Aktualności

2024-03-28

 

Data produkcji opony – jak sprawdzić rok opony?

2024-03-28
Data produkcji opony – jak sprawdzić rok opony?

Chyba każdy, ten mniej lub bardziej doświadczony kierowca, przynajmniej raz w życiu zadał sobie pytanie, czy data produkcji opony ma znaczenie. Jest to szczególnie ważny aspekt podczas zakupu nowych opon. Czym jest DOT? Gdzie go znaleźć? Jak sprawdzić rok opony? Jeśli przed Tobą pierwszy zakup opon, przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania.

DOT – data produkcji opony

DOT jest to skrótowiec Department of Transportation (Departament Transportu). Możemy ją znaleźć na każdym egzemplarzu ogumienia, na boku opony. Cyfry i litery tam umieszczone pozwalają na odczytanie miejsca produkcji i daty produkcji opony. Najczęściej wygląda to w ten sposób, że DOT opony przedstawia szereg znaków. Oznaczają one kolejno, kod fabryki, w której opona została wyprodukowana oraz datę produkcji opony. Data widnieje w czterech ostatnich cyfrach kodu DOT. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień, a dwie ostatnie cyfry roku produkcji oznaczają sam rok. 

Jeśli natomiast chodzi o miejsce produkcji opony, kryje się ono pod dwoma znakami. Zwykle jest to ciąg literowo-cyfrowy, jednak możemy się spotkać z oznaczeniami DOT wyłącznie cyfrowymi bądź wyłącznie literowymi. Wygląda to w następujący sposób:

•    A5 – fabryka TC Dębica S.A. w Dębicy, 
•    3Y – fabryka Firestone w Poznaniu, 
•    B5 – fabryka Michelin w Olsztynie, 
•    J3 – fabryka Matador A.S., Puchov, Słowacja, 
•    HW – fabryka Barum Continental, Otrokovice, Czechy 
•    23 – fabryka Vredestein, Gyöngyöshalász, Węgry, 
•    CP – fabryka Continental, Korbach, Niemcy

Ostatnimi czasy jednak coraz częściej pojawiają się zapisy złożone z trzech cyfr. Przed poprzednio dwucyfrowym ciągiem, ze względu na zbyt dużą liczbę fabryk, dodawany jest nowy znak. Za przykład oznaczenia DOT może nam posłużyć fabryka Michelin w Olsztynie. Jest ona oznaczana skrótem 1B5 (zamiast B5). 
Pamiętaj, żeby rok produkcji opony sprawdzić również w zapasowym kole. Awaryjne ogumienie również ulega procesom starzenia. W przypadku nieprzewidywalnych sytuacji dobrze jest mieć pewność, że koło zapasowe zapewni nam bezpieczną jazdę

Czy możemy mówić o czymś takim jak wiek opony?

Czy opona traci swoją przydatność? Czy jest coś takiego jak wiek opony? Kiedy można stwierdzić, że mamy do czynienia ze starymi oponami? Zgodnie z zaleceniami obowiązującej na terenie Polski normy PN – C94300, opony mogą być swobodnie sprzedawane, magazynowane, dystrybuowanie i wprowadzane do 3 lat od daty produkcji opon. Jeśli będą dobrze przechowywane, zachowają wszystkie niezbędne parametry, szczególnie jeśli chodzi o eksploatację i bezpieczeństwo. Istnieje jednak granica, której przekroczenie może spowodować, że jazda z takimi oponami nie będzie bezpieczna. Ile lat może wynosić? Zależy to od wielu czynników. Przy właściwym przechowywaniu ogumienie potrafi zachować swoje właściwości nawet na 10 lat, jednak zaleca się, żeby po upływie 5 lat co roku robić przegląd ogumienia. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie stwarzamy zagrożenia na drodze. Chcesz dokonać dobrego zakupu? Sprawdź, jakie opony do felg wybrać.

Czy wiek opony ma znaczenie? Egzemplarz do 3 lat od daty produkcji opony, jeśli był odpowiednio przechowywany, można uznać za nowy. Jakie czynniki mają wpływ na starzenie się gumy? Przede wszystkim jest to światło. Najlepszy jest jego brak, a ciągłego i bezpośredniego promieniowania UV powinno się unikać. Opony powinno się też przechowywać w pozycji pionowej beż żadnych naprężeń. Najlepiej zainwestować w specjalne stojaki, które mają za zadanie przeciwdziałać deformacjom. Ważna jest również temperatura pokojowa – dobrze, żeby była stała, bez gwałtownych odchyleń. Zagrożeniem może być też wilgoć. Opony powinny być przechowywane w pomieszczeniu przewiewnym lub klimatyzowanym. Najważniejsze jednak, o czym należy pamiętać to fakt, że głównym kryterium oceny, czy opona nadaje się do wymiany, powinien być stan techniczny bądź parametry (np. głębokość bieżnika).

winter-tires-2861853_1280.jpg

Co zrobić, żeby opony nie straciły swoich właściwości? Data produkcji opony może nie mieć znaczenia!

Warto wiedzieć, że przechowywanie opon musi odbywać się według określonych zasad. Odpowiednie przygotowanie, prawidłowe zabezpieczenie i ustawienie. Zarówno przed montażem opon zimowych, jak i letnich. Jedną z najważniejszych kwestii przed trafieniem opony w zaplanowane miejsce jest pozbycie się zabrudzeń. Chemikalia mają szkodliwy wpływ na gumę, a mogły się osadzić podczas użytkowania opony (np. benzyna, olej. Rozpuszczalnik). Do umycia najlepiej użyć letniej wody z szamponem samochodowym. Przyda się również szczotka lub gąbka. Należy pamiętać, żeby po umyciu dokładnie je wypłukać. Na czystych oponach bardziej uwidaczniają się ewentualne uszkodzenia, dlatego warto sprawdzić ogólny stan ogumienia. Wtedy też dobrze jest wyjąć kamyki wciśnięte między klocki bieżnika. W dalszej kolejności czyste opony warto zabezpieczyć odpowiednimi kosmetykami. Przedłuży to żywotność kobiety oraz będzie stanowiło ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Na sam koniec należy dokładnie wysuszyć opony. Wilgoć nie sprzyja przechowywaniu opon, może negatywnie wpłynąć na ich stan. W związku z tym umyte ogumienie należy przetrzeć suchą szmatką. Pamiętaj, że każdy kosmetyk stosuje się w inny sposób, dlatego najpierw trzeba przeczytać instrukcję. 

Jakie czynniki powodują ”starzenie się opony”?

Na zużycie opony ma wpływ wiele czynników – warunki atmosferyczne, różne powierzchnie dróg, spaliny itd. Jednak największym wrogiem opon w naszym samochodzie jest promieniowanie UV. To one są przyczyną starzenia się gumy oraz utratę właściwości bieżnika. Producenci zazwyczaj zalecają przechowywanie opon w suchych, ciemnych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Natomiast w przypadku, kiedy mówimy o oponach założonych na auto najbardziej uważać musimy na wysokie temperatury, tarcie oraz wysokie ciśnienie w kole. Obawiasz się awarii? Dowiedz się, co robić w przypadku awarii samochodu.

 
Są dwa sprawdzone sposoby na przechowywanie felg. Pierwszym jest ułożenie ich w stos. Aby zrobić to w odpowiedni sposób, układamy opony jedna na drugiej. Na podłożu powinniśmy rozłożyć kawałek tektury lub płyty pilśniowej, żeby opona znajdująca się najniżej miała zapewnioną ochronę przed otarciami. Pozostałe folie również można oddzielić tekturą bądź użyć specjalnej folii na felgi. Jeśli natomiast chodzi o drugi sposób, są to haki na opony. Możemy je kupić za niewielkie pieniądze, a dzięki temu zyskujemy miejsce na ogumienie. Znacznie ułatwia to przechowywanie opon, które zasługują na sezonową przerwę w dobrym miejscu. 

Opony przechowywane w dobrym miejscu – czyli gdzie?

Wielu kierowców decyduje się na przechowywanie opon w garażu. Czy jest to dobry pomysł? Składowanie opon w garażu niesie za sobą wiele plusów, lecz należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Koła powinny być odpowiednio ułożone, a miejsce odpowiednio dobrane – najlepiej, żeby było zacienione, a w pobliżu nie było żadnych urządzeń elektrycznych ani środków chemicznych. Dobrze jest również zadbać o regularne wietrzenie pomieszczenia oraz jego czystość. Ogromne znaczenie podczas przechowywania opon ma również temperatura powietrza. W przypadku, w którym dysponujemy garażem z blachy, musimy być świadomi, że latem bardzo się on nagrzewa. Pozostawienie ogumienia w nasłonecznionym miejscu może źle wpłynąć na jego stan. 

Niektórzy praktykują pozostawianie opon na balkonie. Nie jest to bezpieczna opcja. Opony składowane w ten sposób bardzo szybko mogą stracić swoje właściwości, gdyż wtedy trudno zapewnić im odpowiednie warunki. Kierowcy równie często decydują się na przechowywanie opon w piwnicy. Jest to bezpieczne rozwiązanie o tyle, o ile odpowiednio zabezpieczymy opony przed wilgocią oraz możliwymi gryzoniami. Ważne jest również ustawienie opon. Opony z felgami powinny być przechowywane w pozycji pionowej, a same opony – poziomo. 

Dlaczego warto znać rok produkcji opony?

Rok produkcji opony jest ważny, jeśli chcemy zadbać o swoje bezpieczeństwo i wydajność pojazdu. Niewiele osób wie o tym, że data produkcji opony kryje w sobie ważne informacje. Ogumienie starzeje się nie tylko w wyniku eksploatacji, lecz także warunków atmosferycznych oraz różnych procesów zachodzących podczas magazynowania. Jeśli opona była magazynowana długo przed jej założeniem, tym bardziej jej struktura mogła zostać uszkodzona. Co za tym idzie, takie ogumienie nie posiada już swoich pierwotnych właściwości, co może skutkować znaczną utratą przyczepności a nawet nieprawidłowym zachowaniem pojazdu na drodze. Dzieje się tak za sprawą pogorszenia zdolności do efektywnego odprowadzania wody. 

Podsumowując, datę produkcji opony znajdziemy na boku każdego egzemplarza. Warto zwracać na nią uwagę, ponieważ może nam wiele powiedzieć o stanie ogumienia. Jest to ważny aspekt, który pozwala na zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Wyjeżdżasz i chcesz czuć spokój za kierownicą? Zobacz, jak bezpiecznie przewozić narty.

tires-5701975_1280.webp

CarFree – u nas dostaniesz auto przygotowane na każdą drogę!

Pilnie potrzebujesz auta, przy czym nie chcesz też martwić się wymianą opon? Wypożyczalnia samochodów CarFree zapewnia podstawienie auta, które jest sprawne zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym. Nie musisz martwić się przeglądami – dostaniesz pojazd, który wszystkie te najważniejsze kwestie ma aktualne. Możesz się czuć bezpiecznie również ze względu na pakiet podstawowych ubezpieczeń, który dostajesz razem z autem. Są to ubezpieczenia: OC, AC i ASSISTANCE. W dzisiejszych czasach wypożyczenie auta jest coraz łatwiejsze. Możesz to zrobić nawet bez wychodzenia z domu. Wypełnij formularz dostępny na stronie i gotowe. Co więcej, samochód zostanie podstawiony w wybrane przez ciebie miejsce. CarFree posiada oddziały w całej Polsce, zarówno w większych, jak i tych mniejszych miastach. Wiele punktów znajduje się przy lotniskach. Czas i miejsce podstawienie wybierasz Ty sam! Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1.    Jak sprawdzić rok produkcji opony?

Rok produkcji zobaczymy w kodzie DOT umieszczonym na boku każdej opony. Pierwsze dwie cyfry tego czterocyfrowego kodu oznaczają tydzień produkcji, dwie kolejne rok.

2.    Czy na każdej oponie widnieje rok produkcji?

Informacje o dacie i miejscu produkcji zawiera każda opona – auta osobowego, motocyklu, a nawet auta dostawczego.

3.    Jak stara może być opona?

Za bezpieczną granicę uznaje się 10 lat. Po upływie tego czasu opona bezwzględnie nie nadaje się do użytkowania.

Ile kosztuje autostrada Katowice-Kraków? Koszt przejazdu A4
2024-07-09

Ile kosztuje autostrada Katowice-Kraków? Koszt przejazdu A4

Autostrada A4 jest jedną z najważniejszych tras w Polsce. Łączy zachód kraju z jego wschodnią częścią. Zastanawiasz się, ile obecnie kosztuje przejazd autostradą A4? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jaki jest koszt przejazdu A4. 


Jak dojechać na lotnisko Wrocław? Dojazd Wrocław-Strachowice
2024-07-05

Jak dojechać na lotnisko Wrocław? Dojazd Wrocław-Strachowice

Lotnisko Wrocław-Starachowice im. Mikołaja Kopernika to jeden z głównych portów lotniczych w Polsce. Zastanawiasz się, jak dojechać na lotnisko Wrocław? W poniższym artykule przedstawimy sposoby na to, jak ułatwić sobie dojazd Wrocław-Starachowice i szybko dostać się na lotnisko.


Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice – jak zapłacić za wjazd?
2024-07-04

Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice – jak zapłacić za wjazd?

Wybierasz się w podróż z lotniska w Katowicach? A może tylko odbierasz stamtąd bliską osobę? Niezależnie od celu, przyda się miejsce parkingowe. Jak je znaleźć? Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice? Jak zapłacić za wjazd? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat