Aktualności

2024-02-23

 

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?

2024-02-23
Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?

Ładowanie samochodu elektrycznego staje się coraz bardziej powszechnym tematem. Postęp technologiczny i rosnące zainteresowanie ekologią sprawiły, że na ulicach widzimy coraz więcej samochodów elektrycznych. Z coraz większą popularnością takich samochodów łączy się również coraz więcej wątpliwości, a te najczęściej dotyczą kwestii ładowania. Ile ładuje się samochód elektryczny? Gdzie najlepiej to zrobić? Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziesz w poniższym artykule. 

Czas ładowania samochodu elektrycznego – od czego zależy?

Tak samo jak inne samochody trzeba tankować, tak samochody elektryczne należy cyklicznie ładować. Jest na to kilka sposobów i każdy z nich charakteryzuje się inną wydajnością. Szybkość naładowania baterii do optymalnego poziomu może być inna również dla każdego samochodu. Czas ładowania samochodu elektrycznego zależy od:

•    Pojemości bateriipojemność baterii określa ilość energii, jaką można w niej przechowywać. Im większą auto posiada baterię, tym dłużej będzie trwało jej ładowanie. Aktualnie akumulatory używane w samochodach elektrycznych mogą mieć pojemność nawet do 100 kWh. 
•    Stan naładowania akumulatorów– jeśli ładujemy samochód w momencie, gdy stan naładowania akumulatorów wynosi 60%, czas ładowania samochodu elektrycznego będzie krótszy niż gdyby było to 20%.
•    Ładowarka – na czas ładowania samochodów elektrycznych może mieć również wpływ sama ładowarka. Ta o mocy 7kW będzie ładować samochód elektryczny znacznie wolniej niż ta z mocą 50kW. Nie mówiąc już o ładowarkach, które posiadają maksymalną prędkość ładowania nawet do 100kW/h.
•    Parametry samochodu – jak już wspominaliśmy, na szybkość ładowania wpływ ma również sam typ samochodu. Niektóre z nich nie są przystosowane do ładowarek z mocą większą niż 7kW. Przez to dostęp do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych jest mocno ograniczony.
•    Warunki pogodowe – warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz są równie istotne. Najlepiej, gdy wynosi ona w granicach 20-25°C. Wtedy możemy się spodziewać, że ładowanie przebiegnie najsprawniej. W przypadku niższych lub wyższych temperatur ładowanie samochodu może trwać dłużej. Co więcej, niższa temperatura wiąże się również z mniejszym zasięgiem samochodu elektrycznego.

Jeśli mamy jakieś problemy z ładowaniem samochodu elektrycznego, warto przyjrzeć się każdemu z wymienionych wyżej czynników. Może to znacznie usprawnić jakość naszego życia. Dobrze jest też pamiętać, że nie musimy za każdym razem trzymać auto do pełnego naładowania. Może zdarzyć się tak, że będziemy potrzebować tylko dodatkowej energii na krótki dystans, wtedy czas ładowania znacznie się skróci. Jeśli chcesz być świadomym kierowcą, dowiedz się, ile wynosi mandat za parkowanie na chodniku.

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego? Poznaj czas ładowania samochodu elektrycznego!

Jeśli decydujesz się na zakup samochodu elektrycznego, z pewnością zwracasz uwagę na kwestię jego ładowania. Zastanawiasz się, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego i w jaki sposób najlepiej to robić. Sposobów jest kilka, dzięki czemu każdy wymagający klient powinien znaleźć coś dla siebie. W przypadku baterii o standardowej pojemności (40-60 kWh), ładowanie auta przy użyciu domowej stacji ładowania zajmie 8-12 godzin. 

Choć ładowanie samochodu elektrycznego w domu, w dodatku za pomocą zwykłego gniazdka, to najpowolniejsza metoda ładowania, wielu decyduje się właśnie na nią. W takim przypadku najlepiej zostawić samochód podłączony na całą noc. Wtedy przez ten czas bateria naładuje się do optymalnego poziomu i auto będzie gotowe do użytkowania. Jeśli chcemy przyspieszyć cały proces ładowania auta bardzo dobrym pomysłem, który jest wykorzystywany coraz częściej, są tzw. wallboxy – naścienne ładowarki, które dysponują znacznie większą mocą niż domowe gniazdko elektryczne. Moc łodowania zależy od wybranej wersji ładowarki i waha się od 7 do 22 kW. Dzięki temu ładowanie akumulatorów może trwać nawet kilkanaście razy krócej. Naładowanie samochodu elektrycznego za pomocą wallboxa dzieje się z przy użyciu prądu zmiennego.

pexels-mike-bird-110844.webp

Stacje ładowania samochodów elektrycznych 

Dogodnym rozwiązaniem na sprawne naładowanie auta elektrycznego mogą okazać się publiczne punkty ładowania samochodów elektrycznych. Można je spotkać w wielu miastach, a ich liczba z roku na rok wzrasta – obecnie w Polsce jest ich prawie trzy tysiące. Znajdują się na stacjach paliw, parkingach przy supermarketach, a niekiedy nawet na osiedlowych ogródkach. Czas ładowania zależy od rodzaju prądu elektrycznego. Większość z nich to stacje z prądem zmiennymstacje ładowania AC. Jeśli chodzi o stacje ładowania z prądem stałym, jest ich zdecydowanie mniej, kilkaset, ale posiadają zdecydowanie więcej mocy – 22 i 50 kW. Ładowarki z prądem zmiennym najczęściej  oferują moc 7 kW. Czas ładowania samochodu elektrycznego za pomocą ładowarki z prądem zmiennym może wynieść nawet kilkanaście godzin, przy czym stacje ładowania z prądem stałym mogą naładować nasze auto do pełna już w kilkadziesiąt minut. Warto jednak dodać, że przed skorzystaniem ze stacji ładowania należy  upewnić się, że nasz samochód elektryczny jest do tego przystosowany. Szukasz dobrego samochodu elektrycznego? Dobrym pomysłem może być wynajęcie auta w CarFree.

Stacje szybkiego ładowania stają się coraz bardziej powszechne, a co za tym idzie, coraz bardziej dostępne. Dzięki temu sam proces ładowania jest znacznie szybszy, a dłuższe trasy stają się łatwiejsze do pokonania. Warto też wspomnieć o superszybkich ładowarkach. Najmocniejsza z tego typu ładowarek ma moc aż 350 kW. Kwestia ładowania samochodów elektrycznych jednak ciągle się rozwija i m.in. proponowane są różne nowe technologie. Jednym z takich sposobów jest indukcyjne ładowanie auta. Ładowanie samochodów w ten sposób polega na zaparkowaniu na specjalnym podłożu, niepotrzebny jest nam do tego żaden kabel. Co prawda jest to technologia, która dopiero się rozwija, jednak ma potencjał do znacznego skrócenia czasu ładowania.

Jeśli chodzi o skrócenie czasu ładowania samochodów elektrycznych, warto tutaj wspomnieć o czymś takim jak zaawansowane systemy zarządzania energią w bateriach trakcyjnych. Monitorowanie i optymalizacja całego procesu ładowania auta to ich główne zadanie. Dzięki temu zwiększa się wydajność, a czas potrzebny na uzupełnienie zużytej energii w samochodzie elektrycznym zostaje skrócony. 

Moc ładowania, czyli wszystko o baterii w Twoim samochodzie elektrycznym

Oprócz tego, że na czas ładowania samochodu elektrycznego może wpływać pojemność baterii i jej stan naładowania, należy pamiętać o tym, żeby nie dopuszczać do sytuacji, w której zostaje rozładowana do samego końca. Akumulatory litowo-jonowe, które są zwykle stosowane w pojazdach elektrycznych, mogą wtedy ulec uszkodzeniu. To natomiast może negatywnie wpłynąć na liczbę cykli żywotności baterii.

 
Należy jednak zwrócić uwagę, że zazwyczaj akumulatory posiadają specjalne mechanizmy obronne, które mają za zadanie chronić go przed całkowitym rozładowaniem. Nie musimy więc wpadać w panikę na widok 0% na wskaźniku, lecz należy zachować dużą ostrożność. 

Koszt ładowania samochodu elektrycznego – który sposób ładowania jest najlepszy?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem samochodu elektrycznego, na pewno przeszło Ci przez myśl, jaki jest koszt ładowania. Otóż podobnie jak w przypadku czasu ładowania, różni się on w zależności od metody. Na stacjach ładowania prądem stałym za 1kW zapłacimy od 1,29 zł do 2,99. W momencie, w którym zdecydujemy się na prąd zmienny, cena będzie wynosić od 0,99 zł do 1,59 zł za 1 kW.  Zgodnie z in formacjami podawanymi przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, za naładowanie auta elektrycznego przy skorzystaniu ze złącza DC, zapłacimy 80 zł. Sporo może nas kosztować również brak płynu do spryskiwaczy – mandat może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1.    Ile trwa ładowanie elektryka na stacji?

Wszystko zależy od miejsca i sposobu ładowania oraz tego, jakim prądem ładujemy samochód elektryczny. Czas ładowania pojazdu może wynieść od kilkudziesięciu minut, przez całą noc, po podłączenie nawet na kilknaście godzin czy całą dobę. 

2.    Ile kosztuje ładowanie elektryka na stacji?

Jeśli ładujemy samochód elektryczny z pomocą specjalnie do tego przeznaczonej stacji, wyniesie nas to ok. 2 zł za 1kW. 

3.    Czy można ładować samochód elektryczny w domu?

Jak najbardziej. Coraz więcej właścicieli samochodów elektrycznych skłaniają się do tej opcji, gdyż jest to najtańszy sposób. Możemy bez problemu ładować samochody elektryczne za pomocą gniazdka we własnym domu. Należy jednak pamiętać, że jest to proces czasochłonny – najlepiej robić to w nocy, wtedy, kiedy my śpimy.

Ile kosztuje autostrada Katowice-Kraków? Koszt przejazdu A4
2024-07-09

Ile kosztuje autostrada Katowice-Kraków? Koszt przejazdu A4

Autostrada A4 jest jedną z najważniejszych tras w Polsce. Łączy zachód kraju z jego wschodnią częścią. Zastanawiasz się, ile obecnie kosztuje przejazd autostradą A4? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jaki jest koszt przejazdu A4. 


Jak dojechać na lotnisko Wrocław? Dojazd Wrocław-Strachowice
2024-07-05

Jak dojechać na lotnisko Wrocław? Dojazd Wrocław-Strachowice

Lotnisko Wrocław-Starachowice im. Mikołaja Kopernika to jeden z głównych portów lotniczych w Polsce. Zastanawiasz się, jak dojechać na lotnisko Wrocław? W poniższym artykule przedstawimy sposoby na to, jak ułatwić sobie dojazd Wrocław-Starachowice i szybko dostać się na lotnisko.


Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice – jak zapłacić za wjazd?
2024-07-04

Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice – jak zapłacić za wjazd?

Wybierasz się w podróż z lotniska w Katowicach? A może tylko odbierasz stamtąd bliską osobę? Niezależnie od celu, przyda się miejsce parkingowe. Jak je znaleźć? Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice? Jak zapłacić za wjazd? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat