Aktualności

2019-09-17

 

Samochód z wypożyczalni a dowód rejestracyjny – czy można jeździć wynajętym samochodem bez dowodu?

2019-09-17
Samochód z wypożyczalni a dowód rejestracyjny – czy można jeździć wynajętym samochodem bez dowodu?

Wielu klientów wypożyczalni samochodów obawia się, że brak dowodu rejestracyjnego auta jest wykroczeniem i może skutkować mandatem. Czy jest tak w rzeczywistości i czy wypożyczalnia ma obowiązek wręczania dowodu rejestracyjnego?

Czy jazda bez dowodu rejestracyjnego jest legalna?

Jeszcze do niedawna za brak dowodu rejestracyjnego w czasie jazdy kierowca karany był grzywną. Każdy wyjazd pojazdem zobowiązywał do uprzedniego upewnienia się, że dokumenty są kompletne. Było to uciążliwe i utrudniało życie. W przypadku kolizji dowód rejestracyjny stanowił jeden z niezbędnych dokumentów. Na szczęście prawo się zmieniło i obecnie kierowca nie ma obowiązku posiadania przy sobie dokumentów. Brak dowodu rejestracyjnego nie skutkuje już zatem nałożeniem mandatu. Jazda samochodem bez dowodu rejestracyjnego jest w pełni legalna. Dane pojazdu policjanci mogą sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Do kierowania autem wystarczy posiadanie prawa jazdy i dowodu osobistego. W przypadku stłuczki lub kolizji, gdy wina jest oczywista, wystarczy spisać oświadczenia stron, zawierające dane osobowe sprawcy i osoby pokrzywdzonej. Dokument taki powinien wskazywać ponadto adresy korespondencyjnenr rejestracyjny autamarki pojazdów oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca ma wykupioną aktualną polisę.

Czy wynajmując samochód z wypożyczalni trzeba mieć dowód rejestracyjny?

W ubiegłych latach większość wypożyczalni wręczała klientom kserokopię dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczenia OC. Wynikało to z powodu częstego gubienia papierów. Jednak brak oryginalnych dokumentów budził niepokój a w przypadku kontroli drogowej nakładano mandat na kierowcę za nieposiadanie oryginalnych, wymaganych dokumentów. Większość wypożyczalni zwracała klientowi koszty mandatu, jednak stwarzało to kolejny problem – zgodnie z prawem nie wolno uiszczać grzywny za wykroczenie innej osoby. Zagrożone jest to karą grzywny do 5000 zł, a nawet pozbawieniem wolności. Obawy klientów były więc uzasadnione. Obecnie wypożyczalnie nie wręczają nawet kopii dokumentów. Jest to niepotrzebne, gdyż w przypadku kontroli drogowej nie jest już wymagane posiadanie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Jest to duże udogodnienie dla wypożyczalni. Dokument łatwo zgubić lub zapomnieć o nim. Brak konieczności przekazywania dowodu rejestracyjnego i polisy OC oznacza zatem mniejsze ryzyko zagubienia ich przez klientów. To także wygoda dla klientów, którzy nie muszą pilnować dodatkowych dokumentów. Sama procedura podpisania umowy i odbioru pojazdu trwa dzięki temu krócej. W przypadku stłuczki należy jednak skontaktować się z wypożyczalnią.

Od kiedy nie trzeba dowodu rejestracyjnego?

Ministerstwo cyfryzacji wprowadziło rozwiązania: nowelizację ustawy - Prawo o ruchu drogowym - uchwaloną przez Sejm w 9 maja 2018 r. (Dz.U., poz.957), dzięki którym kierowca nie musi obecnie posiadać przy sobie dokumentów pojazdu oraz umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Nowe przepisy uprawniające kierowców do poruszania się pojazdem bez dowodu rejestracyjnego weszły w życie 1 października 2018 roku. Wszystkie uprawnione do kontroli drogowej służby mogą sprawdzić dokumenty on-line w CEPiK. Policja wyposażona została specjalnie w tym celu w komputery zamontowane w samochodach służbowych. Jeżeli pojazd będzie stanowił zagrożenie lub nie spełni wymogów zasad ruchu drogowego, w systemie odnotowane zostanie zatrzymanie dokumentu. Wcześniej dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie, a kierowca otrzymywał pokwitowanie. Obecnie również je otrzyma, jeżeli służby odnotują w systemie zatrzymanie dokumentu. Zwrot dowodu rejestracyjnego odnotowuje organ, który go wydał, jak np. urząd miasta lub też jednostka podmiotu, który go zatrzymał. Jazda bez dowodu rejestracyjnego nie zwalania jednak od obowiązku posiadania dowodu osobistego i prawa jazdy. Za brak tych dokumentów nadal grożą kary w postaci mandatu. Dowód rejestracyjny wciąż pozostaje dokumentem niezbędnym i każdy właściciel auta musi go posiadać.

W jakich sytuacjach należy mieć dowód rejestracyjny?

Chociaż dowód rejestracyjny nie jest już obowiązkowy, zdarzają się sytuacje, kiedy jest niezbędny. Wprowadzone zmiany prawne nie zwalniają z konieczności przedłożenia dowodu rejestracyjnego w czasie badań technicznych pojazdu, a także przy sprzedaży auta. Wprowadzone przez Ministra Cyfryzacji zmiany w przepisach ruchu drogowego dotyczą wyłącznie samochodów zarejestrowanych w naszym kraju. Kierowcy jeżdżący autami zarejestrowanymi za granicą, zobowiązani są do posiadania dowodu rejestracyjnego. Te sytuacje nie dotyczą jednak klientów wypożyczalni samochodów. Czy trzeba mieć dowód rejestracyjny, wypożyczając pojazd? Każdy kierowca, również klient wypożyczalni, który zamierza wyjechać autem za granicę, zobowiązany jest do posiadania dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wypożyczając samochód w Carfree.pl, klient planujący wyjazd zagraniczny zgłasza taki zamiar wcześniej. Odbierając pojazd po podpisaniu umowyotrzymuje potrzebne dokumenty.

Dowód rejestracyjny nie jest potrzebny osobie wypożyczającej auto, pod warunkiem, że nie planuje ona podróży zagranicznej. Jazda na terenie kraju bez tego dokumentu jest w pełni legalna i nie powinna wzbudzać niepokoju.

 
Skontaktuj się z CarFree

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat