Aktualności

2024-03-15

 

Mandat za brak świateł – ile kosztuje mandat za brak świateł?

2024-03-15
Mandat za brak świateł – ile kosztuje mandat za brak świateł?

Brak świateł jest jednym z tych najczęściej popełnianych wykroczeń. Zwykle wynika z zapomnienia, nieświadomości lub barku uważności. Jeśli jedziemy bez świateł  lub oświetlenie naszego auta jest niedostosowane do warunków panujących na zewnątrz, jest to niezgodne z przepisami ruchu drogowego i w przypadku kontroli możemy zapłacić mandat za brak świateł. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, ile kosztuje mandat za brak świateł.

Światła mijania, światła jazdy dziennej, przednie światła przeciwmgielne – czym grozi ich brak?

Światła mijania powinno się mieć włączone przez cały czas, zarówno w dzień, jak i w nocy. Mają za zadanie oświetlać drogę podczas jazdy. Świateł do jazdy dziennej, jak sama nazwa wskazuje, używamy w ciągu dnia. Włączają się one automatycznie po uruchomieniu silnika i mają zapewnić widoczność pojazdu dla innych uczestników ruchu. Przednie światła przeciwmgłowe natomiast mają na celu poprawę widoczności w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Dlaczego są tak ważne, że za ich brak grozi nam kara w postaci mandatu i punktów karnych? 

Włączenie świateł w samochodzie to niezwykle ważna kwestia, które pozwala zachować bezpieczeństwo na drodze i dostosować się do panujących przepisów. Światła mają niesamowity wpływ na widoczność pojazdu na drodze, a co za tym idzie, na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Pozwalają kierowcom lepiej widzieć i unikać kolizji. Włączenie świateł to klucz dla bezpieczeństwa i przestrzegania przepisów. Jazda bez wymaganych świateł może być nie tylko zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego, lecz także prowadzić do nałożenia na kierowcę kary finansowej. Nieprawidłowe używanie świateł drogowych może prowadzić do poważnych konsekwencji, np. wypadku drogowego, dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i włączanie świateł. Jaki mandat za kolizję?

Jaki mandat za brak świateł w warunkach normalnej przejrzystości powietrza?

W momencie, w którym szukamy odpowiedzi na pytanie o mandat za brak świateł, zwykle mamy w głowie różne sytuacje. Najlepiej co jakiś czas zaglądać do taryfikatora, żeby mieć bieżącą wiedzę dotyczącą wysokości mandatów. W Polsce  za nieprawidłowe używanie świateł w samochodzie mandat wynosi od 100 do 300 zł. Kwota zależy od stopnia nasilenia wykroczenia Pamiętajmy też, że możemy zostać ukarani mandatem nie tylko za brak świateł, lecz także za światła, które są w jakiś sposób niesprawne – pełni on funkcję zarówno kary finansowej , jak i środka wychowawczego. Informacji o mandatach dotyczących oświetlenia samochodu możemy szukać również w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. 2021 poz. 2484). Kary mandatami wyglądają w następujący sposób:

•    jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu100 zł
•    jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu – 300 zł
•    jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby – 200 zł
•    korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami – 200 zł
•    niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza – 200 zł
•    niewłączenie w pojeździe holującym świateł mijania100 zł
•    zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych – 300 zł
•    umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne – 200 zł
•    jazda bez świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej - 100 zł
•    nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności – 150 zł - 300 zł
•    naruszenie warunków używania przednich świateł przeciwmgłowych - 100 zł
•    używanie tzw. "szperacza" podczas jazdy - 100 zł

Warto pamiętać o tym, że policja może ukarać kierowcę również ze względu na używanie nielegalnych zamienników świateł halogenowych. Retrofity, które są wykonane w technologii LED mogą skutkować mandatem w wysokości do 3000 zł i zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Ile zapłacimy za brak wymaganych świateł? Za brak świateł stopu, brak świateł pozycyjnych i światła w przyczepce również grozi kara.
Światła stopu nazywane są światłami hamowania i mają wręcz ogromne znaczenie. Powinny zapalać się automatycznie po naciśnięciu hamulca. Dodatkowo te światła muszą być jaśniejsze od tylnych świateł pozycyjnych. Świateł stopu musimy używać przez całą dobę po to, bez problemu otrzymywali informacje o naszym działaniu. Niezbędnym wyposażeniem samochodu są również światła pozycyjne, które służą do sygnalizowania położenia pojazdu innym uczestnikom ruchu drogowego. To samo dotyczy świateł w przyczepie. Są one obowiązkowe, żeby inni uczestnicy ruchu drogowego wiedzieli, że za samochodem coś się znajduje. Kary za brak tych wszystkich świateł mogą być bardzo wysokie. Dowiedz się też, jaki mandat za brak pasów.

traffic-3922_1280.webp

Dbaj o innych uczestników ruchu drogowego – ile punktów karnych za mandat?

Fakt, że za brak świateł oprócz mandatu dostajemy punkty karne, może stanowić niemały problem dla wielu kierowców. Może to być kłopotliwe szczególnie dla tych, którzy są blisko przekroczenia limitu punktów karnych. Informacje o tym, jak wysoka kara w tej postaci może na nas czekać, znajdziemy w  rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 września 2023 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego (Dz.U. 2023 poz. 1897). Ustanawia ona następującą pulę punktów karnych za wykroczenia:

•    zakrywanie lub zasłanianie świateł - 8 punktów karnych
•    brak używania wymaganych świateł od zmierzchu do świtu lub w tunelu niezależnie od pory doby - 6 punktów karnych
•    używanie świateł drogowych niezgodnie z przepisami - 4 punkty karne
•    pozostawienie pojazdu bez wymaganego oświetlenia - 3 punkty karne
•    naruszenie zasad używania świateł przeciwmgłowych (przednich lub tylnych) - 2 punkty karne
•    brak używania wymaganych świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza lub od świtu do zmierzchu - 2 punkty karne

Niższe ubezpieczenie OC, czyli co się dzieje, kiedy nie przestrzegamy przepisów ruchu drogowego

Czy mandat za brak świateł lub inny mandat dotyczący oświetlenia samochodu może mieć wpływ na składkę ubezpieczeniową? Jest to tym bardziej ważna kwestia, od kiedy ubezpieczyciele mają dostęp do bazy danych z informacjami na temat naszych mandatów i punktów karnych. Co prawda pojedynczy mandat nie powinien mieć wpływu na kolejną składkę ubezpieczenia samochodu, jednak sytuacja ma się inaczej, kiedy kierowca ma na swoim koncie dużą liczbę punktów karnych, np. kilkanaście. Wtedy jak najbardziej mamy prawo obawiać się o podwyższenie składki.

Jak uniknąć mandatu za brak świateł?

Czasem jedziemy z wyłączonymi światłami zupełnie nieświadomie lub z pośpiechu użyjemy sygnalizatora niestosownie. W takim wypadku niestety niewiele da się zrobić, żeby temu zapobiec. Możemy jedynie ćwiczyć swoją uważność i liczyć na innych kierowców. Pomocny może być również zakup ubezpieczenia OC pojazdu, co zapewni nam rekompensatę szkód powstałych w wyniku kolizji lub wypadku.

O światła w samochodzie warto zadbać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jednak należy pamiętać, że mandat za brak świateł możemy otrzymać o każdej porze roku. Są one niezbędne nawet przy doskonałej pogodzie i minimalnym ryzyku wypadku. Pełnią kilka ważnych funkcji i oprócz tego, że mają za zadanie oświetlać jezdnię przed kierowcą, to również sprawiają, że auto jest widoczne na drodze oraz pozwalają informować o planowanych manewrach. Poprawne używanie świateł drogowych może nie tylko ochronić nas przed mandatem, lecz także znacznie poprawić komfort jazdy i nasze samopoczucie za kierownicą. Warto jednak pamiętać o tym, że nie tylko światła wpływają na nasze bezpieczeństwo w samochodzie – to tylko jedno z wielu innych zagrożeń, które mogą spotkać nas na drodze publicznej. Co więcej, nawet jeśli przestrzegamy przepisów ruchu drogowego, nie oznacza to, że inni kierowcy postępują tak samo, dlatego dobrze też pomyśleć o zabezpieczeniu polisą. Chcesz wiedzieć więcej o przepisach ruchu drogowego? Sprawdź, ile kosztuje mandat za przejazd na czerwonym świetle.

Jak samemu sprawdzić poprawność działania świateł?

W celu uniknięcia mandatu najlepiej przed każdą planowaną jazdą sprawdzić stan oświetlenia w samochodzie. Zajmuje to tylko kilka minut, a bardzo dobrze świadczy o naszej odpowiedzialności. Wystarczy, że włączymy każde z nich po kolei i zobaczymy, czy świecą. Do sprawdzenia świateł stopu przyda nam się druga osoba, gdyż do ich sprawdzenia potrzebujemy nacisnąć hamulec. Jeśli któraś z żarówek nie działa, należy ją wymienić – najprawdopodobniej to wynik przepalenia. Musimy również się upewnić, że światła są odpowiednio ustawione. W przeciwnym razie możemy oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka.

Aby sprawdzić ustawienie świateł drogowych trzeba podjechać samochodem prostopadle do ściany, włączyć światła mijania i ustawić je pokrętłem na neutralną pozycję. Po znalezieniu środków snopów światła wystarczy odjechać od ściany na ok. 10 m. Granica cienia powinna przebiegać ok. 10 cm poniżej wcześniej wyznaczonych punktów. W innym wypadku należy uregulować ustawienie świateł za pomocą wkrętaka lub klucza. 

traffic-jam-1776490_1280.jpg

W wypożyczalni samochodów CarFree nie musisz martwić się o brak świateł

Jeśli nie chcesz przejmować niedziałającymi światłami, skorzystaj z usług wypożyczalni samochodów. CarFree bardzo dba o to, żeby dostarczany samochód miał aktualny przegląd techniczny i oferuje pakiet podstawowych ubezpieczeń – OC, AC i ASSISTANCE. Rezerwacji możesz dokonać bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na naszej stronie. Nasze oddziały znajdują się w wielu miejscach w Polsce, często przy samych lotniskach. Co więcej, możesz wybrać dowolną lokalizację, która będzie tym najbardziej dogodnym miejscem. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1.    Ile wynosi mandat za brak świateł?

Ceny mandatu za nieprawidłowe użycie oświetlenia w aucie są bardzo zróżnicowane. I tak na przykład za brak świateł w tunelu zapłacimy 200 zł, za nieodpowiednie używanie świateł przeciwmgielnych przednich zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 100 zł, natomiast za brak oświetlenia w trakcie postoju przy słabej widoczności na zewnątrz wiąże się z kosztem 150-300 zł.

2.    Ile punktów za brak świateł w 2024?

Za nieodpowiednie używanie świateł możemy dostać od 2 do nawet 8 punktów karnych. Liczba zależy od przewinienia.

3.    Czy można jeździć bez jednego światła?

Jazda z przepaloną żarówką nie musi skutkować mandatem. Jeśli chcemy go uniknąć, podczas kontroli drogowej musimy wymienić niedziałającą żarówkę. W przeciwnym wypadku policjant ma prawko zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. 

 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat