Aktualności

2024-03-22

 

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe i letnie? Sprawdzamy!

2024-03-22
Ile kosztuje wymiana opon na zimowe i letnie? Sprawdzamy!

Chcesz czuć się bezpiecznie w swoim samochodzie? Zacznij od zatroszczenia się o opony. Od zmiany opon na zimowe i letnie może wiele zależeć. A może Twoje aktualne ogumienie już czeka na emeryturę? To, jakie mamy ogumienie, może znacząco wpłynąć na nasze poczucie pewności za kierownicą. Szykujesz się do zmiany opon i chcesz wiedzieć, ile kosztuje wymiana opon na zimowe i letnie? Sprawdź w poniższym artykule!

Dlaczego wymiana opon jest tak ważna?

Opony stanowią jedyny punkt styku samochodu z nawierzchnią, dlatego wręcz trzeba podchodzić do nich z ogromną dbałością. Dzięki wymianie opon – już niezależnie od tego, czy jest to wymiana opon ze starości, czy z zimowych na letnie – zyskujemy ogrom bezpieczeństwa jazdy. Ogumienie, które jest dopasowane do warunków panujących na drodze, oferuje najlepsze parametry jezdne. Może mieć to realny wpływ na osiągi samochodu w zróżnicowanych temperaturach czy mokrych nawierzchniach. Średnia cena za wymianę opon nie jest wysoka, a bezpośrednio przyczynia się do bezpieczeństwa na drodze, zarówno naszego, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki szerokiej ofercie możesz dopasować je do swoich zasobów portfela. Tego typu inwestycja pomoże również uchronić się przed wydatkami na naprawę auta. Dobrym pomysłem są również opony całoroczne bądź samodzielna wymiana opon – wtedy cena do zapłaty może okazać się zdecydowanie niższa. Warto również wiedzieć, że fakt, czy zmieniamy opony z zimowych na letnie, czy z letnich na zimowe, nie ma najmniejszego znaczenia. Cena za usługę pozostaje taka sama. Chcesz zachować bezpieczeństwo na drodze? Dowiedz się, jak bezpiecznie jeździć po ciemku.

Jak przeprowadzić wymianę opon?

Jeśli chcemy wymienić opony samodzielnie w domowych warunkach musimy pamiętać, że potrzebujemy do tego odpowiednich narzędzi. W przeciwnym wypadku ogumienie może zostać uszkodzone, co odczujemy w późniejszym czasie. Samodzielnie najlepiej jest wymieniać całe koło. Wtedy mając odpowiednie umiejętności i sprzęt – podnośnik i klucz – możemy m.in. założyć koło zapasowe. Kierowcy aut ciężarowych mogą mieć zdecydowanie większe trudności z wymianą opon. W takim wypadku często potrzebny jest już bardziej zaawansowany sprzęt, m.in. specjalny podnośnik przeznaczony do opon dużego rozmiaru. Wtedy dobrze jest udać się do wulkanizatora. Jeśli zdecydujemy się na usługi serwisowe, należy wybrać profesjonalny serwis wulkanizacyjny, który będzie miał odpowiednią wiedzę. Swój idealny serwis można znaleźć np. za pomocą poczytania opinii innych kierowców na temat poszczególnych miejsc. Wiedza fachowca w tym przypadku jest niezwykle potrzebna. Może on zalecić sprawdzenie geometrii kół i dzięki jej właściwemu ustawieniu przyczynić się do tego, że ogumienie dłużej nam posłuży i nie będzie negatywnie oddziaływać na zawieszenie. 

tire-114259_1280.webp

Jaki jest koszt wymiany opon?

Koszt wymiany opon zależy od wielu czynników. Cenny wyglądają inaczej w zależności od warsztatów i pobieranych przez nich opłat dodatkowych. Jeśli w danym serwisie w pakiecie nie ma wyważania kół, średnia cena za całość wyniesie nas kilka, kilkanaście złotych więcej. Jeśli okaże się, że potrzebna jest wymiana wentyla, który po jakimś czasie traci szczelność, również możemy spodziewać się dodatkowej opłaty. Są zakłady, które zrobią to za darmo, a są takie, w których trzeba będzie dopłacić. Czasami do opłat związanych z wymianą opon trzeba doliczyć kilkadziesiąt złotych za kalibrację czujników. Koszt wymiany opon w dużej mierze zależy też od stosowanych w nich technologii. Na cenę usług wulkanizacyjnych ma wpływ także lokalizacja warsztatu. Na terenie większych miast zapłacimy więcej. Kolejnym warunkiem, który może zdecydować o cenie wymiany opon jest typ felgi i jej rozmiar. Najtaniej wyjdzie nas zmiana opon na felgach o tych najmniejszych felgach stalowych. W momencie, w którym są one większe, a tym bardziej są to felgi aluminiowe, koszt usługi będzie większy.

W związku z tym, że zimy są coraz łagodniejsze możemy zauważyć wśród kierowców trend przechodzenia na opony wielosezonowe. Co więcej opony całoroczne coraz bardziej zyskują na jakości, co również sprzyja ich kupowaniu. Większość z nich zapewni nam bezpieczeństwo zimą i doskonale sprawdzi się latem. Wielu kierowców jednak wciąż decyduje się na wymianę sezonową. W Polsce nie ma konkretnego przepisu, który określałby ramy czasowe wymiany opon, nie jest to wymagane. Zwykle za kluczowy czynnik kierowcy biorą temperaturę otoczenia. Jeśli w okresie jesiennym spadnie ona poniżej 7°C, powinno się rozważyć wymianę opon na zimowe. Analogicznie wygląda sprawa z oponami letnimi – zakładamy je, kiedy temperatura sięgnie powyżej 7°C. W związku z tym przyjęło się, że czas użytkowania opon zimowych to okres od listopada do kwietnia. Najlepiej jednak systematycznie sprawdzać informacje pogodowe i nie dać się zaskoczyć atmosferze panującej na zewnątrz. Czasem decyzję o wymianie opon należy podjąć wcześniej. Warto wiedzieć, że za nasze bezpieczeństwo jazdy odpowiada nie tylko odpowiednie ogumienie – poznaj systemy bezpieczeństwa w samochodach.

Jaka jest cena wymiany opon z dodatkowymi usługami?

Jeśli interesuje nas wymiana wszystkich opon razem z wyważeniem, musimy wiedzieć, że zależy to od wielu czynników. Marka samochodu, rodzaj opon, rodzaj felg lokalizacja – to wszystko wpływa na wysokość ceny. Zwykle wyważanie kół jest wliczone w cenę, jednak musimy się liczyć, że czasami wpłynie to na podwyższenie opłaty. Samo wyważanie kół to koszt sięgający od kilkudziesięciu do 150 zł. Żeby  poznać dokładną cenę, najlepiej skontaktować się z wybranym salonem. Warto również pamiętać, że ostateczna kwota zależy nie tylko od lokalizacji, lecz także od poziomu inflacji.

Kierowcy samochodów z oponami run-flat bądź z oponami z czujnikami ciśnienia poniosą wyższe koszty wymiany opon. W przypadku takiego ogumienia czasami zachodzi potrzeba kalibracji czujników ciśnienia TPMS, co wiąże się z kosztem kilkudziesięciu złotych, lub wymiany wentyli, za co zapłacimy 5-10 zł za sztukę. Niektóre warsztaty również wychodzą z propozycją napompowania kół sprężonym azotem w cenie kilku złotych. Ma to sprawić, że prawidłowe ciśnienie w oponach będzie się dłużej utrzymywało. Dodatkowo, jeśli chcemy przechować w warsztacie zdjęte opony, tak samo wiąże się to z dodatkową opłatą, tym razem 120-150 zł.

Cennik wymiany opon – czy można oszczędzić, robiąc to samodzielnie?

Jest kilka warunków, które należy spełnić, żeby samodzielnie prawidłowo zmienić osoby. Pierwszym ważnym aspektem jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Dobrze jest wygospodarować kawałek miejsca na swoim podwórku. W dalszej kolejności należy zatroszczyć się o odpowiednie narzędzia takie jak lewarek, klucze do kół czy specjalne śruby do kół. Ważny jest również fakt, że samodzielna wymiana opon uda się wyłącznie wtedy, kiedy są one założone na inne felgi. Musimy zatem posiadać komplet felg z sezonowymi oponami.

Samych opon nie damy rady zmienić w domowych warunkach, ponieważ potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt. W takim przypadku, jeśli chodzi o samodzielną wymianę opon, mówimy tak naprawdę o wymianie felg z oponami. Sprzęt, który jest niezbędny podczas wymiany opon, znajdziemy wyłącznie u wulkanizatora. Nie jest to jednak taki zły wybór, ponieważ w warsztacie wulkanizacyjnym przy okazji możemy mieć sprawdzony stan ogumienia i rozprawić się z bieżącymi naprawami – np. wymienić uszkodzone wentyle bądź skalibrować czujniki ciśnienia w oponach.

Ile czasu spędzimy na wymianie opon?

Zabiegani nie muszą się martwić. Jeśli zastanawiasz się, ile czasu trwa wymiana opon, możesz być spokojny. Zwykle czas wykonania takiej usługi to 20-30 minut. Należy jednak pamiętać, że zwlekając z wymianą opon narażamy się na stanie w długich kolejkach. Dlatego nie warto czekać na pierwszy śnieg lub upalne dni. Lepiej umówić się z fachowym wulkanizatorem wcześniej. Czy można zaoszczędzić na wymianie opon? Jak najbardziej! Najlepiej zrobić to poprzez zakup drugiego zestawu felg i nałożenie na nie opon sezonowych. Kiedy raz wydamy na felgi, oszczędzamy na każdej kolejnej wymianie opon. Sprawdź, jak wygląda dobór opon do felg.

Co jeszcze zrobić, żeby zaoszczędzić na wymianie opon? Skorzystaj z usług wypożyczalni samochodów! Najlepszym sposobem na ochronę przed rosnącymi cenami serwisu opon jest wynajem długoterminowy aut. Zazwyczaj w cenie najmu otrzymujemy pełną opiekę serwisową auta, sezonową wymianę opon razem z przechowaniem oraz dostawę nowych opon i utylizację tych starych. Koszty serwisu wulkanizacyjnego są przewidywalne przez cały czas trwania umowy. Nie musisz się przejmować dźwiganiem opon, szukaniem miejsca na ich przechowywanie oraz samodzielnym kupowaniem nowych opon. Zwykle to wszystko jest po stronie wypożyczalni. Wypożyczalnia samochodów CarFree dysponuje szeroką flotą samochodów – są w niej zarówno modele sportowe, jak i te rodzinne. Każdy, nawet ten najbardziej wymagający klient znajdzie u nas coś dla siebie. Nasze lokalizacje znajdują się w całej Polsce, zarówno w większych, jak i tych mniejszych miastach. Dużo z nich znajduje się w pobliżu lotnisk, co sprzyja podróżowaniu. Samej rezerwacji możemy dokonać bez wychodzenia z domu. Zrobisz to za pośrednictwem formularza. Na naszej stronie znajdziesz szczegółowe informacje. Co więcej, podstawimy samochód w wybrane przez Ciebie miejsce. Zwrotu możesz dokonać w każdej z naszych lokalizacji. Wszystkie nasze samochody są szczegółowo doglądane pod względem technicznym i estetycznym. Jeśli masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu. Działamy 24/7 przez cały rok. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego. 

car-tyres-63928_1280.jpg

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1.    Ile kosztuje wymiana opon z letnich na zimowe?

Za wymianę standardowych opon na stalowych felgach o podstawowych parametrach, czyli 15/16 cali, bez czujników ciśnienia zapłacimy od 140 do 160 zł.

2.    Ile kosztuje samo wyważenie kół?

Wyważanie felg w samochodzie osobowym kosztuje 60-120 zł za komplet, kiedy mamy do czynienia z felgami stalowymi, a 80-200 zł przy felgach aluminiowych. Natomiast w przypadku samochodów ciężarowych wyważenie wyniesie nas 40-80 zł za sztukę.

3.    Co ile powinno się wyważać koła?

Wyważanie kół powinno być wykonywane profilaktycznie co ok. 10 tysięcy kilometrów.

 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat