Aktualności

2023-11-28

 

Jak sprawdzić punkty karne - gdzie sprawdzić ile mam punktów karnych?

2023-11-28

Świadomość tego, ile punktów karnych zgromadziło się na swoim koncie, jest ważna dla każdego kierowcy. Nie tylko umożliwia zorientowanie się w swojej sytuacji prawnej, ale motywuje także do podjęcia odpowiednich kroków, które mogą poskutkować ostrożniejszą jazdą i wyrobieniem sobie lepszych nawyków za kierownicą. Jeśli też chcesz dowiedzieć się jak sprawdzić swoje punkty, zapoznaj się z artykułem!

Jak sprawdzić punkty karne? Na policji!

Sprawdzenie punktów karnych na lokalnym komisariacie policji to tradycyjny sposób na uzyskanie wiedzy na temat swoich wykroczeń w ruchu drogowym. Nie udziela się tego typu informacji telefonicznie ani mailowo, więc musisz wybrać się tam osobiście. Zanim jednak to zrobisz i udasz się do odpowiedniej jednostki policji, upewnij się, że masz wszystko, co będzie Ci potrzebne.

Przede wszystkim potrzebujesz dokumentu, który pozwoli potwierdzić twoją tożsamość. Może to być na przykład dowód osobisty lub prawo jazdy. Zapytaj policjanta o swoje punkty karne i pozwól mu sprawdzić Twoje dane ewidencji kierowców naruszających prawo drogowe. W przypadku braku stosownych dokumentów, funkcjonariusz odmówi udzielenia jakichkolwiek informacji i odeśle Cię z niczym.

Dane uzyskasz na dowolnym komisariacie policji i mają one charakter informacyjny. Informacje ustne o punktach karnych uzyskasz bezpłatnie, ale jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia na piśmie, musisz uiścić odpowiednią opłatę, która wynosi 30 złotych. Powinna być ona dokonana wcześniej w urzędzie gminy lub miasta. Weź ze sobą potwierdzenie wpłaty lub potwierdzenie przelewu.

Sprawdź swoje punkty karne online

Drugi sposób na to, jak sprawdzić punkty karne, to skorzystanie z dostępnych opcji online. Informacje o punktach karnych uzyskasz bezpłatnie na stronie gov.pl. Jedyne co musisz zrobić, to zalogować się na nią używając swojego profilu zaufanego. Po zalogowaniu system przeniesie Cię do witryny i pozostanie Ci jedynie znalezienie odpowiedniej zakładki oraz sprawdzenie zawartych tam danych na temat tego, ile masz punktów karnych.

W przypadku gdy potrzebujesz profilu zaufanego, a nie stworzyłeś go do tej pory, instrukcje na temat tego, jak go założyć, znajdziesz na stronie gov.pl. Wystarczy, że wykonasz je krok po kroku, by uzyskać bezpłatny dostęp do wszystkich swoich aktualnych danych o punktach karnych.

Informacje o liczbie punktów karnych znajdziesz także w aplikacji mobilnej serwisu mObywatel. Ona również wymaga logowania przez stronę profilu zaufanego. Mając już do niej dostęp, bez problemu znajdziesz wszystkie dane dotyczące Twoich punktów, w tym także te na temat tego, kiedy wygasną.

Kiedy wymagany jest egzamin sprawdzający kwalifikacje?

W przypadku gdy zbierzesz maksymalną liczbę punktów karnych, Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostaną Ci odebrane. Aktualny dozwolony limit przewidywany przez polskie prawo wynosi 24 punkty.

Jeśli osiągniesz ten pułap, będziesz musiał odczekać, aż aktywne punkty karne się przedawnią. Dopiero wtedy otworzy się przed Tobą możliwość pójścia na kurs doszkalający dla kierowców naruszających przepisy ruchu, a następnie opcja zapisania się na egzamin sprawdzający kwalifikacje.

Ten składa się z części teoretycznej i praktycznej, tak jak w test na pierwsze prawo jazdy.i Tylko zdanie obu pozwala na odzyskanie dokumentu. Pamiętaj, by nigdy nie kierować samochodem, zanim ponownie nie zaliczysz egzaminu. Na kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego czekają bardzo surowe konsekwencje, w tym możliwość otrzymania kosztownego mandatu lub nawet ograniczenie wolności.

Punkty karne i nie tylko - dowiedz się więcej z CarFree

Wierzymy, że pogłębianie wiedzy i świadomości na temat przepisów, sprawia, że nasi klienci stają się jeszcze lepszymi kierowcami. I nie dotyczy to wyłącznie punktów karnych. Z tego powodu jako wypożyczalnia samochodów CarFree przygotowaliśmy na naszej stronie internetowej szereg materiałów poradnikowych, które mogą pomóc Ci w lepszym zrozumieniu tajników jazdy po polskich drogach. Zapraszamy do lektury!

Kiedy uregulujesz już sprawy ze swoimi punktami karnymi i zechcesz w bezpieczny i sprawny sposób uczestniczyć w ruchu, skorzystaj z naszej oferty. Dysponujemy nowoczesną flotą pojazdów, które na pewno przypadną Ci do gustu. Wszystkie udostępniamy w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami i zobacz, co wypożyczalnia samochodów Toruń i inne oddziały naszej firmy mają do zaoferowania. Nasze placówki znajdują się w niemal wszystkich większych miastach w Polsce, więc na pewno będziesz mieć z nami po drodze!

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?
2024-02-23

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?

Ładowanie samochodu elektrycznego staje się coraz bardziej powszechnym tematem. Postęp technologiczny i rosnące zainteresowanie ekologią sprawiły, że na ulicach widzimy coraz więcej samochodów elektrycznych. Z coraz większą popularnością takich samochodów łączy się również coraz więcej wątpliwości, a te najczęściej dotyczą kwestii ładowania.


Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?
2024-02-16

Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?

Najbardziej niepozornie wyglądająca stłuczka może być źródłem wielu problemów, dlatego warto wiedzieć już wcześniej, jak się zachować, kiedy już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia i jakie niesie to za sobą konsekwencje. Mandat za kolizję przewiduje wiele sytuacji i dla każdej z nich przypisana jest odpowiednia cena oraz liczba punktów karnych. 


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)

CarFree 2024 © Wszystkie prawa zastrzeżone

European Union

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat