Aktualności

2024-05-22

 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

2024-05-22
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, co za tym idzie mamy coraz więcej możliwości wyjazdowych. Jeśli nie chcemy zapłacić kary, warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego się udajemy. Jedne z ważniejszych dotyczą obowiązkowego wyposażenia samochodu. Za brak któregoś z elementów możemy nie zaliczyć corocznego przeglądu w Stacji Kontroli Pojazdów. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą? Sprawdź poniższe informacje.

Gaśnica w samochodzie – czy obowiązkowa? Dowiedz się, co jest obowiązkowe w samochodzie

Czy gaśnica jest obowiązkowa w samochodzie? Pytanie o elementy wyposażenia auta może pojawić się podczas egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Czy jest to apteczka, gaśnica czy koło zapasowe? Oczywiście, dobrze jest mieć ze sobą wszystkie te elementy, jednak zgodnie z przepisami obowiązkowy jest tylko jeden. W 2024 roku, zgodnie z przepisami, obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce ogranicza się do dwóch elementów. Są nimi trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Trzeba jednak dodać, że w rozporządzeniu zaznaczone jest, że gaśnica powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Wszystko po to, żeby można było szybko jej użyć w trakcje potrzeby. Niemałe konsekwencje spotkają też kierowców, którzy nie będą mieli gaśnicy podczas corocznego przeglądu technicznego auta. Wtedy wynik badania będzie negatywny, a kierowca w ciągu 14 dni będzie musiał zaopatrzyć się w gaśnicę. Po upływie tego terminu będzie musiał ponownie stawić się w Stacji Kontroli Pojazdów, aby diagnosta ponownie sprawdził wyposażenie samochodu. Dodatkowa kontrola to jednak dodatkowy koszt. Nie chcesz martwić się o  wyposażenie obowiązkowe auta w Polsce? Sprawdź, jakie są dodatki do wynajmowanych samochodów.

Wyposażenie samochodu – obowiązkowe elementy w Twoim samochodzie

Obowiązkowe elementy wyposażenia auta określa rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Według niego samochód może być wyposażony m.in. w miejsce przewidziane do umieszczenia tablic rejestracyjnych, błotniki, tłumik wydechu, sygnał dźwiękowy, pasy bezpieczeństwa oraz punkty kotwiczenia pasów bezpieczeństwa, prędkościomierz umieszczony w polu widzenia kierowcy, samoczynne wycieraczki przedniej szyby. Co więcej, w rozporządzeniu jest również mowa o tym, że auto musi mieć swój numer VIN, ewentualnie numer nadwozia, podwozia lub ramy. Dodatkowo, producent ma za zadanie zadbać o to, aby samochód spełniał normy bezpieczeństwa i zapewniał bezpieczeństwo na drodze. Jednak to na kierowcy jest odpowiedzialność za utrzymanie samochodu w odpowiednim stanie, a szczególnie elementów, które decydują o bezpieczeństwie. Za niesprawny spryskiwacz czy brak nawiewu zimą możemy dostać mandat. Te elementy decydują o widoczności, a ich niesprawność stwarza zagrożenie na drodze. Co więcej, to kierowca ma za zadanie dbać o cykliczne przeglądy techniczne swojego samochodu.

Wyposażenie samochodu – co jest obowiązkowe, a co zabronione?

Prawo o ruchu drogowym określa też, co jest zabronione w wyposażeniu pojazdu. Znajdziemy tam m.in. informację o tym, że nie wolno umieszczać wewnątrz i na zewnątrz pojazdu ani ostrych, ani spiczastych części. Nie można też przewozić przedmiotów, które mogą spowodować uszkodzenie ciała osób jadących w środku lub innych uczestników ruchu. Zabrania się również korzystania z wyposażenia i części, których ponowne użycie stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego bądź negatywnie wpływa na środowisko. Zabrania się również używania części, które przeznaczone są wyłącznie dla pojazdów uprzywilejowanych, np. czerwonych świateł błyskowych. Co więcej, nie można wyposażać samochodu w urządzenia informujące o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego. Nie można również zakłócać działania tego typu sprzętu używanego przez organy kontroli ruchu drogowego. 

Wymagane wyposażenie samochodu – co oprócz tego warto mieć?

Obowiązkowym wyposażeniem samochodu osobowego w Polscegaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Bez nich lepiej nie ruszać w drogę. Są jednak elementy, które nie są konieczne w wyposażeniu, jednak bardzo często dobrze je mieć. Wyposażenie obowiązkowe samochodu nie obejmuje apteczki, a tym bardziej zestawu pierwszej pomocy. Wielu kierowców jednak decyduje się na wożenie ze sobą tych elementów ze względu na obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. W środku takiej apteczki przeznaczonej dla samochodów znajdziemy: opaskę uciskową, bandaże, plastry z opatrunkiem, ochronne rękawiczki, koc termoizolacyjny, ustnik do sztucznego oddychania oraz chustę trójkątną.

W Polsce kierowcy nie muszą wozić ze sobą również kamizelki odblaskowej. Warto jednak pamiętać, że kierowca po opuszczeniu pojazdu na terenie zabudowanym po zmroku staje się pieszym, w związku z czym w tym momencie obowiązują go inne przepisy i musi być wyposażony w elementy odblaskowe. Za niezastosowanie się do przepisu grozi mandat

Dodatkowo od 1 października 2018 roku nie ma obowiązku zabierania ze sobą w każdą podróż dokumentów rejestracyjnych i polisy ubezpieczeniowej. Od 5 grudnia 2020 roku nie potrzebne w aucie są również prawo jazdy. 

Jak to jest z płynem do spryskiwaczy? Wokół tego przepisu narobiło się wiele mitów. Jak już wiemy, nie stanowi od obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Przekonanie o tym może być inne ze względu na przepis mówiący o tym, żeby pojazd uczestniczący w ruchu drogowym nie stanowił zagrożenia dla innych. Podczas korzystania z auta mamy mieć zapewnione pełne pole widzenia. W momencie, w którym szyba jest brudna, uniemożliwia bezpieczną jazdę i kierowca narażony jest na mandat. Podczas kontroli drogowej policja może poprosić o umycie szyby lub sprawdzić stan uzupełnienia zbiornika na płyn do spryskiwaczy. Kierowca zatem ma obowiązek dbania o to, aby płyn zawsze był w zbiorniku i można było z niego korzystać. Z tablicami rejestracyjnymi sprawa wygląda podobnie. Muszą być umieszczone w odpowiednim miejscu i należy o nie dbać. Niespełnienie tego może skończyć się mandatem. Dodatkowo warto, aby kierowca miał ze sobą zapasowy zestaw żarówek. Za jazdę z niedziałającym oświetleniem może nam zostać odebrany dowód rejestracyjny. Zobacz, jak z obowiązkowym wyposażeniem sprawdzi się wypożyczony samochód na wyjazd z rodziną.

1-2samochody-staly-sie-bardziej-eco-friendly.webp

Wymagane wyposażenie samochodu za granicą – nie tylko gaśnica i trójkąt ostrzegawczy?

W Polsce obowiązkowym wyposażeniem samochodu osobowego w Polsce jest gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Wynika to z Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym, według której samochód musi być wyposażony w to, co regulują ustawy. Jak to wygląda za granicą? Każdy kraj rządzi się swoimi prawami, dlatego przed podróżą najlepiej zapoznać się z przepisami obowiązującymi w miejscu, do którego się udajemy. W Nieczech obowiązkowe są trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i apteczka. Dobrze jest również mieć na uwadze, że w Niemczech zabronione jest korzystanie z antyradarów. We Włoszech są to trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa. Jeśli natomiast udajemy się do Czech musimy mieć ze sobą trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica, komplet żarówek, bezpieczniki, koło zapasowe i narzędzia do jego wymiany. W Chorwacji obowiązkowy jest trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka i komplet żarówek. Do Słowacji należy ze sobą zabrać trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, apteczkę, gaśnicę, komplet żarówek, bezpieczniki, koło zapasowe, narzędzia do jego wymiany oraz linkę holowniczą. W Wielkiej Brytanii natomiast obowiązkowy jest wyłącznie trójkąt ostrzegawczy. 

Przed wyjazdem do innego kraju warto zapoznać się także z tymi przepisami, które dotyczą prędkości, zasad parkowania oraz opłat za autostrady. Jeśli chcemy ze sobą zabrać rower bądź sprzęt narciarski warto sprawdzić, jakie są maksymalne wymiary takiego bagażu w danym państwie. Możliwe, że trzeba będzie również oznaczyć go dodatkową tablicą ostrzegawczą.

