Aktualności

2024-01-26

 

Mandat za przekroczenie prędkości – jaki można dostać mandat za prędkość?

2024-01-26
Mandat za przekroczenie prędkości – jaki można dostać mandat za prędkość?

Rok 2024 jest rokiem licznych zmian w przepisach ruchu drogowego. Powrót kursów reedukacyjnych, wzrost kary za brak ważnego przeglądu, zmiana okresu, po którym będą kasować się punkty karne – to tylko nieliczne ze zmian, które weszły w życie 1 stycznia bądź wejdą w trakcie 2024 roku. Zwiększenie kary nie ominie też nietrzeźwych kierowców oraz kierowców, którzy nie spoglądają zbyt często na prędkościomierz. Obawiasz się mandatu za przekroczenie prędkości? Jaki można dostać mandat za prędkość?

Jak surowo jest karane przekroczenie dopuszczalnej prędkości?

Ile zapłacimy za przekroczenie prędkości? Taryfikator na 2024 rok przewiduje znaczną podwyżkę. Ze względu na wzrost płacy minimalnej, wzrosła również cena mandatów. Najwyższa kwota, jaką możemy zapłacić za wykroczenie drogowe to 5000 zł. Jeśli natomiast sprawa trafi do sądu, może wzrosnąć nawet do 30 000. To, jak surowo jest karane przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zależy od wskazań prędkościomierza. Stawki taryfikatora mandatów prezentują się następująco:

•    Przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 zł.
•    Przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – 100 zł.
•    Przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – 200 zł.
•    Przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – 300 zł.
•    Przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – 400 zł.
•    Przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – 800 zł 
•    Przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – 1000 zł
•    Przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – 1500 zł
•    Przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – 2000 zł
•    Przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej – 2500 zł

W przypadku, w którym mamy do czynienia z recydywą, czyli ponownym wykroczeniem drogowym mieszczącym się w tej samej kategorii przed upływem 2 lat od poprzedniego zdarzenia, możemy liczyć się z zapłatą dwukrotności wysokości grzywny przewidzianej podczas nowelizacji taryfikatora mandatów

Dlaczego przekroczenie prędkości jest tak surowo karane? Od lat jest to główna przyczyna wypadków na drogach. Przy dużej prędkości niewiele trzeba, aby stracić panowanie za kierownicą. Warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza, dziura w drodze lub kamień mogą bardzo łatwo spowodować utratę kontroli nad pojazdem i poskutkować wpadnięciem w drzewo, znalezieniem się w rowie czy zderzeniem z pojazdem jadącym z naprzeciwka. Należy również pamiętać o bezwzględnym zapinaniu pasów. Jazda bez pasów bezpieczeństwa również jest karana. Za co jeszcze możesz dostać mandat? Dowiedz się, jaki obowiązuje mandat za brak płynu do spryskiwaczy.

Mandat w wysokości 1500 zł za wykroczenia związane z bezpieczeństwem pieszych!

Nowy taryfikator mandatów oraz taryfikator punktów karnych przewidują karę pieniężną w wysokości 1500 zł za różnego rodzaju wykroczenia drogowego, podczas których narażamy na bezpieczeństwo pieszego. Jest to m.in. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas włączania się do ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na przejście, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed przejściem, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, zakaz jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych lub chodniku. Mandatem w takiej samej wysokości zostaniemy ukarani w przypadku niezachowania ostrożności bądź spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa na drodze, w wyniku którego dojdzie do czyjegoś uszczerbku na zdrowiu.

Ile mamy czasu na zapłacenie mandatu? Jeśli nasz mandat jest zaoczny, kierujący pojazdem ma na to 14 dni, w przypadku mandatu kredytowanego jest to 7 dni. Zapłacić możemy albo poprzez przelanie gotówki na poczcie, albo za pomocą przelewu internetowego, co jest szybszym i wygodniejszym sposobem. 

Jaka kara za jazdę po alkoholu?

Jeśli chodzi o nietrzeźwych kierowców, od 14 marca 2024 roku będą musieli liczyć się z większymi karami. Oprócz kary pozbawienia wolności i zabraniem prawa jazdy grozić im będzie również konfiskata samochodu. Będzie to miało miejsce w przypadku zatrzymania pojazdu, którego kierowca będzie miał 1,5 promila alkoholu we krwi oraz spowoduje wypadek w stanie nietrzeźwości bądź w takim stanie będzie prowadził pojazd w warunkach recydywy. 

Należy też pamiętać, że w zeszłym roku wydłużona została kara pozbawienia wolności za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w stanie nietrzeźwości z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu – teraz jest to od 3 do 16 lat. Natomiast grzywnę za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu zmieniono na karę pozbawienia wolności do 3 lat. Wróciły też kursy reedukacyjne oraz zmienił się okres, po którym kasują się punkty karne – znów jest to rok. Dowiedz się też, jakiej wysokości jest mandat za złe parkowanie.

Kary za brak ubezpieczenia OC również się zmienią?

W momencie, w którym podczas kontroli ruchu drogowego okaże się, że nie mamy aktualnego ubezpieczenia OC, możemy spodziewać się kary. To, jak wysoka będzie to kwota, zależy od rodzaju pojazdu, jego stanu oraz długości przerwy w ochronie. W związku z podwyżką minimalnej krajowej zwiększyły się także kary za brak ważnego ubezpieczenia OC. Dobrze pamiętać kara za brak OC może zostać nałożona również właścicielom pojazdów, które stoją nieużywane. Każde auto, które jest zarejestrowane, obowiązkowo musi mieć wykupione ubezpieczenie samochodu

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?
2024-02-23

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?

Ładowanie samochodu elektrycznego staje się coraz bardziej powszechnym tematem. Postęp technologiczny i rosnące zainteresowanie ekologią sprawiły, że na ulicach widzimy coraz więcej samochodów elektrycznych. Z coraz większą popularnością takich samochodów łączy się również coraz więcej wątpliwości, a te najczęściej dotyczą kwestii ładowania.


Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?
2024-02-16

Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?

Najbardziej niepozornie wyglądająca stłuczka może być źródłem wielu problemów, dlatego warto wiedzieć już wcześniej, jak się zachować, kiedy już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia i jakie niesie to za sobą konsekwencje. Mandat za kolizję przewiduje wiele sytuacji i dla każdej z nich przypisana jest odpowiednia cena oraz liczba punktów karnych. 


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)

CarFree 2024 © Wszystkie prawa zastrzeżone

European Union

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat