Jak zapłacić mandat przelewem przez internet? Płacenie mandatu online
Zmieniający się z roku na rok taryfikator mandatów podwyższa kary. Czasami nie sposób opłacić go od razu podczas kontroli drogowej. Nie mamy jednak czym się martwić. Mamy możliwość uiszczenia odpowiedniej kwoty za pomocą przelewu bankowego. Dla wielu jest to zdecydowanie szybszy i łatwiejszy sposób płatności. Jak zapłacić mandat przelewem przez internet? Jak wygląda płacenie mandatu online?
Rodzaje mandatów karnych w Polsce – poznaj je wszystkie
Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce możemy wyróżnić trzy rodzaje mandatów karnych – mandat karny gotówkowy, mandat karny kredytowany i mandat karny zaoczny. Mandat karny gotówkowy mogą otrzymać osoby, które nie mają w Polsce stałego miejsca pobytu lub nie posiadają polskiego obywatelstwa. Wtedy należy opłacić mandat na miejscu funkcjonariuszowi, który zatrzymał samochód do kontroli i wystawił mandat. Jeśli służby dysponują terminalem, mandat można zapłacić również gotówką. Mandat karny kredytowany natomiast mogą otrzymać osoby z polskim obywatelstwem i miejscem zamieszkania na terenie kraju. Na uiszczenie odpowiedniej kwoty mamy 7 dni od daty wystawienia mandatu kredytowanego. W tym przypadku również, jeśli służby mają ze sobą terminal, można zapłacić kartą kredytową. Oprócz tego są jeszcze inne sposoby płatności, takie jak przelew internetowy , przekaz pocztowy lub po prostu oddział bankowy.
Jeśli natomiast chodzi o mandat zaoczny, jest on wystawiany nawet w przypadku nieobecności osoby ukaranej. Najczęściej dzieje się to w sytuacjach, gdy kierowca otrzymuje grzywnę za nieprawidłowe parkowanie bądź za brak biletu parkingowego. Na opłatę mandatu również mamy 7 dni. Tak samo też do wyboru mamy trzy sposoby płatności – placówka pocztowa, placówka bankowa, przelew przez internet. Sprawdź, jakiej wysokości mandat za kolizję możesz dostać.
Jak zapłacić mandat przez internet?
Wizyta w placówce pocztowej może oznaczać konieczność czekania w długiej kolejce. To samo dotyczy się placówki bankowej. Najwygodniejszym sposobem jest płatność przelewem przez internet. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu i czekania w kolejkach. Jednak płatność w ten sposób różni się nieco od tradycyjnego przelewu bankowego. Warto wiedzieć, że od 2016 roku każdy mandat karny kredytowany lub zaoczny nałożony przez policję, jest od razu kierowany do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu i to na jego konto bankowe należy dokonać płatności.
Jak wypełnić przelew za mandat przez internet? Przebieg płatności ze mandat wygląda dokładnie tak samo we wszystkich polskich bankach. Wystarczy zalogować się do swojego internetowego konta bankowego, wybrać zakładkę „Przelewy” i wyszukać opcji przelewu podatkowego. W dalszej kolejności należy wybrać opcję „Mandaty” i przelać odpowiednią kwotę na rachunek bankowy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. W tym całym procesie należy pamiętać o tym, że choć dane do przelewu za mandat generowane są automatycznie w bankowości internetowej, dobrze jest wcześniej samodzielnie sprawdzić aktualność numeru rachunku bankowego. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące płatności za mandat, zwróć się do Centrum Mandatowego Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.
Mandat przelewem krok po kroku
1. Zaloguj się do bankowości internetowej swojego banku.
2. Wybierz zakładkę „Przelewy”. Następnie zaznacz opcję „Przelew do Urzędu Skarbowego”/ „Przelew podatkowy”/ „Przelew do ZUS. Uważaj, żeby nie zaznaczyć „Przelew do ZUS”.
3. Z alfabetycznej listy formularzy wybierz „Mandaty”.
4. Dalej wybierz „Opole”, a nastęnie „Pierwszy Urząd Skarbowy”. Większość banków automatycznie zaciąga dane adresowe i numer rachunku bankowego.
5. Następnie w polu „Typ identyfikatora” wybierz PESEL i wpisz jego numer.
6. W przypadku mandatów drogowych pole „Okres/rok/okres rozliczeniowy” powinno pozostać puste.
7. Uzupełnij kwotę mandatu.
8. Podaj numer i serię mandatu.
9. Potwierdź przelew.
Jak zapłacić mandat przelewem na poczcie lub w banku?
Przelew internetowy jest zdecydowanie najszybszą i najwygodniejszą metodą płatności. Wciąż jednak niektórzy wolą to zrobić tradycyjnie na poczcie lub w placówce bankowej. Jeśli chcesz zapłacić za mandat w ten sposób, należy wziąć ze sobą oryginalny dokument, który otrzymaliśmy od służb – mandat kredytowany bądź zaoczny.
Warto również wspomnieć, że mandat trzeba opłacić. Jeśli tego nie zrobimy, możemy liczyć się z konsekwencjami. Wobec nas może zostać wszczęte postępowanie egzekucyjne, a urząd skarbowy może ściągnąć należności z nadpłaty podatku. W ostateczności komornik może zająć nasze wynagrodzenie, emeryturę bądź rentę. W związku z tym, unikanie płatności nie jest dobrym pomysłem. W efekcie możemy zostać obciążeni nie tylko kwotą zaległego mandatu, lecz także dodatkowymi odsetkami i kosztami egzekucyjnymi.
Chcesz uniknąć prowizji za płatność mandatu? W takim wypadku najlepiej opłacić go od razu w radiowozie. Przeszkodą w tym może być zbyt wysoka kwota mandatu, która uniemożliwiłaby zapłatę należności. Wówczas pozostaje nam przelew internetowy, wizyta na poczcie lub w oddziale banku. Każda z tych opcji niestety nieco bardziej uszczupli nasz portfel. W przypadku, w którym zapłacimy za mandat z internetowego konta bankowego, prowizja wyniesie nas ok. 5 zł. Natomiast jeśli chcielibyśmy opłacić rachunek na poczcie, będziemy musieli liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości 10 zł. Zobacz, jak wysoki jest mandat za brak pasów.
Złe parkowanie – czy za to przewinienie również możemy zapłacić za mandat przelewem internetowym?
Kierowca, który źle zaparkuje, otrzymuje mandat zaoczny. Zwykle nie ma ich na miejscu zdarzenia. Sposób płatności natomiast nieco różni się w zależności od służby, która go wystawiła. Jeśli mandat nałożyła policja, mamy do wyboru trzy wyżej wspomniane opcje – przelew internetowy, wizyta na poczcie, wizyta w placówce bankowej. Jednak w przypadku, w którym zrobiła to straż miejska lub gmina pieniądze należy przesłać na rachunek bankowy właściwego organu.
Warto też pamiętać o tym, że liczba mandatów może wpłynąć na wysokość naszej składki ubezpieczeniowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do historii mandatów i punktów karnych zgromadzonych przez kierowców. Jest to czynnik, którzy ubezpieczyciele biorą pod uwagę podczas ustalania składki OC.
Nie chcesz przejmować się opłatą składek ubezpieczeniowych? Skorzystaj z usług wypożyczalni aut. W CarFree nie musisz martwić się o ubezpieczenie. Każdy samochód z naszej floty posiada podstawowy pakiet ubezpieczeń – OC, AC i ASSISTANCE. Co więcej, nasze auta są dokładnie sprawdzane zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
1. Dlaczego nie można zapłacić mandatu przelewem?
Możemy to zrobić, jednak nie będzie to zwykły przelew. W takim wypadku należy wykonać tzw. przelew podatkowy. Każdy bank umożliwia realizację tego typu przelewu za pomocą bankowości internetowej.
2. Gdzie znajduje się seria i numer mandatu?
By móc opłacić mandat, trzeba podać również jego serię i numer. Wszelkie potrzebne informacje znajdują się na mandacie.
3. Co jeśli nie zapłacę mandatu w ciągu 7 dni?
Nieopłacenie mandatu karnego traktowane jest jako odmowa jego przyjęcie. Skutkuje to wszczęciem sprawy sądowej.