Jak bezpiecznie jeździć po ciemku: Poznaj kilka pomocnych wskazówek
Niektórzy bardzo lubią nocną jazdę ze względu na zmniejszony ruch, inni robią to tylko wtedy, kiedy życie ich do tego zmusza. W okresie zimowym, kiedy zmrok zapada zdecydowanie szybciej. jazda po ciemku staje się wręcz codzienną koniecznością. Czy tego chcemy, czy nie, musimy dostosować się do warunków panujących na zewnątrz. Niezależnie od tego, jakie okoliczności sprowadzają Cię na drogę po zmroku, najważniejsze jest, aby zachować bezpieczeństwo i zwrócić uwagę na swój wypoczynek oraz na kondycję oczu. Jak bezpiecznie jeździć po ciemku? Poznaj kilka pomocnych wskazówek, które sprawią, że jazda nocą stanie się dla Ciebie bardziej komfortowa!
Zadbaj o właściwe oświetlenie i stan techniczny samochodu
Jeśli chcemy bezpiecznie jeździć po ciemku na samym początku warto zainteresować się stanem technicznym auta. Warto zwrócić uwagę, czy auto ma aktualny przegląd techniczny, jednak w przypadku nocnej jazdy najważniejszy jest wręcz doskonały stan oświetlenia. W takich warunkach pogodowych najczęściej używamy świateł mijania. Dzięki nim znacznie polepsza się widoczność pojazdu dla innych kierowców, rowerzystów i pieszych. Jeśli w ciągu dnia widoczność jest bez zarzutów, wtedy używamy świateł do jazdy dziennej, które charakteryzują się mniejszą mocą żarówek. Są one jednak zbyt słabe, kiedy za szybą mgła lub deszcz. Wtedy czas na światła mijania. Przednie światła są niezwykle ważne z jeszcze jednego powodu. Podczas poruszania się na terenie nieoświetlonym, warto pamiętać o tym, że uwagę zwraca się głównie na światła i na stosunkowo niewielki obszar, który oświetlają. W przypadku, kiedy jedna żarówka jest niesprawna, samochód łatwo pomylić z pojazdem jednośladowym, przez co nie trudno o wypadek. Jazda z takim oświetleniem oprócz tego, że naraża życie nasze i innych, to wystawia nas na mandat za nieprzepisową jazdę. Sprawdź, jaki możesz dostać mandat za parkowanie na chodniku.
Z wypożyczalnią samochodów CarFree nie musisz martwić się o stan techniczny samochodu. Gwarantujemy, że podstawione przez nas auto jest po wszystkich potrzebnych przeglądach i prezentuje bardzo dobry stan techniczny oraz dopracowany wygląd zewnętrzny. Zapewniamy też, że wszystkie auta w naszej ofercie mają podstawowy pakiet ubezpieczeń – AC, OC i ASSISTANCE. Z nami możesz czuć się spokojnie za kierownicą. Jeśli żarówka się przepali, jak najszybciej należy ją wymienić. Dobrym sposobem jest zaopatrzenie się w żarówki zapasowe. Tak na wszelki wypadek, żeby nie trzeba było tracić czasu na szukanie w sklepie. Przy wymianie żarówki należy bardzo uważać. Sprawa nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Co prawda nieprawidłowo założona żarówka będzie świecić, jednak nie będzie odpowiednio właściwie oświetlać drogi. Czasami lepiej skorzystać z pomocy fachowca.
Odpowiednie ustawienie reflektorów – pierwszy krok do bezpieczeństwa w samochodzie nocą
Czy zdarzyła Ci się sytuacja, w której samochód jadący z naprzeciwka oślepiał Cię mimo że nie używał długich świateł? To zapewne przez źle ustawione reflektory. Wbrew pozorom to wcale nie taka rzadka sytuacja. Rozregulowanie świateł może mieć miejsce na przykład po nieumiejętnym założeniu żarówki. Często to też jest to wynik najechania na dziurę. Gdy są ustawione za nisko, skracamy sobie pole widzenia (centymetr za nisko przekłada się na metry w zasięgu świateł), jeśli za wysoko, będziemy oślepiać innych kierowców – zarówno tych jadących z naprzeciwka, jak i tych przed nami. My jako kierowcy możemy tego nie dostrzegać na pierwszy rzut oka, jednak dla innych uczestników ruchu drogowego jest to bardzo zauważalne. Odpowiednie ustawienie reflektorów to jedna z najważniejszych odpowiedzi na pytanie, jak bezpiecznie jeździć po ciemku.
Warto również pamiętać o tym, że reflektory powinny rzucać światło w konkretnym kształcie. W autach, które poruszają się po europejskich drogach, przy prawidłowo ustawionych reflektorach, środkowa część jezdni powinna być słabiej oświetlona. Ma to za zadanie uchronić kierowców jadących z naprzeciwka przed oślepieniem oraz poprawić widoczność pieszym i rowerzystom poruszającym się po poboczu.
Jak wybrać dobre żarówki?
Wbrew temu, jak mogłoby się wydawać i w jaki sposób postępują kierowcy, przy wyborze żarówek nie powinniśmy kierować się tymi, które wcześniej znaleźliśmy w reflektorach. Nie należy też kierować się ani ceną, ani żywotnością. W tym przypadku największą uwagę trzeba zwrócić na jakość. Co więcej, żarówki najlepiej wymieniać parami. Zazwyczaj jest tak, że jeśli przepali się jedna, to za chwilę to samo stanie się z drugą. Dodatkowo powinniśmy dbać o czystość reflektorów. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia mogą wpływać na rozpraszanie się światła.
Jeśli natomiast mamy do czynienia z samochodem z drugiej ręki dobrze jest sprawdzić w instrukcji obsługi auta i zapoznać się z zaleceniami producenta. Wkręcone żarówki wcale nie muszą być tymi właściwymi. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze żarówki? Na opakowaniu żarówki widnieją: typ żarówki, napięcie, moc, oznaczenie norm i konieczną homologację. Przy wynajmie samochodów nie musisz się o nic obawiać – dostarczone auto będzie w doskonałym stanie technicznym.
Zadbaj o szybę i wycieraczki
Prowadząc samochód w nocy, nasz wzrok mocno się wytęża. Porysowana szyba niekorzystnie wpływa na widoczność. A drobne rysy naprawdę mogą powstać niepostrzeżenie. Skrobanie, odśnieżanie, kamyki wydostające się spod kół innych samochodów. To wszystko może powodować niewielkie zarysowania, które będą skutecznie rozpraszać światło. Na stan szyby wpływają również wycieraczki. Tutaj, podobnie jak w przypadku żarówek, również nie można zwlekać z wymianą. Najlepiej zrobić to już w momencie, kiedy zauważymy pierwsze oznaki zużycia. Jazda z takimi wycieraczkami jest bardzo niebezpieczna. Zużyte lub zabrudzone pióra nie tylko nie pozwolą na dokładnie zebranie wody, lecz także pozostawiają na szybie specyficzny film, który utrudnia widoczność. Przez to widoczność będzie znacznie ograniczona, co zmęczy nasz wzrok. Taka jazda też wymaga większego wysiłku i skupienia, co znowu przełoży się na zmęczenie fizyczne.
Jak ustawienie lusterka wstecznego wpływa na bezpieczną jazdę po ciemku?
Jeśli odpowiednio ustawimy lusterko wsteczne, nie musimy obawiać się, że zostaniemy oślepieni przez samochód jadący z tyłu. Takie odbicie światła może być bardzo dokuczliwe, szczególnie nocą. W dzisiejszych czasach ochrona przed tego typu zdarzeniami jest ułatwiona. Obecnie praktycznie każde modele samochodów dostępne na rynku mają możliwość ustawienia lusterka na tryb nocny. Jedyna może być w uruchamianiu tego trybu – w niektórych modelach trzeba będzie zrobić to ręcznie poprzez pociągnięcie uchwytu u dołu lusterka, w niektórych lusterko będzie automatycznie się przyciemniać, wtedy to czujniki światła regulują przyciemnienie. Różnica jest znaczna. Po takiej korekcie ostry reflektor staje się łagodnym światłem. Jeśli tryb nocny ustawiamy ręcznie, trzeba pamiętać o powtórnej zmianie podczas jazdy w ciągu dnia. Jeśli chcesz się poczuć bezpiecznie w swoim samochodzie, sprawdź systemy bezpieczeństwa w Twoim samochodzie.
Co zrobić, gdy boimy się jeździć nocą?
Jak już wspominaliśmy, czasem nie mamy wyjścia i, mimo lęku, musimy usiąść za kierownicą, kiedy za oknem jest ciemno. Jak pokonać lęk? W tym może pomóc dokładne sprawdzenie stanu technicznego auta – w szczególności oświetlenia i układu hamulcowego. Oprócz tego pomóc też może włączenie ulubionej muzyki oraz zabranie ze sobą zaufanej osoby. W wypożyczalni samochodów CarFree nie musisz obawiać się o stan techniczny pojazdu – jest pod tym względnie skrupulatnie sprawdzany.