Aktualności

2024-07-09

 

Ile kosztuje autostrada Katowice-Kraków? Koszt przejazdu A4

2024-07-09
Ile kosztuje autostrada Katowice-Kraków? Koszt przejazdu A4

Sezon urlopowy w pełni, a co za tym idzie więcej wyjazdów i większy ruch na drodze. Bardzo często również konieczna staje się podróż autostradą. Autostrada A4 jest jedną z najważniejszych tras w Polsce. Łączy zachód kraju z jego wschodnią częścią. Zastanawiasz się, ile obecnie kosztuje przejazd autostradą A4? Ta autostrada od początku 2024 roku posiada jeden w pełni płatny odcinek dla wszystkich kategorii pojazdów. Jest to trasa między Krakowem a Katowicami. Ile kosztuje autostrada Katowice-Kraków? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jaki jest koszt przejazdu A4. 

Autostrada A4 Katowice-Kraków – które odcinki na autostradzie A4 są płatne?

Autostrada A4 biegnie od granicy z Ukrainą do granicy z Niemcami i w sumie liczy sobie 673 km. W lipcu 2023 roku zwolniony z opłat został odcinek Gliwice-Wrocław. Za darmo mogą się po nim poruszać samochody osobowe i motocykle. Kierowców samochodów ciężarowych wciąż obowiązuje cennik opłat. W związku ze zmianami aktualnie jedynym płatnym odcinkiem autostrady A4 jest odcinek Katowice-Kraków. Jest to jeden z najbardziej uczęszczanych odcinków, gdyż umożliwia szybki i wygodny przejazd między dwoma dużymi miastami. Wynosi on ok. 224 km i jest zarządzany przez mającą koncesję na ten cel Stalexport Autostrada Małopolska SA. Ten podmiot również ustala cenę za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach opłaty za przejazd autostradą systematycznie rosną. Wysokość opłat uzależniona jest od rodzaju pojazdu, a aktualne stawki obowiązują od 1 kwietnia 2024 roku. W tym momencie za przejechanie całego odcinka Katowice-Kraków kierowcy aut osobowych kierowcy zapłacą 32 zł (po 16 zł na bramkach w Mysłowicach i Balicach). Za przejazd motocyklem natomiast należy uiścić opłatę w wysokości 16 zł (po 8 zł na obu bramkach). 

Pozostałe odcinki autostrady A4darmowe dla samochodów osobowych i motocykli. Ich dopuszczalna masa całkowita wynosi 3,5 tony. Dlaczego tylko na tej jednej trasie należy wnosić opłaty? Jednym z powodów takiej sytuacji jest fakt, że niektóre części autostrady A4 należą do obwodnic miast, a za poruszanie się po tego typu drogach nie trzeba płacić. Inne odcinki natomiast są zbyt krótkie i wnoszenie opłat za poruszanie się po nich wiązałoby się z dużą niewygodą. Koszt jaki musimy ponieść za przejazd autostradą A4, bardzo mocno wiąże się z rodzajem pojazdu, daną trasą oraz wybranym sposobem płatności. Wybierasz się na lotnisko w Katowicach? Dowiedz się, ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice.

Przejazd autostradą A4 – jak zapłacić?

Wiesz, że czeka Cię przejazd autostradą A4 i zastanawiasz się, jak za niego zapłacić? Na placach poboru opłat w Mysłowicach i Balicach można zapłacić gotówką w złotówkach. Istnieje również możliwość płatności w euro, lecz reszta wydawana jest zawsze w złotych. Oprócz tego, możesz też zapłacić kartą płatniczą. Płatność kartą kredytową lub debetową jest akceptowana na wszystkich placach poboru opłat. Terminale obsługują większość kart, takich jak Visa, Mastercard czy Maestro. 

Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL umożliwia automatyczne naliczanie opłat za przejazd autostradą bez konieczności zatrzymywania się na placach poboru opłat. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie dla samochodów ciężarowych oraz często podróżujących kierowców. Na autostradzie A4 można również skorzystać z aplikacji mobilnych. Umożliwiają one bezgotówkowe płatności. Jedyne, co trzeba zrobić to zainstalować aplikację, zarejestrować się i podłączyć kartę płatniczą, aby móc przejechać przez place poboru opłat bez zatrzymywania się. Aplikacje mobilne, które umożliwiają opłaty metodą automatyczną to m.in.: Autopay, SkyCash, mPay oraz IKO. Możesz je pobrać na swój telefon z GooglePlay, AppStore bądź AppGallery. Potem należy założyć konto, podać numer rejestracyjny pojazdu i wpisać numer karty płatniczej. Jest to doskonały sposób na skrócenie czasu przejazdu przez oznakowane bramki w Balicach i Mysłowicach.

Co natomiast zrobić, aby kamera prawidłowo odczytała numer rejestracyjny pojazdu? Auto powinniśmy zatrzymać przed białą linią na wysokości okna kasowego. W przeciwnym razie szlaban się nie podniesie. Nie trzeba mieć przy sobie telefonu, opłata będzie naliczona na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej. Kierowca może przejechać przez bramkę, jeśli po lewej stronie pasa ruchu zapali się zielone światło i zostanie podniesiony szlaban. 
Jeśli płacisz gotówką, warto mieć odliczoną konkretną kwotę. Może to zdecydowanie przyspieszyć proces na placu poboru opłat. Szybką i wygodną opcją jest skorzystanie z kart płatniczych lub aplikacji mobilnych. Pozwoli to również uniknąć kolejek. Jesteś częstym podróżnikiem i systematycznie poruszasz się autostradą A4 Katowice-Kraków? Rozważ zainstalowanie systemu viaTOLL, aby korzystać z automatycznego naliczania opłat. Często podróżujesz? Sprawdź, jak wygląda odprawa na lotnisku Chopina.

Przejazd autostradą A4 – co grozi za brak opłaty za przejazd płatnym odcinkiem?

Czynne bramki autostradowe na trasie Katowice-Kraków nie pozwalają na wjechanie na ten odcinek bez dokonania opłaty. Istnieją jednak płatne odcinki autostrad, w których funkcjonują szlabany regulujące przejazd. Wtedy zazwyczaj przy pojazdach powyżej 3,5 tony nie działa system kontroli i samemu trzeba pamiętać o zapłacie. Trzeba wtedy pamiętać, że możemy zostać skontrolowani później w trakcie jazdy przez policję lub służbę celno-skarbową. Jeśli wtedy okaże się, że nie zapłaciliśmy za przejazd, musimy liczyć się z mandatem nawet do 500 zł. Przypomniałeś sobie o zapłacie w trakcie drogi? Nic straconego! Wciąż możesz użyć do tego aplikacji mobilnej. Ważne jest wtedy, aby zachować ostrożność na autostradzie. W takim przypadku nie można zatrzymywać się na pasie awaryjnym ani na środku drogi. Oczywiście nie można też korzystać z telefonu w trakcje jazdy. Najlepszym wyjściem będzie zatrzymanie się na najbliższej stacji benzynowej.

Przejazd autostradą A4 między Katowicami a Krakowem jest wygodnym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić czas w porównaniu z drogami lokalnymi. Koszt przejazdu dla samochodów osobowych wynosi łącznie 32 zł za oba place poboru opłat, a dla samochodów ciężarowych i autobusów opłaty są wyższe, zależne od kategorii pojazdu. Wybór odpowiedniej metody płatności, takiej jak gotówka, karta płatnicza, system viaTOLL czy aplikacje mobilne, zapewnia wygodny i szybki przejazd przez autostradę. Planując podróż, warto uwzględnić te koszty i wybrać najbardziej odpowiednią formę płatności, aby cieszyć się komfortową podróżą między Katowicami a Krakowem.

Wybierasz się w podróż wypożyczonym samochodem? W takim wypadku znajomość przepisów może okazać się jeszcze bardziej przydatna. Samochód wypożyczysz bez kaucji i bez limitu kilometrów. Co więcej, razem z wybranym autem dostajesz pakiet podstawowych ubezpieczeń – AC, OC i Assistance. Wypożyczalnie samochodów pozwalają na skorzystanie z usługi bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie. W CarFree dbamy o to, aby każdy samochód był dokładnie sprawdzony pod względem technicznym i estetycznym. Ty tylko odbierasz samochód w wybranym przez Ciebie miejscu i możesz usiąść za jego kierownicą, zaczynając niesamowitą przygodę. CarFree działa 24/7 przez wszystkie dni w tygodniu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.

pexels-joshsorenson-59512.jpg

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1.    Ile kosztuje przejazd autostradą A4?

Od 1 kwietnia 2024 roku opłaty na każdej bramce na odcinku Katowice-Kraków mają wynieść po 16 zł dla aut osobowych i po 49 zł dla pojazdów pozostałych kategorii.

2.    Jak płacić telefonem na bramkach A4?

Żeby mieć taką możliwość, należy zainstalować w telefonie bezpłatną aplikację Autopay, która jest dostępna w sklepach GooglePlay oraz AppStore. Potem wystarczy założyć konto w aplikacji, podać numer rejestracyjny pojazdu oraz wprowadzić dane aktywnej karty kredytowej lub płatniczej.

3.    Ile km ma płatny odcinek autostrady A4 Katowice-Kraków?

Na płatnym odcinku autostrady A4, czyli na trasie Katowice-Kraków, znajdują się dwa punkty poboru opłat – Mysłowice oraz Balice. Cała autostrada liczy sobie 667 km, płatny natomiast jest wyłącznie odcinek 60 km.

Jak dojechać na lotnisko Wrocław? Dojazd Wrocław-Strachowice
2024-07-05

Jak dojechać na lotnisko Wrocław? Dojazd Wrocław-Strachowice

Lotnisko Wrocław-Starachowice im. Mikołaja Kopernika to jeden z głównych portów lotniczych w Polsce. Zastanawiasz się, jak dojechać na lotnisko Wrocław? W poniższym artykule przedstawimy sposoby na to, jak ułatwić sobie dojazd Wrocław-Starachowice i szybko dostać się na lotnisko.


Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice – jak zapłacić za wjazd?
2024-07-04

Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice – jak zapłacić za wjazd?

Wybierasz się w podróż z lotniska w Katowicach? A może tylko odbierasz stamtąd bliską osobę? Niezależnie od celu, przyda się miejsce parkingowe. Jak je znaleźć? Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice? Jak zapłacić za wjazd? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.


Lotnisko Chopina jak się poruszać – odprawa
2024-07-03

Lotnisko Chopina jak się poruszać – odprawa

Jak się poruszać po tak dużym terenie? Podpowiadamy, jak odnaleźć się na Lotnisku Chopina. Odprawa, wbrew pozorom, nie jest taka straszna. Z poniższego artykułu wyniesiesz kilka cennych wskazówek.


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat