada, w Katowicach istnieją również miejsca postojowe, które są tanie i bezpieczne. Dzięki nim możesz liczyć na niedrogie miejsce parkingowe w ścisłym centrum miasta. Taka lokalizacja umożliwia szybkie dotarcie do tych najważniejszych atrakcji w Katowicach. Pierwszym tego typu parkingiem jest parking przy Uniwersytecie Śląskim, który znajduje się na ul. Augusta Chełkowskiego. Każda godzina postoju w tym miejscu kosztuje 5 zł. Kolejnym parkingiem, z którego śmiało możemy korzystać, jest parking w Strefie Kultury. Opłaty obowiązują tam od poniedziałku do piątku w godzinach 6:30-17:00. Nie zapłacimy wyłącznie za pierwszych 15 minut, a potem każda kolejna rozpoczęta godzina postoju będzie nas kosztować 10 zł (posiadacze Katowickiej Karty Mieszkańca zapłacą 5 zł. Po 17, w weekendy i święta na tym parkingu zaparkujemy za darmo. Wystarczy pobrać bezpłatny bilet.

pexels-daniel-eliashevsky-6942366.jpg

Poszerzenie obszaru płatnego parkowania – jak znaleźć tani parking w Centrum Katowic?

Tani i bezpieczny parking może być również ważnym zagadnieniem dla wszystkich tych, którzy często podróżują pociągiem i potrzebują zostawić samochód w pobliżu budynku dworca PKP Katowice. Kierowcy najczęściej wybierają podziemny parking w Galerii Katowice, o którym już wspominaliśmy. Pierwsza godzina postoju jest bezpłatna, za każdą kolejną natomiast zapłacimy 4 zł. Oprócz tego, obok restauracji McDonald’s znajdziemy strefę Kiss&Ride, gdzie możemy zatrzymać się na 15 minut i nie będą pobierane od nas żadne opłaty. Takie miejsce parkingowe znajdziemy również przy dworcu PKS, przy ulicy Sądowej oraz przy lotnisku. Przy dworcu autobusowym przy ul. Sądowej znajdziemy także parking, gdzie możemy zatrzymać się na dłużej. Za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 2 zł, a potem za każdą kolejną rozpoczętą godzinę postoju – 10 zł. Dla podróżujących dogodną opcją może okazać się wynajem samochodu na lotnisku w Katowicach.

Nowe miejsca postojowe – publiczny parking automatyczny

Pod koniec zeszłego roku w Katowicach otworzono pierwszy w Polsce publiczny parking automatyczny. Mieści się on przy ulicy Tylnej Mariackiej i posiada 7 kondygnacji. Jest to niezwykle innowacyjne rozwiązanie. Wcześniej automatyczne parkingi pojawiały się przy takich obiektach jak hotele, biurowce, czy galerie handlowe. Ten w Katowicach oferuje aż 240 miejsc parkingowych. Mimo że jest to parking samoobsługowy, nie mamy się czego obawiać. Na panelach obsługi i kasie płatniczej zostały zainstalowane intercomy. Urządzenia te pozwalają na szybkie połączenie się z pracownikami, którzy są odpowiedzialni za obsługę i będą w stanie udzielić nam pomocy.

Jeśli chcemy zaparkować samochód na parkingu automatycznym, należy wjechać na specjalną platformę i opuścić pojazd. Następnie na ekranie sterowania należy, poprzez wpisanie numeru dowodu rejestracyjnego, że samochód został zaparowany prawidłowo. W następnym kroku auto zostanie automatycznie przeniesione na wyższy poziom, żeby zrobić miejsce innym pojazdom. Odbiór samochodu wygląda bardzo podobnie. Jedyne, co musimy zrobić, to uiścić opłatę w kasie i zeskanować potwierdzenie pozostawienia samochodu, a ten automatycznie zostanie sprowadzony na poziom, który umożliwi kierowcy zjazd z platformy i odbiór auta.

Jakie są ceny za parking automatyczny w Katowicach? Za każdą rozpoczętą godzinę postoju zapłacimy 12 zł brutto (posiadacz Katowickiej Karty Mieszkańca zapłaci 6 zł brutto). Warto wiedzieć, ten parking jest wyłączony zarówno ze Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania, jak i ze Strefy Płatnego Parkowania. Nie obowiązują tam abonamentowe formy płatności. 

CarFree – nie martw się o miejsce parkingowe

Jeśli wybierasz się na Śląsk i nie chcesz zaprzątać sobie głowy myśleniem o miejscach postojowych, możesz korzystać z usług wypożyczalni samochodów CarFree. W przypadku podróżowania dużą zaletą tego miejsca jest fakt, że możesz wypożyczyć auto w jednej lokalizacji, a zwrócić w zupełnie innej, dogodniejszej dla Ciebie. Wynajem auta to również opcja bardzo wygodna – wszelkie formalności załatwisz bez wstawania z kanapy. Wystarczy wypełnić formularz na stronie. Co więcej, każdy z dostępnych u nas samochodów wyróżnia się bardzo dobrym stanem technicznym i estetycznym. Nasze oddziały znajdują się na terenie całej Polski, a część z nich umiejscowiona jest przy samych lotniskach. Działamy 24/7 przez wszystkie dni w roku. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu. Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1.    Czy w sobotę parkingi w Katowicach są płatne?

W tym mieście zależy to od strefy. W śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania opłaty obowiązują od poniedziałku do soboty w godzinach 7-17. W Strefie Płatnego Parkowania natomiast jesteśmy zobowiązani do zapłaty za parking od poniedziałku do piątku w tych samych godzinach. Jeśli więc szukasz darmowego parkingu w Katowicach w sobotę, możesz to zrobić poza godzinami obowiązywania strefy śródmiejskiej bądź w strefie obejmującej obrzeża centrum miasta.

2.    Jak długo można parkować w Galerii Katowickiej?

Parking w Galerii Katowickiej czynny jest całą dobę. 

3.    Jak sprawdzić, czy parking jest płatny?

Należy spojrzeć na znak D-44. Obok napisu „postój płatny” wskazany jest sposób, w jaki możemy zapłacić za miejsce – może to być symbol parkometru, biletu lub karty zegarowej).

 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat