Wyposażenie samochodu Słowacja – jakie wyposażenie auta musisz mieć na Słowacji?
Słowacja jest krajem, który odwiedza coraz więcej podróżnych z Polski. Zbliżający się sezon urlopowy sprzyja dużej liczbie turystów. Słowacja jest popularnym kierunkiem nie tylko ze względu na narty w Tatrach Słowackich, lecz także na inne tamtejsze atrakcje. Często pojawiają się tam podróżujący na południe Europy. Niezależnie od tego, czy Słowacja to kraj tranzytowy, czy miejsce docelowe, warto poznać przepisy drogowe, które tam panują. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu na Słowacji? Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego o wyposażeniu samochodu na Słowacji.
Samochodem na Słowację – obowiązkowe wyposażenie samochodu
Podróż samochodem na Słowację może zająć nawet kilkanaście godzin. Dokładny czas zależy od tego, z jakiej części Polski ruszamy. Dobrze również mieć świadomość, że jeśli wybieramy się na narty, trasa może wyglądać nieco inaczej. To samo dotyczy podróży do Bratysławy – do słowackiej stolicy lepiej dostać się czeskimi drogami. Planując taką podróż musimy także wziąć pod uwagę wykupienie winiet.
Jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą kiedy wybieramy się samochodem osobowym na Słowację? Do wjazdu na Słowację uprawnia nas dowód osobisty lub paszport. Kierowcy natomiast muszą mieć prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym badaniem technicznym pojazdu. Obowiązkowe jest również ubezpieczenie OC, natomiast Zielona Karta nie jest wymagana. Dowód osobisty powinien być ważny jeszcze przez 6 miesięcy, a paszport przez 3 miesiące. W przypadku podróży samochodem firmowym dodatkowo warto mieć ze sobą napisane w języku słowackim upoważnienie od firmy leasingowej.
Mimo że słowackie drogi stopniowo ulegają poprawie, ich stan może być różny, szczególnie jeśli mówimy o drogach lokalnych. Nie można natomiast nie dostrzec tego, że na Słowacji jest już ponad 700 km autostrad oraz ok. 1200 km dróg ekspresowych. Wybierając się w podróż na Słowację musimy wziąć pod uwagę także ceny paliw. U naszych południowych sąsiadów wynoszą one 1,59 euro (6,91 zł) za litr Pb95 oraz 1,58 euro (6,86 zł) za litr oleju napędowego. Są to ceny nieco wyższe niż w Polsce.
Ile kosztuje przejazd autostradami na Słowacji? Korzystanie ze słowackich autostrad i dróg szybkiego ruchu jest odpłatne. W odróżnieniu od sytuacji w Polsce, na Słowacji nie obowiązują płatności na bramkach ani system odcinkowy. Należy wykupić winietę. Słowacja przyjmuje wyłącznie winiety w formie elektronicznej. W przypadku tego typu winiety otrzymasz tylko potwierdzenie zapłaty. Numer rejestracyjny pojazdu zostanie automatycznie wprowadzony do bazy operatora, który obsługuje drogę. Winietę możemy nabyć m.in. na stacjach benzynowych. Warto podkreślić, że obowiązek winiety dotyczy w szczególności pojazdów o masie do 3,5 t. Jeśli ta masa jest przekroczona, musimy liczyć się z kupnem osobnej winiety dla przyczepy. Motocykliści są zwolnieni z tego obowiązku.
Przepisy drogowe na Słowacji – czy znasz je wszystkie?
Oprócz tego, co powinno znaleźć się w samochodzie, przed wyjazdem za granicę warto również zapoznać się z przepisami drogowymi obowiązującymi w danym kraju. Słowacja na tym polu raczej nie powinna nas zaskoczyć. Polskie przepisy są bardzo podobne. Należy jednak zaznaczyć subtelne różnice, których nieświadomie nieprzestrzeganie może skończyć się wysokim mandatem. Najważniejszymi są przepisy dotyczące ograniczenia prędkości na Słowacji. Samochody osobowe mogę poruszać się tam 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h w terenie niezabudowanym oraz 130 km/h na drogach ekspresowych i autostradach. Wysokość mandatów za to przewinienie może skutecznie powstrzymywać kierowców przed szybką jazdą. Mandat za przekroczenie prędkości może wynieść od 20 do nawet 1000 euro. Mandat może wzrosnąć jeszcze bardziej, jeśli nie opłacimy go na miejscu i zostanie wszczęte postępowanie mandatowe.
Jakie są inne przepisy obowiązujące na Słowacji? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że u naszych południowych sąsiadów panuje bezwzględny zakaz jazdy pod wpływem alkoholu. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,00 promila. Oprócz tego światła mijania należy mieć włączone przez cały rok, a opony zimowe są obowiązkowe, jeśli na jezdni jest zwarta warstwa śniegu, gołoledź albo lód. Dodatkowo wszyscy pasażerowie są zobowiązani do jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Zestaw głośnomówiący natomiast jest jedyną możliwością skorzystania z telefonu komórkowego. W momencie, w którym nie zapłacimy mandatu na miejscu, możemy spodziewać się, że nasze prawo jazdy zostanie zatrzymane na 15 dni. Co się stanie, jeśli nie zapłacimy również w tym terminie? Wtedy prawo jazdy zostaje zatrzymane bezterminowo do momentu zapłaty.
Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu? Poznaj potrzebne rzeczy na Słowacji
Jeśli wybierasz się samochodem na Słowację, musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych elementów. Przede wszystkim, potrzebna jest kamizelka odblaskowa, która powinna znajdować się w zasięgu ręki. Nie powinno także zabraknąć apteczki pierwszej pomocy, której zawartość ma być zgodna z wymogami kraju rejestracji pojazdu. Oprócz tego w samochodzie powinny znaleźć się trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, lewarek oraz zestaw kluczy do demontażu kół samochodowych. Co więcej, zaleca się również, aby auto było wyposażone w gaśnicę, komplet zapasowych żarówek oraz linkę holowniczą. Zapoznaj się również z obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce.
Poza podstawowym wyposażeniem auta, podczas wyjazdu na Słowację trzeba mieć wykupione ubezpieczenie OC. Dzięki temu mamy zapewnioną ochronę na wypadek jakiejś kolizji bądź wypadku. Co natomiast z dodatkowymi ubezpieczeniami? Warto w nie inwestować? Jak najbardziej, inne ubezpieczenia również mogą być bardzo przydatne. W przypadku uszkodzenia dwóch samochodów podczas kolizji, poszkodowany dostanie odszkodowanie z OC sprawcy. Jeżeli natomiast masz wykupione ubezpieczenie AC z zakresem ochrony w Europie, możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela również będąc sprawcą. To ubezpieczenie oferuje odszkodowanie również przy zniszczeniach spowodowanych przez siły przyrody. Znacznie szerszy zakres usług obejmuje natomiast ubezpieczenie Assistance. W zależności od wybranego wariantu możemy liczyć na pomoc techniczną, organizacyjną, prawną, a nawet opiekę medyczną. Kolejnym dodatkowym ubezpieczeniem jest NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Daje ono odszkodowanie kierowcy i pasażerom w przypadku uszczerbku na zdrowiu poniesionego w wyniku wypadku.
Jak przygotować się do wyjazdu na Słowację?
Na samym początku warto skompletować obowiązkowe wyposażenie samochodu niezbędne na Słowacji oraz wszelkie potrzebne dokumenty. Po przekroczeniu granicy należy zachować szczególną ostrożność co do prędkości, z jaką się poruszamy. W obcym kraju nie powinno się być zbyt pewnym za kierownicą. Dobrze też zdawać sobie sprawę, że na Słowacji możemy otrzymać karę za nieodpowiednie umieszczenie uchwytu na telefon lub GPS na przedniej szybie. Policja ma prawo stwierdzić, że taki uchwyt zasłania widoczność i może ukarać mandatem.
Przed wyjazdem warto również zaznajomić się z atrakcjami, jakie oferuje Słowacja. A tych nie jest mało. Tutaj miejsce dla siebie znajdą nie tylko miłośnicy górskich wspinaczek czy zwiedzania historycznych miast, lecz także rodziny, który pragną zapewnić niezapomniany wyjazd swoim pociechom. Na Słowacji z pewnością warta uwagi jest stolica tego państwa – Bratysława. Pięknym krajobrazem i architekturą zachwyci nas również Bańska Bystrzyca, a park krajobrazowy Słowacki Raj przywita nas setkami tras spacerowych oraz licznymi jaskiniami. Dla rodzin z dziećmi niezwykłą atrakcją może być podróż do Tatralandii. Jest to park wodny zlokalizowany na terenie gorących źródeł. Miłośników górskich wędrówek na Słowację przyciągną z pewnością Sulowskie Skały oraz Wielka i Mała Farta. Słowacja to kraj wielu efektownych szczytów i interesujących tras turystycznych.
Słowacja samochodem osobowym? Skorzystaj z wypożyczalni samochodów!
Podróż samochodem za granicę może być doskonałym sposobem na wypróbowanie danego modelu auta. W tym celu możesz skorzystać z usług wypożyczalni aut. W CarFree dbamy o różnorodność floty. Znajdziesz u nas samochody z różnych segmentów – EV, B, B+, C+, Crossover itp. Wybrany przez Ciebie samochód zostanie podstawiony w wybrane miejsce o wybranym czasie. Co więcej, masz gwarancję, że auto zostało dokładnie sprawdzone pod względem zarówno technicznym, jak i estetycznym. W pakiecie dostajesz również podstawowe ubezpieczenia – OC, AC i Assistance. Co zrobić, żeby dostać auto swoich marzeń? Wystarczy wejść na naszą stronę i wypełnić odpowiedni formularz. W przypadku podróży za granicę wypożyczonym autem należy uzgodnić ten fakt z wypożyczalnią. Nasza wypożyczalnia działa 24/7 przez wszystkie dni w roku. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
1. Czy autostrady na Słowacji są płatne?
Tak. Autostrady i drogi szybkiego ruchu na Słowacji są płatne. Opłaty pobierane są w formie winiet elektronicznych, które można kupić np. na stacjach benzynowych. Cena jest zależna od czasu, na jaki kupuje się winietę. Dostępne są winiety na 10 bądź 30 dni lub na cały rok.
2. Czy na Słowacji można dostać mandat za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu?
Tak, słowacka policja przeprowadza tego typu kontrole bardzo często i bardzo dokładnie. Dobrze więc pamiętać o kamizelce odblaskowej, trójkącie ostrzegawczym i apteczce. Może przydać się również koło zapasowe, lewarek i zestaw narzędzi do demontażu kół samochodowych. Oprócz tego warto też mieć gaśnicę, linkę holowniczą i komplet żarówek.
3. Jakie ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe na Słowacji?
Tak samo jak w Polsce, jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest ubezpieczenie OC. Jeśli będziemy poruszać się autem z nieważną polisą, mogą nas czekać poważne konsekwencje. Warto też zastanowić się nad wykupieniem dodatkowych ubezpieczeń – AC, Assistance, NNW.