Wyposażenie obowiązkowe pojazdu – co z ubezpieczeniem OC?

W Polsce OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Musi je posiadać każdy zrejestrowany pojazd, nawet jeśli nie uczestniczy w ruchu drogowym. W przeciwnym razie jesteśmy narażeni na dotkliwą karę. W podróży do innych krajów najczęściej nie trzeba kupować specjalnego ubezpieczenia. W niektórych krajach, takich jak Turcja czy Maroko, wymagana jest Zielona Karta. Jadąc za granicę należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego, papierowego potwierdzenia ważności polisy OC oraz prawa jazdy. 

Co zrobić, jeśli nie chcesz martwić się o wyposażenie obowiązkowe pojazdu? Najlepiej skorzystać z usług wynajmu auta na miesiąc. W CarFree dbamy o to, żeby każdy samochód z naszej floty był w doskonałym stanie zarówno estetycznym, jak i technicznym. Nie musisz przejmować się tym, że coś jest niezgodne z przepisami. Wystarczy, że wypełnisz formularz na naszej stronie, a samochód zostanie podstawiony w wybrane przez Ciebie miejsce o wybranej porze. Nasze oddziały rozlokowane są po całej Polsce. Niektóre z nich mieszczą się przy samych lotniskach. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu. Działamy 24/7 przez wszystkie dni w roku. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1.    Co trzeba mieć za granicą w aucie?

Wszystkie samochody w naszym kraju muszą być wyposażone w trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę z ważną datą przydatności. Za granicą zwykle obowiązkowe są jeszcze kamizelka odblaskowa i apteczka.

2.    Co trzeba mieć w samochodzie podczas kontroli 2024?

Do obowiązkowego wyposażenia w Polsce należą sprawna gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i tablica rejestracyjna. Nie ma obowiązku przewożenia apteczki i kamizelki odblaskowej.

3.    Co trzeba mieć w samochodzie jadąc do Niemiec? 

Zgodnie z Konwencją Wiedeńską w samochodzie powinno znaleźć się wyposażenie wymagane w kraju, w którym samochód został zarejestrowany. W związku z tym wystarczy mieć tylko gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. W praktyce jednak dobrze mieć również apteczkę i kamizelkę odblaskową.

Bieszczady samochodem – co warto zobaczyć i co zwiedzić?
2024-11-21

Bieszczady samochodem – co warto zobaczyć i co zwiedzić?

Bieszczady to rozległe pasma górskie o łagodnych zboczach. Zdobycie najwyższych szczytów gór nie jest trudne, a piękne widoki z tutejszych połonin zapierają dech w piersiach. Bieszczadzkie jeziora często uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Polsce. Bieszczady to także gratka dla miłośników historii i etnologii. A jaki jest najlepszy środek transportu po bieszczadzkich drogach? Turyści są zgodni – bez samochodu ani rusz.


Strefa płatnego parkowania Warszawa - godziny, mapa, jakie ceny?
2024-11-20

Strefa płatnego parkowania Warszawa - godziny, mapa, jakie ceny?

Strefa płatnego parkowania w Warszawie to nieodłączny element życia w stolicy, który ma na celu usprawnienie ruchu oraz zwiększenie rotacji miejsc parkingowych. Zasady parkowania są jasno określone - od godzin działania, przez ceny, po specjalne identyfikatory dla mieszkańców. W artykule znajdziesz szczegółowe informacje na temat godzin obowiązywania strefy, mapy, wysokości opłat oraz sposobów płatności za parkowanie.


Praga - atrakcje, które warto zwiedzić w stolicy Czech
2024-11-19

Praga - atrakcje, które warto zwiedzić w stolicy Czech

Stolica Czech to popularny kierunek wycieczek. Gotycka architektura, średniowieczne uliczki, liczne zabytki i zapierające dech w piersiach widoki przyciągają każdego, kto pragnie oderwać się od szarej codzienności i doświadczyć czegoś wyjątkowego. Nie bez powodu Praga przez wielu została okrzyknięta najpiękniejszym miastem świata. Jednak co konkretnie warto zobaczyć w Pradze?


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Zaakceptuj wszystkie', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli nie wyrażasz zgody na korzystanie przez nas z plików cookie innych niż niezbędne pliki cookie, prosimy kliknij 'Odrzuć wszystkie'. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zarządzaj cookies'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat